Bieganie to jeden z najbardziej popularnych sportów w Polsce. Już 36% rodaków deklaruje, że uprawia ten sport. Co ciekawe, jogging stał się popularniejszy nawet od jazdy na rowerze czy gry w piłkę nożną. Warto w tych okolicznościach powiedzieć kilka słów o kontuzjach oraz o ich diagnostyce. W przypadku kontuzji pojawiających się podczas uprawiania tego sportu niebagatelną rolę pełnią badania usg.
Ogromna liczba osób trenujących bieganie może wskazywać na wzrastający problem związany ze wszelkiego typu kontuzjami. W przypadku tej dyscypliny sportu, kontuzje przeważnie dotyczą urazów stawów, mięśni czy ścięgien. W diagnostyce wskazanych urazów doskonale sprawdzają się badania usg.
Urazy stawów
Biegacze najczęściej uskarżają się na bóle zlokalizowane w okolicach stawu skokowego lub kolanowego. W przypadku kostki dotyczyć to może kontuzji odnoszącej się do wiązadeł zlokalizowanych w stawie czy niezwykle popularnego urazu skrętnego stawu. W obu wypadkach, najbardziej wiarygodnym i zarazem bezinwazyjnym badaniem będzie usg stawu skokowego. Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a podczas jego wykonywania wystarczy odsłonić staw skokowy, aby diagnosta mógł uważnie przeprowadzić kontrolę wszystkich tkanek za pomocą głowicy usg.
Wskazujące na konieczność przeprowadzenia badań ultrasonograficznych będą wszelkiego rodzaju bóle w okolicach kostki. Mogą one wynikać nie tylko ze skręcenia stawu, ale także w przeciążenia lub pojawiających się zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych. Zmiany zwyrodnieniowe, w przypadku osób uprawiających bieganie, mogą pojawić się szczególnie w momencie, kiedy uprawia się ten sport na twardych nawierzchniach (beton, asfalt).
Podczas badania ocenia się budowę kaletki kostki przyśrodkowej i bocznej, jamę stawu, zarysy kostne stawu oraz bada prawidłowość budowy więzadeł stawu skokowego oraz ścięgien. Na podstawie obrazu pozyskanego z usg ortopeda szybko może wykazać powód bólu oraz zaordynować sposób leczenia.
W przypadku bólu zlokalizowanego w okolicach stawu kolanowego także można dopatrzeć się wielu jego powodów. Wszystkie można pogrupować w kategoriach urazów, przeciążenia lub z złej biomechaniki kończyny.
W pierwszym i drugim przypadku należy wykonać badanie usg, które wskaże uszkodzone lub przeciążone elementy kolana. Ten rodzaj badań jest w stanie bardzo precyzyjnie ocenić jamę stawu kolanowego, kaletki, chrząstki kłykci kości udowej, rzepki oraz więzadeł stawu, ścięgien i łękotki.
Warto nadmienić, że diagnostyka usg doskonale sprawdza się w przypadku badań stanów pourazowych. W ten sposób szybko można zdiagnozować zakres i rozległość uszkodzeń w odniesieniu do aparatu więzadłowego oraz ścięgien. Podobnie, jak usg stawu skokowego, także badanie ultrasonograficzne kolana nie wymaga przygotowania, a podczas wykonywania diagnostyki należy jedynie odsłonić właściwy staw kolanowy.
Ścięgno Achillesa
Ścięgno Achillesa to największa w naszym ciele tego typu struktura, która umożliwia człowiekowi zginanie stopy, stawanie na palcach, unoszenie ich i opuszczanie podczas chodzenia. Stanowi ono przedłużenie mięśnia brzuchatego oraz płaszczkowatego wspólnie tworzących łydkę. Naderwanie lub zerwanie ścięgna najczęściej spowodowane jest intensywnymi ćwiczeniami, które nie zostały poprzedzone wcześniejszą rozgrzewką. Może być także efektem nagłego naciągnięcia spowodowanego na przykład upadkiem. Tego urazu nie sposób nie zauważyć – wszystkim kontuzjom związanym z Achillesem zawsze towarzyszy ból.
Naderwanie ścięgna kończy się zazwyczaj czasowym unieruchomieniem nogi a następnie długą, bo trwająca 6 tygodni rehabilitacją. Zerwanie Achillesa zawsze związane jest z zabiegiem operacyjnym. Warto dodać, że wraz z wiekiem i nawarstwiającymi się kontuzjami, ścięgno traci swoje elastyczne właściwości i staje się coraz bardziej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje. Dlatego też, warto przy podejrzeniu jego uszkodzenia wykonać badanie usg i podjąć stosowne kroki do całkowitego wyleczenia. Ultrasonografia tego organu ocenia strukturę ścięgna, jego kaletkę wraz z jej zarysami kostnymi.
Mięśnie
Ból mięśni, będący efektem dużego wysiłku fizycznego, to nieodzowny element wielu treningów. Zazwyczaj wynika on z nałożenia na mięśnie nadmiernego wysiłku, w wyniku którego zaczyna się w nich zbierać kwas mlekowy. Taki ból nie stanowi w żadnym razie powodów do niepokoju. Warto jednak rozważyć wizytę u specjalisty w przypadku, kiedy utrzymuje się on czas dłuższy niż kilka dni, lub mamy świadomość, że podczas uprawiania sportu doznaliśmy ewidentnego urazu. Pacjenci zawsze są w stanie dokładnie określić moment, w którym doszło do naderwania/ zerwania mięśnia.
Badania ultrasonograficzne doskonale sprawdzają się w diagnostyce urazów mięśni. Za ich pomocą można precyzyjnie określić lokalizację, stopień oraz rozległość uszkodzeń, jak również wskazać położenie i strukturę krwiaka pourazowego. W ten sposób z powodzeniem można przeprowadzić diagnostykę wszystkich mięśni. Pomoże ona wykryć ewentualne naderwania lub zerwanie mięśni i pozwoli lekarzowi ortopedzie zaordynować właściwą terapię.