Nowość w linii Modafen – preparatów na przeziębienie i grypę
Nowość w linii Modafen, preparatów na przeziębienie i grypę
Większość z nas wypracowała przez lata swój sprawdzony sposób walki z objawami przeziębienia lub grypy. Jedni od razu kładą się do łóżka, inni wolą pozostać aktywni, więc sięgają po silne i szybkie rozwiązanie. Jeszcze inni dokładnie dobierają metodę leczenia do aktualnego etapu dolegliwości. Mając na uwadze różne potrzeby chorujących Polaków, do dostępnego dotychczas Modafenu, który zmienia nazwę na Modafen Extra Grip, dołączyliśmy nowy lek – Modafen Grip, zawierający ibuprofen i fenylefrynę1,2.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie producenta leku Modafen wynika, że u co 4. badanego pierwszym objawem choroby jest ból gardła. 23% wskazało na ogólne rozbicie, a 13% na katar3. Choć przeziębienie lub grypa u każdego z nas może objawiać się w inny sposób, przyczyna naszego stanu jest zawsze jedna – wtargnięcie wirusów wywołujących odpowiedź naszego ustroju, czyli stan zapalny4. Dlatego oba preparaty z linii Modafen bazują na ibuprofenie, który walczy ze stanem zapalnym. Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków odnośnie postępowania w zakażeniach układu oddechowego leczonych poza szpitalem ibuprofen powinien być zastosowany jako pierwszy zarówno w przypadku bólu, jak i gorączki, której towarzyszą inne objawy zapalenia (ból, obrzęk, przekrwienie, katar)5.
Zadziała na przyczynę objawów – stan zapalny i zadba o komfort
Część z nas pewnie przyzna, że oprócz zwalczania stanu zapalnego, istotny jest również komfort chorowania. Przeziębienie i grypa to choroby, które nasz organizm powinien zwalczyć samodzielnie, co oznacza, że zazwyczaj stosowane preparaty nie walczą z wirusami – robi to głównie nasz układ odpornościowy. Zadaniem leków jest wsparcie tego procesu i poprawa komfortu chorowania4,7.
Dlatego chociaż przeziębienia nie zwalczy się w jeden dzień i musimy liczyć się z gorszą formą przez ok. tydzień6, chcemy przynajmniej zadbać o to, by chorowało się „lepiej” – łatwiej oddychało czy rzadziej używało chusteczek. Możemy przecież ten czas spędzony w łóżku wykorzystać na nadrobienie zaległości w filmach czy książkach.
Oba preparaty Modafen działają przeciwzapalnie, niwelują objawy towarzyszące przeziębieniu i grypie, jak również sprzyjają poprawie komfortu choroby. Usprawnienie drożności nosa nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale też pomaga przywrócić podstawowe funkcje nosa: oczyszczanie, ogrzanie i nawilżenie wdychanego powietrza, które z kolei blokują rozwój zakażenia na zatoki, uszy, krtań a nawet dolne drogi oddechowe7.
Co różni oba preparaty? Który z nich wybrać w zależności od wspomnianych indywidualnych potrzeb?
Dla każdego coś odpowiednio dobranego
Osoby, które do leczenia podchodzą zadaniowo wolą w pierwszej kolejności zastosować skuteczny, ale delikatniejszy środek, mogą teraz sięgnąć po Modafen Grip. Podstawą tego preparatu jest wspomniany już ibuprofen, natomiast substancja dodatkowa to fenylefryna8. Jakie ma działanie?
- obkurcza naczynia w śluzówce nosa i zatok3;
- zmniejsza obrzęk nosa3,
- poprawia drożność nosa i dróg oddechowych8.
Właśnie ta dodatkowa substancja różni Modafen Grip od leku Modafen Extra Grip. W tym drugim preparacie zamiast fenylefryny znajdziemy pseudoefedrynę, która ma silniejsze działanie ograniczające przekrwienie i niedrożność nosa2,8. To dobre rozwiązanie dla osób preferujących silne uderzenie w przeziębienie lub grypę, jak również tych, które po pierwszym etapie choroby będą chcieli sięgnąć po coś silniejszego.
Dlaczego ibuprofen z pseudoefedryną lub fenylefryną?
Ze względu na brak działania przeciwzapalnego paracetamolu uważa się, iż bardziej odpowiednie do leczenia przeziębienia są połączenia ibuprofenu z pseudoefedryną i fenylefryną8.
Choć przeziębienie i grypa nie należą do przyjemnych stanów, dzięki fenylefrynie i pseudoefedrynie objawy przestają być tak bardzo uciążliwe (ułatwiają oddychanie), co pozwala na komfortowe przetrwanie tych kilku dni. Co więcej, chociaż katar leczony i nie leczony trwa zwykle tyle samo, to ten nie leczony częściej jest przyczyną powikłań. Warto też pamiętać, że aktywne zwalczanie objawów może zmniejszyć prawdopodobieństwo nadkażenia bakteryjnego, w obrębie zatok przynosowych, wywołanego zalegającą wydzieliną, co oznacza też mniejsze ryzyko stosowania antybiotykoterapii7.
Sugerowana cena detaliczna leku Modafen Grip9: 9,99 zł/12 tabl., 15,99 zł/24 tabl.
Sugerowana cena detaliczna leku Modafen Extra Grip9: 12,99 zł/12 tabl., 21,99 zł/24 tabl.
MODAFEN GRIP, 200 mg + 5 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu (Ibuprofenum) i 5,0 mg fenylefryny chlorowodorku (Phenylephrini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy stosuje się w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy z towarzyszącym przekrwieniem błony śluzowej w tym bólem, bólem głowy, gorączką, bólem gardła, niedrożnością nosa i zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, fenylefrynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u pacjentów, u których wcześniej wystąpiły reakcje nadwrażliwości (np. astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) w odpowiedzi na kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ, czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka lub krwotoki w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody lub potwierdzenie owrzodzenia lub krwawienia), ciężka postać nadciśnienia tętniczego, ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz hematopoezy, trzeci trymestr ciąży, nadczynność tarczycy, cukrzyca, jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania, zatrzymanie moczu, guz chromochłonny, u pacjentów, którzy obecnie stosują trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inne leki sympatykomimetyczne, leki beta-adrenolityczne oraz u pacjentów, którzy obecnie stosują lub stosowali w ciągu ostatnich dwóch tygodni inhibitory monoaminooksydazy (MAO).
{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 06/2014}
Podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska
MODAFEN EXTRA GRIP, 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku. Jedna tabletka zawiera 155,3 mg laktozy jednowodnej. Wskazania do stosowania: Modafen Extra Grip stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka choroba układu krążenia taka, jak choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz; nadczynność tarczycy; skaza krwotoczna; jaskra z wąskim kątem przesączania; zatrzymanie moczu. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, takich jak przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Jednoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Nie należy stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy nadwrażliwości w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy. Ciąża i laktacja.
{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 04/2015}
Podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
1. ChPL leku Modafen ExtraGrip, zatw. 04.2015
2. ChPL leku Modafen Grip, zatw. 06.2014
3. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie leku Modafen w dniach 15-30.09.2014 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research na jej autorskim oprogramowaniu 3S System. Próba badawcza miała charakter ogólnopolski, losowy. Zrealizowano łącznie 1750 ankiet, z czego 47,7% respondentów to mężczyźni, a 52,3% kobiety. Operatem losowania respondentów był panel badawczy SW Panel należący do agencji SW Research. Kwestionariusz składał się z kilku komponentów, przy czym komponent „Osobowość respondenta” został przygotowany przez psychologa Marię Rotkiel. Wyniki badania dostępne na życzenie.
4. Denys A. Zakażenia wirusowe. Wielka Interna. Pulmunologia cześć I pod redakcją Adama Antczaka. Medical Tribune Polska. Str. 206-211
5. Hryniewicz W. i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2010. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
6. Vishkaie FR, Bakouie F, Gharibzadeh S. Common cold outbreaks: A network theory approach. Communications in Nonlinear Science and Numerical Simulation 2014;11:3994-4002
7. Rapiejko P. Banalne przeziębienie czy realne zagrożenie?. Terapia. Reprint z nr 6, z.2 (290), czerwiec 2013
8. Jackson Allen P. Management of Common Cold Symptoms With Over-the-Counter Medications: Clearing the Confusion Postgraduate Medicine, Volume 125, Issue 1, January 2013
9. Ostateczna cena kształtowana jest niezależnie przez aptekę.