Rzodkiewka jest odmianą rzodkwi, która pochodzi z Azji. Była znana już 2 tys. lat temu w Egipcie, gdzie uchodziła za roślinę leczniczą poprawiającą jasność myślenia.
Przybiera kształt kuli, walca i stożka. Może być biała, różowa, czerwona, karminowa lub nawet fioletowa. Wyróżnia ją charakterystyczny pikantny smak.
Rzodkiewka zawiera niewiele kalorii i sporo witamin z grupy B, kwas pantotenowy oraz witaminę C. To również bogate źródło wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Kompleks witamin i minerałów zawartych w rzodkiewce powoduje, że jej spożywanie jest szczególnie korzystne dla naszych włosów.
Połączenie żelaza, miedzi i manganu w jednym warzywie, sprawia, że rzodkiewka jest polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość, gdyż wpływa korzystnie na procesy krwiotwórcze w organizmie.
Ostry smak nadaje rzodkiewce olejek gorczycowy, zawierający siarkę, który znany jest ze swych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i tonizujących na kwasy żołądkowe.
Jest naturalnym środkiem poprawiającym trawienie i apetyt oraz działającym bakteriobójczo na przewód pokarmowy.
Rzodkiewki są zdrowym dodatkiem do twarożku, chłodnika, chleba, sałatek i sosów jogurtowych.
Godne polecenia są również, coraz bardziej popularne kiełki rzodkiewki, które są szczególnie bogatym źródłem witaminy C, siarki, potasu i magnezu. Dieta bogata w te składniki pomoże przywrócić cerze blask, wzmocni włosy i paznokcie oraz wyrwie z jesienno-zimowej apatii i zmęczenia.
Rzodkiewka doskonale nadaje się do uprawy w ogródku, gdyż bardzo szybko rośnie i można się nią cieszyć na talerzu już od wczesnej wiosny. Z powodzeniem można ją uprawiać również w donicach na balkonie.