Ile waży spódnica w groszki?

26 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ile waży spódnica w groszki, a ile sweter w renifery? Czy zdarza się wam zastanawiać nad tym, ile ważą ubrania, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować we współczesnym świecie? Adam i Ewa to prehistoria, w dzisiejszym świecie poruszanie się bez ubrań w miejscu publicznym jest surowo karane. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co mówi nam gramatura ubrań i jakie ma znaczenie ich waga, zapraszamy do lektury.

 

moda

Odmierzamy 1m2 materiału

Aby zacząć rozmowę o gramaturze, warto dowiedzieć się, skąd wzięło się owe pojęcie. Czy prawdą jest to, że im większa gramatura tym lepszej jakości ubranie? Niekoniecznie! Jeśli wzięlibyśmy materiał, z którego są produkowane koszulki i wycięli z niego kawałek o wielkości 1m2, po czym zważyli go na wadze, otrzymamy nominalną gramaturę materiału na m2. Ciekawostką jest to, że producenci wycinają również specjalnym urządzeniem kółko o powierzchni 100cm2 i ważą je, mnożąc otrzymany wynik przez 1000.

Pod ciężarem  stereotypów

Niektórzy próbują nam wmawiać, że im grubsze (i cięższe) koszulki tym lepiej. Niewiele w tym prawdy. Branża tekstylna to nie branża papiernicza, zresztą kto z nas wyobraża sobie pisanie na papierze, z którego wykonuje się wizytówki? Jak go złożyć i zabrać ze sobą? To zupełnie niepraktyczne podobnie jak koszulki, które ważą tyle, co spodnie jeansowe. Jeśli zakupione ubrania są celowo wykonane z jak najgrubszej tkaniny, to po kilku praniach możemy zacząć zauważać zmechacenia materiału.

Wystarczy przyjrzeć się kierunkom w jakich zmierza branża tekstylna. Im cieńsza przędza tym powstają wyroby delikatniejsze, gładsze, zwiewniejsze i droższe. Czy czujesz się w upalne dni lepiej mając na sobie zwiewną koszulkę czy gruby t-shirt, na którym w bardzo szybkim czasie pojawiają się plamy potu? Na te same pytania odpowiadają sobie producenci odzieży sportowej, starając się trafić w gusta swoich Klientów.

Ile ważą ubrania?

Gramatura materiału, jak można się domyślić, przekłada się w prosty sposób na wagę ubrań, a sama waga może być dla nas przydatna choćby przy załadunku pralki. Czy zdajecie sobie sprawę, ile dodatkowych kilogramów nosicie na sobie na co dzień?

  • Bluzka – ok. 100 g
  • Figi damskie – ok. 50 g
  • Biustonosz – ok. 50 g
  • Koszula męska – ok. 200 g
  • Koszula nocna – ok. 200 g
  • Kurtka bawełniana – ok. 800 g
  • Skarpetki (mieszany materiał) – ok. 20 g
  • Spodnie jeansowe – 500-1000 g
  • T-shirt bawełniany – ok. 300 g
  • Spódnica mini – ok. 100 g
  • Sukienka – od ok. 300 g
  • Sweter – ok. 500 g
  • Marynarka, płaszcz – powyżej 500 g

Ubieramy się!

Zakładając zwykłe kobiece lub męskie ubranie składające się z bielizny, skarpetek, bluzki i jeansów, do wagi naszego ciała możemy dodać spokojnie ponad 1 kg. Nie jest to być może dużo, jednak z całą pewnością zauważymy przesunięcie wskazówki wagi.

W okresie zimowym, jeśli założymy na siebie spodnie jeansowe, kurtkę puchową, bieliznę, bluzkę, sweter i skarpetki będziemy nosili na sobie dodatkowo nawet 2-3 kg. Nie mówiąc już o ciężarze butów.

Wiedza o tym, ile ważą ubrania może przydać się w kilku okolicznościach takich jak:
– ważenie się w ubraniach
– pakowanie torby podróżnej (szczególnie podróż samolotem)
– robienie prania (każda pralka posiada maksymalny załadunek podany w kg)
– wysyłanie/zamawianie ubrań przez Internet
– chwalenie się wiedzą przed rodziną i znajomymi

Moda na szczupłą sylwetkę nie przemija i każdy, kto lubi często się ważyć, a nie ma warunków do robienia tego bez ubrań, w prosty sposób może obliczyć swoją wagę odejmując wagę odzieży od końcowego wyniku pokazywanego przez urządzenie.

Pakując się na wakacje powinniśmy schować najcięższe ubrania na sam spód, aby lżejsza odzież nie uległa zagnieceniom. Jeśli mamy wątpliwości w związku z tym, co ile waży, lepiej posiłkować się tabelką. Wybierając się w podróż samolotem możemy mieć problem z przejściem przez bramki jeśli nasz bagaż waży za dużo, a dopłaty mogą być naprawdę druzgoczące. Nie każdy z nas posiada wagę w domu, dlatego wystarczy szybko obliczyć ilość ubrań i ich wagę, żeby zorientować się, czy nie przekroczyliśmy limitów wagowych. Czasochłonne, ale jeśli nie ma innego wyboru?

Niekiedy zdarza się, że objętość ubrań przekracza ich dopuszczalną wagę podczas prania. Może zdarzyć się tak zwłaszcza w przypadku prania jeansów, które upchniemy w pralce nie zdając sobie sprawy z tego, ile mogą w sumie ważyć. Na wszelki wypadek warto upewnić się, czy nasza pralka nie ulegnie awarii po włożeniu do niej kilku par naprawdę ciężkich spodni.

Jeśli często zamawiacie ubrania przez Internet, cena wysyłki może być zależna od ich wagi. Oczywiście profesjonalne sklepy sportowe nie zmieniają raczej cennika ze względu na wagę, jednak zamawiając ubrania na portalach aukcyjnych lub po prostu od pojedynczych osób, cena może się wahać i warto odnieść oficjalny cennik poczty do gabarytów i wagi zamawianych produktów, by upewnić się, czy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą.

Oczywiście jeśli lubicie zaskakiwać innych swoją wiedzą, dowiedzenie się na zasadzie ciekawostki o tym, ile waży sweter, a ile t-shirt również jest nie mniej ważnym powodem od innych.

Liczbowe pojmowanie świata

Wiecie już ile waży wasza nowa puchowa kurtka lub markowe, jeansowe spodnie? Liczby rządzą dzisiejszym światem i czasami trudno się nie zdziwić, jak wiele od nich zależy. Dawno minęły czasy pierwszych biblijnych ludzi, którzy mogli chodzić nago i nie przejmować się swoim ubiorem. Ma to pewnie swoje plusy i minusy, jednak podstawowa wiedza o materiałach, o gramaturach i rynku tekstylnym jest przydatna w wielu momentach naszego życia, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem sportowym Sarafis, w którym znajdą Państwo ubrania casual, idealne co codziennego użytku jak i ubrania sportowe najbardziej znanych marek na świecie.