W domowej produkcji alkoholu bardzo często zdarzają się sytuacje, w których trzeba zamierzyć „moc” przygotowywanego alkoholu. Zmierzenie mocy alkoholu jest niezbędne w wielu sytuacjach. Do tego najlepiej posłużyć się wyspecjalizowanymi narzędziami. Podstawowym jest alkoholomierz. To proste i niezbyt drogie narzędzie, dzięki któremu poznamy zawartość procentową alkoholu w destylacie.
Warto jednak zwrócić uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz: alkoholomierz pozwoli zmierzyć stężenie alkoholu tylko w spirytusie oraz czystych wódkach, i wszystkich podobnych alkoholach. Ze względu na dodatkowe składniki itd. alkoholomierzem nie można zmierzyć tego, jak dużo jest alkoholu np. w winie. To częsty błąd początkujących producentów domowego alkoholu.
Dostępne modele alkoholomierzy są produkowane w dwóch podstawowych wersjach: z termometrem i bez. Ten pierwszy rodzaj umożliwia dokonywanie korekt. Sprzedawany w sklepie Alembik model jest wyskalowany dla temperatury 20 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura badanego alkoholu jest inna – można skorzystać ze skali korekty umieszczonej przy termometrze. To umożliwia precyzyjne badanie.
Aby zmierzyć zawartość alkoholu w winie, potrzebny jest przyrząd odmiennego rodzaju. To cukromierz/aeorometr. To urządzenie podaje gęstość roztworu w jednostkach Oechsle (Oe). Znając gęstość alkoholu i wody można za pomocą porównania dwóch wskaźników – przed i po fermentację – wyliczyć moc przygotowywanego wina. Pomiary najlepiej wykonać bezpośrednio w pojemniku fermentacyjnym albo w menzurce. Hydrometr musi unosić się luźno bez przylegania do ścianek naczynia.
Alkoholomierze i cukromierze nie są drogimi przyrządami. Ich cena kształtuje się w okolicach kilkudziesięciu złotych, a prawidłowe zastosowanie przynosi znakomite rezultaty. Służą głównie do określenie stopnia przygotowania nastawu – tego, czy jest już gotowy do dalszych etapów produkcji. Bez alkoholomierza trudno sobie wyobrazić domową produkcję alkoholu. W sklepie ALEMBIK.EU dysponujemy szeroką ofertą tego typu urządzeń, które przydadzą się każdemu, kto jest zainteresowany produkcją alkoholu w domowym zaciszu.