Zakażenia szpitalne – Polacy mało o nich wiedzą

15 grudnia 2014, dodał: Wiktor Balcer
Artykuł zewnętrzny

file1418639640

Co piąty Polak nie zdaje sobie sprawy, że odwiedzając kogoś w szpitalu jest narażony na zakażenia szpitalne, a prawie połowa lekceważy mycie rąk po wizycie w szpitalu – takie między innymi wnioski płyną z badania jakie dla Polskiego Centrum Promocji Miedzi przeprowadził TNS OBOP.

Poziom świadomości Polaków w zakresie zakażeń szpitalnych trudno uznać za zadowalający. Co piąty Polak nie wie, że w szpitalu można ulec zakażeniom szpitalnym, nawet wtedy, gdy tylko kogoś odwiedzamy. 21% z nas odpowiada bowiem, że podczas odwiedzania kogoś w szpitalu nie możemy ulec zakażeniu. To, że Polacy o tym nie wiedzą, przekłada się na konkretne zachowania. Prawie połowa (47%) myje ręce dopiero gdy dotrze do domu. Tylko 12% robi to zaraz po przyjściu do szpitala, a 26% zaraz po wyjściu ze szpitala. Co ciekawe, aż 16 % nie sądzi, aby mycie rąk po wizycie w szpitalu było w ogóle konieczne.

W jaki sposób można ulec zakażeniom?

37% Polaków uważa, że zakażenia szpitalne mogą roznosić się wieloma drogami. Zarówno drogą dotykową, powierzchniowo-kropelkową, jak również drogą pokarmową oraz poprzez krew. Nieco mniej z nas (25%) jest zdania, że dzieje się to poprzez dotyk (np. poprzez podanie dłoni osobie chorej przy powitaniu). Według ponad połowy badanych (56%), to kontakt z pacjentem najbardziej podwyższa ryzyko zakażenia. Znacznie mniej respondentów wskazuje dotykanie sprzętu szpitalnego (40%) oraz kontakt z personelem (13%) co w rzeczywistości jest często przyczyną zakażeń. Co więcej, 6% Polaków stwierdziło, że żadne z podanych sposobów nie wpływa na wzrost ryzyka zakażenia.

Jak uniknąć zakażenia?

Zdaniem prawie połowy Polaków (44%) najskuteczniejszym sposobem na zredukowanie ryzyka zakażeń szpitalnych jest częsta dezynfekcja elementów dotykowych w szpitalu. Prawie jedna trzecia z nas (30%) uważa również, że skutecznym sposobem jest mycie rąk przez pacjentów
odwiedzających szpital. 7% Polaków uważa, że należy stosować w wyposażeniu szpitala elementy dotykowe z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (Cu+) takie jak klamki, poręcze, uchwyty, czy blaty. Odsetek ten jest większy (21%) wśród osób, które zdają sobie sprawę z pozytywnych właściwości miedzi. Większość Polaków (69%) popiera stosowanie miedzianych elementów w szpitalach.

Badanie TNS OBOP przeprowadzono w dniach 5-10.09.2014 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Więcej informacji na stronie www.antimicrobialcopper.org.



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...