Rola terapii rodzinnej w zaburzeniach odżywiania

4 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zaburzenia odżywiania, czyli anoreksja i bulimia, zostały uznane za choroby cywilizacyjne XXI wieku. Problemy te mają podłoże psychiczne, dlatego w ich rozwiązaniu tak ważna jest pomoc psychoterapeuty. W wielu przypadkach dużo daje terapia całej rodziny – można nawet powiedzieć, że jest ona konieczna.

 pomoc

Na zaburzenia odżywiania cierpią przede wszystkim osoby, które mają problem z akceptacją ze strony członków rodziny i otoczenia. Bywa, że młoda dziewczyna, czując brak aprobaty rodziców, a szczególnie matki, pragnie za wszelką cenę zostać zauważona. To samo dotyczy relacji z rówieśnikami. Usilna chęć zwrócenia na siebie uwagi i problemy emocjonalne mogą doprowadzić człowieka do bulimii lub anoreksji.

 

Anoreksja

 

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, jest niezwykle groźną chorobą, która może doprowadzić do śmierci przez wycieńczenie. Osoba cierpiąca na ten rodzaj zaburzenia odczuwa niewyobrażalny wstręt do jedzenia. Silny strach przed utyciem prowadzi do unikania pożywienia. Organizm pozbawiony zostaje wartości odżywczych, co powoduje nie tylko szybką utratę wagi, ale również znacząco osłabia narządy wewnętrzne – nerki, serce. Pogarsza się też wzrok, a chory traci chęć do życia; ma także problemy z poruszaniem się (źródło: www.zdrowieanoreksja8.blogspot.com).

 

Bulimia

 

Bulimia, nazywana również żarłocznością psychiczną, polega na okresowej utracie kontroli nad spożywaną żywnością. Osoby cierpiące na bulimię wstydzą się swoich napadów obżarstwa i zmuszają się do wymiotów, aby pozbyć się z organizmu nadmiaru jedzenia. Bardzo często chorzy w ciągu dnia przestrzegają rygorystycznej diety, a nocą, kiedy nikt z domowników ich nie widzi, spożywają niekontrolowane ilości jedzenia. Po nocnej uczcie pojawiają się wyrzuty sumienia i chory wywołuje wymioty. Koło się zamyka.

 

Pomoc rodziny

 

Zarówno w przypadku terapii anoreksji, jak i bulimii bardzo ważna jest pomoc rodziny. Osoby dotknięte tymi zaburzeniami najczęściej nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej się znalazły. Szczególnie narażone na anoreksję i bulimię są osoby młode, będące w okresie dojrzewania. Dlatego ważne jest, aby rodzice mieli kontrolę nad posiłkami, które spożywają młodzi ludzie. Istotna jest również akceptacja najbliższych. Rodzina w sposób rozsądny powinna podchodzić do oceny wyglądu dziecka. Niedopuszczalne jest wyśmiewanie się z tuszy nastolatka lub jego nadmiernej chudości. Jeżeli pomoc bliskich okaże się niewystarczająca, zawsze można zwrócić się z prośbą o wsparcie psychologiczne do doświadczonego psychoterapeuty (np. www.psychologguglas.pl), który może ponownie sprawić, aby młody człowiek zaakceptował siebie takiego, jakim jest, dzięki zastosowaniu terapii polegającej na pracy ze wszystkimi członkami rodziny. Ośrodki leczenia zaburzeń odżywiania znajdują się w każdym większym mieście. Pomocne w wyborze odpowiedniego specjalisty są bardzo często opinie internautów, którzy umieszczają swoje wpisy na różnego rodzaju forach.