Chcesz otrzymać pomoc finansową w postaci 1 procenta podatku i przeznaczyć ją na przykład na leczenie lub rehabilitację?
Założenie własnej fundacji, która otrzyma status Organizacji Pożytku Publicznego to długotrwały proces, dodatkowo procedury są bardzo skomplikowane. Rozwiązaniem może być założenie subkonta w już istniejącej Organizacji Pożytku Publicznego.
Kto może otrzymać 1 procent podatku?
1 procent podatku mogą otrzymywać organizacje posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, definiuje czym jest Organizacja Pożytku Publicznego oraz jakie są obszary zadań publicznych. Aktualny wykaz OPP prowadzi Minister Pracy i Polityki Społecznej, można go znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.
Kto może przekazać 1 % podatku?
1 % podatku mogą przekazać wszyscy wypełniający PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, czyli:
- płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych;
- płatnicy podatku liniowego;
- ryczałtowcy;
- osoby uzyskujące dochody z rynków finansowych (giełda i inne) i z rynku nieruchomości.
Do końca lutego pracodawca powinien przekazać pracownikowi PIT-11 i na tej podstawie można już dokonać rozliczenia.
Jakie kwoty przekazują podatnicy?
Zgodnie z informacją dotyczącą kwot 1 % należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2013 rok, zamieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów, łączna kwota 1 % podatku przekazana na rzecz OPP wyniosła 506,6 mln zł. Liczba podatników, którzy przekazali 1 % podatku na rzecz OPP stale rośnie, w zeznaniach za 2013 r. z tej możliwości skorzystało 45% ogólnej liczby podatników a kwota przekazana to przeciętnie 42zł.
Subkonto w Fundacji, która posiada status OPP
Warto więc skorzystać z takiej pomocy i zostać podopiecznym Fundacji, która posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie Fundacji, która zakłada dla swoich podopiecznych indywidualne subkonta, na których gromadzone są środki m.in. z 1 procenta podatku i darowizn. Procedura założenia takiego subkonta wygląda następująco (na podstawie Fundacji Avalon):
- Przyszły Podopieczny musi zapoznać się z treścią Porozumienia i Regulaminu dotyczącego subkonta. Następnie obydwa dokumenty trzeba wypełnić, podpisać i dostarczyć do Fundacji osobiście lub pocztą tradycyjną;
- Drogą mailową (ewentualnie pocztą tradycyjną) należy przesłać:
- skan dowolnej dokumentacji medycznej, potwierdzającej schorzenie (np. wynik badania, wypis ze szpitala, zaświadczenie lekarskie itp.);
- skan orzeczenia o niepełnosprawności (jeśli zostało wydane);
- skan dowodu osobistego osoby, dla której zakładane jest subkonto;
- skan dowodu osobistego Reprezentanta, jeśli został wskazany w Porozumieniu.
- Po otrzymaniu wszystkich dokumentów Fundacja zakłada subkonto, nadając numer członkowski. O założeniu subkonta poinformuje mailem. Na ogół trwa to 1-2 dni robocze. Od tego momentu subkonto jest już w pełni aktywne.
Założenie subkonta w Fundacji jest bardzo proste i bardzo szybkie, dlatego warto to zrobić nawet gdy okres rozliczeń PIT dobiega już końca.
Subkonto umożliwia pozyskiwanie 1 procenta podatku i darowizn od osób prywatnych czy firm, które chcą udzielić wsparcia np.: członków rodzin, znajomych, przyjaciół, pracodawców i wszystkich ludzi dobrej woli, warto więc poinformować o założonym subkoncie jak największą liczbę osób. Do tego celu można wykorzystać portale społecznościowe lub tradycyjne ulotki papierowe (np. Fundacja Avalon przekazuje swoim podopiecznym co roku bezpłatnie 200 sztuk takich ulotek).
Na co można przeznaczyć zebrane środki?
Zebrane pieniądze mogą być przeznaczone na pokrycie potrzeb związanych z niepełnosprawnością lub chorobą m.in. kosztów rehabilitacji, leczenia, leków, transportu, edukacji, sprzętu, wszelkich dostosowań, kosztów codziennej egzystencji, etc. w kraju i za granicą.
Warto spróbować nawet jeżeli na subkoncie nie uda się zgromadzić środków, nie trzeba Fundacji uiszczać żadnych opłat.
Artykuł przygotowany na podstawie:
Aktualny wykaz OPP http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/
Informacja dot. kwot 1% podatku za 2013r. http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/wyniki-wyszukiwania/?q=1%25
Strona internetowa Fundacji Avalon http://www.fundacjaavalon.pl/