Chociaż pośladki nie są jedną z najczęściej odsłanianych partii ciała, to jednak zależy nam na tym, by były kształtne, jędrne i bez rozstępów. W jaki sposób można pozbyć się czerwonych lub białych rozstępów na pośladkach? Co jest przyczyną powstawania tych uszkodzeń skóry?
Rozstępy na pośladkach – przyczyny i mechanizm powstawania
Nagłe wahania wagi to najczęściej wymieniana przyczyna powstawania rozstępów na pośladkach, ale nie jedyna. W dużej mierze to, czy na naszym ciele pojawiają się różowe prążki, zależy od czynników genetycznych i hormonalnych. Szczególnie często rozstępy powstają właśnie w okresie tzw. burzy hormonalnej, związanej z dojrzewaniem lub ciążą. W jaki sposób hormony wpływają na stan naszej skóry?
– Do powstawania rozstępów przyczynia się przede wszystkim kortyzol, potocznie nazywany hormonem stresu. Produkowany w nadmiarze upośledza pracę fibroblastów, czyli komórek, które wytwarzają kolagen i elastynę. Gdy fibroblasty produkują słabsze włókna, to łatwiej ulegają one przerwaniom, a w tych miejscach pojawiają się właśnie rozstępy – mówi dr Katarzyna Mudel z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Rozstępy na pośladkach najpierw występują w fazie zapalnej i przyjmują kolor czerwony, różowy lub fioletowy. Po pewnym czasie ich kolor zmienia się na białoperłowy, co jest wynikiem regeneracji skóry. Rozstępy będące w drugiej fazie uznawane są za rodzaj blizn zanikowych i dosyć trudno je usunąć, ale nie jest to niemożliwe.
Jak pozbyć się świeżych rozstępów na pośladkach?
Świeże rozstępy, będące w fazie zapalnej, są znacznie łatwiejsze do usunięcia niż rozstępy stare. Jednymi z najczęściej polecanych zabiegów są te, które wykorzystują działanie fal radiowych. Może to być klasyczna radiofrekwencja, podczas której tkanki ulegają podgrzaniu, co pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego oraz obkurcza rozciągnięte włókna. Zabieg ten ułatwia odbudowę tkanki w tych miejscach, które uległy uszkodzeniom.
Nieco nowszą metodą, umożliwiającą pozbycie się rozstępów na pośladkach, jest zabieg Maxiumus TriLipo. Również wykorzystuje on działanie fal radiowych, ale o znacznie większej częstotliwości niż urządzenia stosowane do klasycznej radiofrekwencji. Dzięki temu, podczas zabiegu Maxiumus TriLipo, tkanka podskórna może zostać podgrzana nawet do temperatury 55 stopni C, czyli o ok. 15 stopni więcej niż w trakcie radiofrekwencji, wykonywanej np. takim urządzeniem jak LavaTRON 250. Wybór zabiegu zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania rozstępów. Każdy zabieg wykorzystujący działanie fal radiowych jest nieinwazyjny i bezbolesny, choć pacjent może odczuwać delikatne pieczenie.
Białe rozstępy na pośladkach
W przypadku starych rozstępów najskuteczniejszą metodą ich usuwania jest laser frakcyjny, który stosuje się do zmniejszania widoczności różnego typu blizn. W jaki sposób światło lasera oddziałuje na rozstępy?
– Laser frakcyjny to urządzenie, w którym wiązka światła podzielona jest na tysiące małych strumieni. Kiedy docierają one do skóry, na wcześniej ustaloną głębokość, powodują odparowanie tkanki i powstanie bardzo małych „dziurek”. Na jednym centymetrze kwadratowym skóry może zostać wykonanych nawet 400 takich mikroskopijnych otworów. To wybiórcze uszkodzenie skóry z jednej strony powoduje usunięcie części tkanki, która tworzy rozstęp, a z drugiej – pobudza regenerację, ponieważ organizm otrzymuje sygnał, że należy uruchomić procesy gojenia. W efekcie w miejscu, w którym był rozstęp, tworzona jest nowa, zdrowa tkanka – wyjaśnia kosmetolog Abigail Laskowska z kliniki Ars Estetica.
Zabieg usuwania rozstępów na pośladkach laserem frakcyjnym jest bardziej inwazyjny niż radiofrekwencja, jednak wymaga zastosowania znieczulenia tylko kremem. Zaraz po zabiegu możemy wrócić do domu, choć należy liczyć się z tym, że skóra przez kilka dni będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Frakcjonowanie laserowe można wykonać o każdej porze roku, ale jeśli planujemy eksponować skórę na słońcu, należy zdecydować się na ten zabieg najpóźniej wczesną wiosną. Po każdym zabiegu laserem frakcyjnym należy przez 3-4 miesiące chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i używać kremów z jak najwyższym filtrem (najlepiej 50 SPF).
O tym, jak i z jaką skutecznością laser usunie rozstępy na pośladkach, decyduje przede wszystkim moc urządzenia i doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg. Bardzo często, by uzyskać lepsze efekty, łączy się zabiegi laserowe z mezoterapią. Dzięki wprowadzeniu w skórę koktajli witaminowych, których bazą jest kwas hialuronowy, ułatwiamy skórze regenerację, ponieważ bezpośrednio dostarczamy jej niezbędnych substancji. Rekomendowane jest przeprowadzenie serii tak łączonych zabiegów, jednak musimy pamiętać, że efekt ostateczny uzyskamy po około 6 miesiącach od ostatniego – tyle czasu będzie jeszcze „pracować” nasza skóra.
Usuwanie rozstępów i ujędrnianie pośladków
Wszystkie przedstawione zabiegi, czyli klasyczna radiofrekwencja, Maximus TriLipo oraz frakcjonowanie laserowe, mogą być stosowane nie tylko do usuwania rozstępów. Po przeprowadzonych zabiegach możemy liczyć również na ujędrnienie skóry. Pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu powoduje, że skóra zyskuje większą gęstość i elastyczność. Jeśli jednak pośladki wymagają znacznego ujędrnienia, to konieczna będzie albo większa liczba zabiegów wykorzystujących działanie fal radiowych, albo połączenie ich z innymi metodami.