Ile jest genów odpowiedzialnych za nadwagę i otyłość?

Artykuł zewnętrzny

W dzisiejszym artykule więcej na temat kolejnych genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości. Posiadanie niekorzystnych wariantów genetycznych w obrębie tych genów, niesie nie tylko problemy z wagą, ale również jest przyczyną wielu, poważnych chorób, których ryzyko rozwoju znacznie rośnie, gdy jesteśmy właścicielami wariantów „wysokiego ryzyka” tych genów.

Pewnie zastanawiacie się jakie to geny? Otóż oprócz genu FTO, który omówiłam we wcześniejszym artykule z cyklu GenoTekstów, są to trzy geny, które mają również wiele wspólnego z naszymi problemami z wagą: MC4R, MTNR1B, TCF7L2. Pewnie ich skomplikowane nazwy niewiele Wam mówią, dlatego postaram się trochę przybliżyć ich naturę, poprzez opisanie ich działania w naszym organizmie.

Czy ciągle jesz i nadal czujesz się głodna? Zjadasz podwójną porcję, a głód nadal nie daje za wygraną?

Za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny gen MC4R (jego niekorzystny wariant), który wpływa na funkcjonowanie podwzgórza, poprzez co ciągle czujemy się głodni i stale musimy podjadać. Dodatkowo nasz organizm nie posiada wewnętrznej blokady, która mówi „stop” jesteś już najedzony, ponieważ uczucia nudności, które wynikają ze spożycia dużej ilości kalorycznego jedzenia nie uaktywniają się, a to sprawia, że stale się przejadamy!

Zajadasz stres? Dlaczego w stresujących momentach ciągle podjadamy?

Pewnie często zdarzyło się Wam w stresujących chwilach, sięgać po duże ilości jedzenia, które w jakiś sposób działają na nas uspokajająco. Po raz kolejny za skłonnością do takich zachowań stoją nasze geny, a konkretniej niekorzystny wariant genu MC4R, który odgrywa rolę w procesie odczuwania nasilonego głodu w momentach stresujących. To dlatego masz ochotę na kolejną porcję jedzenia, gdy jesteś zestresowana!

Ponadto nasze geny, które odgrywają rolę w rozwoju nadwagi i otyłości, są przyczyną rozwoju cukrzycy typu II (gen MC4R i MTNR1B), która jest poważną chorobą cywilizacyjną dotykającą coraz szersze grono ludzi, w tym dzieci!

 

Plujesz ciąże? Przebadaj geny: MTNR1B i  TCF7L2

Okazuje się, że geny nadwagi i otyłości przyczyniają się również do zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy  ciążowej, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dlatego wiedząc wcześniej o posiadanym ryzyku rozwoju cukrzycy ciążowej, wynikającej z naszych uwarunkowań genetycznych, można poprzez wdrożenie wczesnej profilaktyki oraz monitorowanie organizmu poprzez kompleksowe badania, zupełnie jej uniknąć i nie narażać swojego dziecka na niebezpieczeństwo. Ponieważ, należy pamiętać, że niekontrolowana cukrzyca ciążowa może prowadzić do szeregu komplikacji podczas ciąży, a także wywierać długotrwały negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka!

Syndrom policystycznych jajników – przyczyną problemów z zajściem w ciążę

Kobiety, które długo starają się o dziecko i nadal nie mogą zajść w ciąże, często nie znają przyczyny swoich niepowodzeń. Okazuje się, że Panie, które są nosicielkami wariantów „wysokiego ryzyka” w obrębie genu  MTNR1B, posiadają również znacznie większe ryzyko rozwoju syndromu policystycznych jajników, który w ogromnej ilości przypadków jest przyczyną problemów z niepłodnością, a nieleczony może prowadzić do rozwoju nowotworu błony śluzowej macicy!

Dlatego poznanie swoich predyspozycji genetycznych w obrębie genów nadwagi i otyłości, wiąże się również z poznaniem przyczyn swoich problemów z zajściem w ciążę oraz wyeliminowaniem poważnych problemów zdrowotnych z tym związanych.

Jak uniknąć poważnych chorób w przyszłości?

Słysząc o poważnych chorobach, takich jak nowotwory, udar mózgu, choroba wieńcowa, czy też późno ujawniająca się cukrzyca typu I (cukrzyca LADA) często myślimy, że owszem zdarzają się, ale na pewno nie przytrafią się nam. Często jednak, gdy zaczynamy na nie chorować, szczerze żałujemy naszego braku zaangażowania i zastanawiamy się dlaczego nie działaliśmy wcześniej.

Pewnie myślicie, jakie mogłyby to być działania, skoro przecież nie wiemy na co zachorujemy za 10 lat?? Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że choroby te mogą wynikać z naszych uwarunkowań genetycznych, czyli większe ryzyko ich rozwoju jest zapisane w naszych genach! I tak właśnie jest! A to jesteśmy już w stanie odczytać dużo wcześniej, zanim jeszcze jakaś choroba się rozwinie!

Wynika to z faktu, że niektórzy z nas posiadają niekorzystne warianty genów nadwagi i otyłości, które niosą nie tylko wysokie ryzyko jej rozwoju, ale również ryzyko rozwoju szeregu poważnych chorób o których wspomniałam wcześniej (niekorzystny wariant genu TCF7L2!). Przebadanie tych genów, może powiedzieć nam o takim zagrożeniu znacznie wcześniej, w momencie gdy jeszcze nie chorujemy, a taka informacja może okazać się nieoceniona. Wiedza uzyskana dzięki badaniu genetycznemu pozwoli nam wdrożyć w życie wczesną profilaktykę, która może znacznie zminimalizować ryzyko rozwinięcia się chorób w przyszłości lub skutecznie z nimi walczyć już na początkowym etapie ich rozwoju!

Dlatego, tak istotne jest poznanie wariantów wszystkich genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości, gdyż tylko pełen obraz problemu da nam kompleksową odpowiedź i konkretne wskazówki, dzięki którym możemy skutecznie walczyć z tym problemem, ponieważ należy pamiętać, że nadwaga i otyłość to nie tylko problem wizualnego wyglądu, a przede wszystkim szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych, gdyż geny predysponujące do rozwoju nadwagi i otyłości niosą ryzyko rozwoju wielu, poważnych chorób, dlatego ich przebadanie jest tym bardziej ważne. Z pomocą w tej kwestii przychodzi kompleksowy pakiet badań: Nadwaga i Otyłość Plus (np. w firmie VitaGenum), określający warianty wszystkich genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości, które dodatkowo warunkują rozwój wielu chorób.

Zadbaj o swoją wagę oraz swoje zdrowie i wykonaj proste badanie genetyczne, a być może okaże się to kluczem do dobrego zdrowia na lata!