Ból głowy po ćwiczeniach i wysiłku fizycznym
Rosnąca popularność prowadzenia tzw. ”aktywnego trybu życia” i wiążącym się z tym uprawianiem sportów takich jak: bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy gra w tenisa, prócz oczywistych korzyści dla naszego zdrowia, może także wiązać z pewnymi dolegliwościami. Co zatem warto wiedzieć o nawracających bólach głowy podczas lub po uprawianiu sportu?
Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze sportem styka się z problemem pojawiających się podczas wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu silnych i długotrwałych bólów głowy. Ból, to pewnego rodzaju sygnał od naszego organizmu, że coś jest nie tak jak powinno, dlatego nigdy nie można go ignorować! Jeśli przypadłość ta się powtarza, należy wykluczyć jego poważniejsze przyczyny jak: choroba neurologiczna czy ogólnoustrojowa. Kiedy jednak mamy pewność, że to żadna z powyższych chorób możemy przypuszczać, że pojawiający się ból, to nic innego jak wysiłkowy ból głowy!
Czy jest wysiłkowy ból głowy?
Osoby zmagające się z wysiłkowym bólem głowy najczęściej uskarżają się na uczucie pulsującego, obustronnego bólu, zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej. Niestety, ból taki może być stosunkowo silny i utrzymywać się przez wiele godzin nawet po zażyciu leków przeciwbólowych. Wysiłkowy ból głowy możemy odczuwać już w trakcie ćwiczeń, jednak w większości przypadków pojawia się on jakiś czas po treningu, zwykle od 10 minut do 48 godzin po zakończeniu wysiłku fizycznego.
Wysiłkowy ból głowy bezpośrednio związany jest ze zmianami ciśnienia wewnątrzczaszkowego, którego duże wahania występują podczas wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego.
Jak radzić sobie z wysiłkowym bólem głowy?
Występowanie tego rodzaju dolegliwości jak wysiłkowy ból głowy, najczęściej związane jest z nieodpowiednim nawadnianiem organizmu podczas aktywności fizycznej. Intensywny trening lub taki, który wykonywany jest w wysokiej temperaturze, dodatkowo podnoszą ryzyko wystąpienia bólu, dlatego podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu ćwiczeń. Warto pamiętać, że odwodnienie organizmu spowodowane piciem zbyt małej ilości wody w ciągu dnia, to również jedna z przyczyn występowania nawracających bólów głowy, a u osób podatnych na to schorzenie, także migren!
Ważnym czynnikiem jest także każdorazowe wykonywanie rozgrzewki poprzedzającej bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Pozwoli to przyzwyczaić się organizmowi do jego większej aktywności i nie będzie ona dla niego rodzajem szoku w konsekwencji powodującego różnorodne dolegliwości zdrowotne!