Zawarcie małżeństwa jest znacznie łatwiejsze niż uzyskanie rozwodu. Do tego, aby otrzymać rozwód, konieczne jest spełnienie podstawowych przesłanek do tego dopuszczających, które oznaczają zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków.
Przepisy prawa wskazują dokładnie, że o rozwód można wnosić w przypadku, gdy pomiędzy małżonkami następuje rozkład pożycia – trwały i zupełny. Trwały oznacza, że więzi łączące małżonków ustał, natomiast zupełny, że więzi te ustały tak, że nie jest możliwy powrót do wspólnego pożycia.
Więzi w rozkładzie pożycia małżeńskiego to:
- więzi duchowe
- więzi fizyczne
- więzi gospodarcze
Gdy jedna z tych przesłanek nie zostanie pełniona, na przykład nie nastąpi ustanie więzi gospodarczych, wtedy rozkład pożycia może być uznany za niezupełny, niemniej jednak są także wyjątki od tej reguły, na przykład wywołane okolicznościami – wspólnym zamieszkaniem małżonków. Rozkład pożycia może nastąpić także jako skutek jednorazowego występku, na przykład czynnej zniewagi czy zdrady, niemniej jednak sądy do każdej sprawy podchodzą indywidualnie przy ustalaniu rozkładu pożycia małżeńskiego.
Są także sytuacje, w których rozwód nie jest dopuszczalny nawet pomimo zaistnienia trwałego i zupełnego pożycia małżeńskiego. Dotyczy to takich przypadków jak:
- gdy poprzez rozwód mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci
- gdy rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
- gdy małżonek winny rozkładu pożycia żąda rozwodu, natomiast drugi się nie godzi, a jednocześnie odmowa ta nie pozostaje sprzeczna z zasadami współżycia społecznego
Najlepiej w celu uzyskania informacji, czy rozwód będzie możliwy, skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Sprawy rozwodowe w Warszawie prowadzi wiele kancelarii, dlatego nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Podczas konsultacji prawnik będzie mógł doradzić, jak postąpić ma jego klient, gdy chciałaby uzyskać rozwód. Wiele kancelarii oferuje kompleksowe usługi w sprawach rozwodowych, które włączają doradztwo, sporządzanie pism, negocjacje, reprezentację przed sądem.