Chyba każda z nas uwielbia miłe, czułe słówka. A jeśli do tych miłych, czułych słówek dołożymy buziaka -takie zwykłe cmoknięcie w policzek lub usta – czujemy się o wiele, wiele lepiej.
Buziaki towarzyszą nam przez całe życie – jedne nas cieszą bardziej, inne mniej – wszystko zależy od okoliczności i od osoby, która nas całuje. Cmokamy się gdy składamy sobie życzenia, na dzień dobry, na dobranoc, gdy się witamy , żegnamy i … ot tak sobie- kiedy po prostu mamy ochotę .
Dając buziaka sprawiemy drugiej osobie radość oraz wyrażamy naszą troskę – np. gdy dziecko się skaleczy, przewróci na rowerku i zdarło sobie kolanko – ściągamy usta w dziobek i MUUŁŁA – CMOK- już nasza pociecha nie płacze, bo cudowny buziak od mamy, taty pomógł zdziałać cuda.
Według przeprowadzanych badań dowiedziałam się, ze całusy nie tylko nas uszczęśliwiają ale także posiadają moc zdrowotną.
Całowanie jest uniwersalnym językiem, który nie wymaga tłumaczenia, aby zebrać to wiadomości. Całowanie ma niesamowite korzyści zdrowotne.
Korzyści zdrowotne z całowania się …
Zostały udokumentowane w badaniach medycznych oferuje niesamowite korzyści dla zdrowia i długiego życia:
- Ludzie, którzy całują się namiętnie każdego poranka żyją 5 lat dłużej, niż Ci, którzy tego nie praktykują
- Całowanie jest dobre dla poczucia własnej wartości. Czujemy się doceniani i pomaga nam w tym stan umysłu.
- Całowanie spala kalorie,całując się 2-3 minuty możemy dwukrotnie zwiększyć tempo przemiany materii. Nadszedł czas, aby rozpocząć że całowanie diety!
- Namiętne pocałunki zmniejszają napięcie, obniżają negatywną energię i dają poczucie dobrobytu, obniżają poziom kortyzolu hormonu „stresu”.
- Podczas całowania używamy około 30 mięśni twarzy, które zapobiegają workowatym policzkom. Napięcie mięśni spowodowane namiętnym pocałunkiem pomaga wygładzić skórę.
- Całowanie jest dobre dla serca,powoduję lekką adrenalinę, która powoduje, że serce pompuje większą ilość krwi do ciała. Częste całowanie udowodniono naukowo, że ma na celu stabilizację układu krążenia, spadek ciśnienia krwi i cholesterolu.
- Osoby, które dość często się całują rzadziej cierpią z powodu żołądka, pęcherza i zakażenia krwi.
- Podczas pocałunku, naturalne antybiotyki wydzielane są w ślinie. Ponadto ślina zawiera rodzaj znieczulenia, który pomaga złagodzić ból.
- Całowanie zmniejsza niepokój i zatrzymuje „hałas” w swoim umyśle. Zwiększa poziom oksytocyny, hormonu bardzo uspokajającego, który daje poczucie spokoju.
- Endorfin produkowanych przez całowanie jest 200 razy silniejsze od morfiny.
- Dzięki buziakowi, nawet temu w czuło, dochodzi do wymiany bakterii co jak twierdzą naukowcy uodparnia nas na infekcje i choroby.
Joanna Sz.