Czystek – lek na wszystko?

18 grudnia 2014, dodał: ezdrowie
Artykuł zewnętrzny

Czystek staje się rośliną coraz bardziej rozpoznawalną na polskim rynku roślin o właściwościach leczniczych. Niestety, wraz ze wzrostem popularności, rośnie też liczba działań, których czystek wcale nie wykazuje. W czym więc pomaga czystek, który można kupić w sklepach?

Portrait of a young woman, eyes shut, holding a green tea cup, outdoors

Czystkowate, czyli posłonkowate, liczą sobie około dwudziestu gatunków. W Polsce uświadczyć możemy posłonek pospolity i posłonek kutnerowaty, ale nie są to czystki, które kupić możemy w sklepach ze zdrową żywnością.
Tu właśnie zaczynają się metaforyczne schody, na które napotykają się zarówno klienci, jak i sprzedawcy prozdrowotnych ziół.
Każdy z gatunków czystka wykazuje nieco odmienne od pozostałych działanie, natomiast każdy jest wychwalany za wszystkie. Ale ponieważ nie ma jednego lekarstwa na wszystko, nie można też wierzyć w to, że jeden czystek będzie posiadał zdrowotne właściwości w każdym kierunku.

Skupmy się więc na czystku, który najszybciej i najtaniej nabyć można w sklepie ezdrowie.org.pl, czystku siwym (Cistus Incanus L.).

Jego liście i gałązki zawierają żywicę, olejek eteryczny (diterpeny labdanowe, monoterpeny), kwasy fenolowe (galusowy, elagowy, katechowy), flawonoidy (rytyna), garbniki, proantocyjanidyny dimeryczne i fitosterole.

W tradycyjnej medycynie ludowej krajów rejonu Morza Śródziemnego czystek siwy był stosowany w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby, zakażeń i stanów zapalnych układu moczowego, skóry oraz układu oddechowego. Był również polecany w leczeniu stanów zapalnych stawów.

Zważywszy na skład chemiczny surowca, można powiedzieć, że surowiec wpływa na układ odpornościowy, jednakże nie do końca immunostymulująco. Kwas galusowy i elagowy mają właściwości immunosupresyjne, jednocześnie przeciwzapalne i mogą wraz z diterpenami zastępować kortykosteroidy półsyntetyczne lub wspomagać terapię glikokortykosteroidami.

Z badań wynika, że wyciągi działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, ponadto wpływają cytotoksycznie i cytostatycznie wobec wielu linii komórek nowotworowych. Patrząc jednak na badania trzeba podkreślić, że były one prowadzone głównie na zwierzętach (myszy, szczury), ponadto na modelach tkankowych i komórkowych, wreszcie na bakteriach i grzybach in vitro. Nie można bezpośrednio tych wyników odnosić do chorego człowieka i oczekiwać, że roślina sama poradzi sobie z nowotworem, ciężkim zakażeniem bakteryjnym, czy wirusem.

Co badali naukowcy?
Włoscy uczeni z University of Rome Sapienza wykazali potencjalne właściwości hamowania procesu przerostu gruczołu krokowego, ponadto badali właściwości cytostatyczne i cytotoksyczne liofilizowanego ekstraktu z Cistus incanus na linie komórkowe – normal human prostate cells oraz linie fibroblastów płuc – lung fibroblast cell line.

W Instytucie Farmakologii, włoskiego University of Catania przeprowadzono badania na szczurach z zakresu gastroprotekcyjnych właściwości wodnego wyciągu z Cistus incanus. Żołądek poddawano działaniu indometacyny, rezerpiny, serotoniny oraz spirytusu. Podawanie wyciągu z czystka siwego hamowało stan zapalny i nekrotyczny wpływ szkodliwych substancji. Czystek może więc działać ochronnie na żołądek – gastroprotekcyjnie.

W tym samym instytucie wykazano także właściwości antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe ekstraktu czystka. Hamował on peroksydację lipidów mikrosomów wątroby szczurów i działał ochronnie na strukturę DNA.

Cytotoksyczną i przeciwdrobnoustrojową aktywność czystka badano w Grecji, w układach linii komórkowych oraz na bakteriach i grzybach Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosae, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Torulopsis glabrata, Saccharomyces cerevisiae i Candida albican.

Naukowcy z Maroka opublikowali wyniki badań nad właściwościami fungistatycznymi i przeciwbakteryjnymi dwóch gatunków czystka: Cistus incanus L. i Cistus monspeliensis L.

Opublikowano również prace świadczące o właściwościach przeciwwirusowych Cistus incanus L. (wobec wirusów grypy), np. naukowców z Westfaelische-Wilhelms-Universitaet lub  naukowców z Institute of Immunology, Paul-Ehrlich w Tübingen (Niemcy).

czystek siwy horizontal

Warto pamiętać, że nie ma leku na wszystko. Są jednak konkretne naukowe dowody na to, że czystek w wielu przypadkach może okazać się bardzo skutecznym sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami.

Najprostszy w przyrządzeniu jest napar czystkowy, wystarczy 1 łyżkę liści lub rozdrobnionych suchych gałązek zalać 1 szklanką wrzącej wody lub mleka, następnie parzyć pod przykryciem przez 20 minut, przecedzić; przy chorobach układu oddechowego i zakaźnych dodać miód, sok malinowy; pić 3-4 szklanki naparu dziennie.

Tekst pochodzi z portalu: www.ezdrowie.org.pl
w oparciu o: www.rozanski.li



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...