Profilaktyka przeciwstarzeniowa jest przez nas nie do końca doceniania. Z jednej strony inwestujemy w najmodniejsze kremy do twarzy, a z drugiej – do „specjalisty od urody” udajemy się dopiero wtedy, gdy pojawiają się zmarszczki czy przebarwienia. Warto jednak zabiegi traktować nie tylko jako sposób na rozwiązanie problemu, ale też jako profilaktykę anti-aging, bo docierając w głąb skóry możemy zdziałać znacznie więcej.
Mezoterapia – co to jest i w jakim celu?
Prawdopodobnie wiele kobiet spotkało się z terminem „mezoterapia” i kojarzy ją z zabiegiem wstrzykiwania pewnych substancji w skórę. W jakim celu wykonywany jest ten zabieg? – Mezoterapia posiada bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest świetnym zabiegiem przeciwstarzeniowym. Poprzez mezoterapię możemy dostarczyć skórze składników niezbędnych do prawidłowej pracy i tym samym opóźnić pojawienie się rozmaitych defektów: zmarszczek, przebarwień, braku jędrności. Ponadto mezoterapia stosowana jest do wzmocnienia włosów, wspomaga leczenie cellulitu oraz rozstępów. Traktujemy ten zabieg jako element pielęgnacji skóry – wyjaśnia dr Katarzyna Mudel z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Dobrze wiemy, że starzenie się skóry jest nieuniknione, ale to, w jakim tempie procesy te będą postępować, zależy od wielu czynników. Na wygląd naszej skóry wpływa ekspozycja słoneczna, wiatr, klimatyzowane powietrze w biurze, dieta, mimika czy ilość snu. Skóra lepiej poradzi sobie z tymi wyzwaniami, jeśli będzie odpowiednio odżywiona. Dlatego też, by dostarczyć jej witamin i innych niezbędnych substancji, stosujemy rozmaite kosmetyki pielęgnujące. Niestety nie zawsze są one wystarczające, ponieważ niektóre ich składniki docierają jedynie do naskórka, a nie do skóry właściwej. Poprzez mezoterapię możemy odżywić głębokie warstwy skóry i realnie wpłynąć na tempo starzenia się.
Mezoterapia jako zabieg anti aging
Podstawą koktajli wykorzystywanych do mezoterapii jest zazwyczaj kwas hialuronowy. To właśnie dzięki tej substancji nasza skóra zachowuje odpowiednią jędrność i nawilżenie. Cząsteczki kwasu hialuronowego obecne w kremach są zbyt duże, by mogły zostać wchłonięte przez naskórek, więc jedyną możliwością jest dostarczenie ich bezpośrednio w skórę właściwą. Gdy uzupełnimy poziom kwasu hialuronowego, to skóra będzie lepiej nawilżona, a codzienne procesy regeneracyjne będą przebiegać sprawniej.
W koktajlach do mezoterapii znajdziemy również wiele witamin i mikroelementów, szczególnie tych, które nazywamy antyoksydantami. Witamina C wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry, witamina E ułatwia zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, witamina A wyrównuje koloryt skóry i zapobiega powstawaniu przebarwień, a selen ułatwia naprawę szkód, które w komórkach wyrządza promieniowanie słoneczne. Wszystkie te substancje walczą również z wolnymi rodnikami, czyli czynnikami przyspieszającymi starzenie się organizmu.
Ciekawą formą mezoterapii jest tzw. wampirzy lifting. W tym zabiegu nie wykorzystuje się gotowego koktajlu, ale osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta. W trakcie odwirowywania krwi, oddzielane są płytki, które następnie wstrzykuje się w skórę. Zadaniem płytek krwi jest wydzielanie czynników stymulujących procesy regeneracyjne w organizmie. Kiedy skóra otrzymuje skoncentrowane płytki krwi, to jest to dla niej sygnał, że należy rozpocząć przebudowę, która skutkuje odmłodzeniem.
Pielęgnację skóry można porównać do ogólnego dbania o zdrowie. Nasz organizm tylko wtedy pracuje prawidłowo, gdy otrzymuje wszystkie niezbędne składniki. Identycznie jest ze skórą, która przecież jest jednym z naszych organów.
Mezoterapia igłowa i laserowa
Klasyczną metodą dostarczania skórze niezbędnych substancji jest mezoterapia igłowa. Podczas zabiegu, za pomocą bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje koktajl witaminowy w skórę. Nakłucia tkanek, czyli jej delikatne uszkodzenia, zmuszają organizm do uruchomienia lawiny procesów naprawczych. Dzięki temu, składniki obecne w koktajlach, są natychmiast wykorzystywane w celu regeneracji. Część z tych substancji pozostaje w skórze i służy jej do codziennego odżywiania.
Ostatnio pojawiła się również inna metoda wprowadzania koktajli, czyli mezoterapia laserowa. Na czym polega ten zabieg? – Podczas mezoterapii laserowej w skórze tworzymy wiele mikrootworów, a następnie przez nie wprowadzamy substancje aktywne, zawarte w koktajlach. Używamy lasera dlatego, że umożliwia on niezwykle precyzyjne wykonanie „dziurek” w skórze, a skuteczność mezoterapii w dużym stopniu zależy od tego, na jakiej głębokości zostaną podane poszczególne witaminy czy kwas hialuronowy. Dla przykładu – stosunkowo duże cząsteczki kwasu hialuronowego są zatrzymane przez barierę skóry i należy substancję tę podać głębiej, by ominąć „blokadę” – mówi dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.
Mezoterapia – efekty
Mezoterapia jako zabieg anti-aging przynosi bardzo różnorodne efekty. Przede wszystkim nawilża skórę, wspiera jej jędrność i zapobiega tworzeniu się zmarszczek oraz spłyca te już obecne. Ponadto wyrównuje koloryt i niweluje ziemistość cery, która jest efektem nieodżywienia skóry. Dzięki mezoterapii można opóźnić ujawnianie się przebarwień, ale także zlikwidować już istniejące plamki i rozjaśnić okolicę pod oczami. Witaminy i mikroelementy wstrzykiwane w skórę głowy zapobiegają wypadaniu włosów i wzmacniają mieszki włosowe. Włosy również potrzebują witamin, by mogły zdrowo rosnąć. Ponadto mezoterapia stosowana jest przed różnymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, by przygotować do nich skórę, ale także po zabiegach w celu podtrzymania ich efektu. Mezoterapię można wykonywać co 2-4 tygodnie, a jeśli porównany jej koszt do tego, ile wydajemy na kosmetyki pielęgnujące, to okaże się, że wcale nie jest to zabieg drogi.