Choroby cywilizacyjne – jak im zapobiegać – porady dietetyka
Choroby cywilizacyjne to choroby, które występują masowo w danych czasach. Obecnie są to choroby takie jak nadciśnienie, miażdżyca, niepłodność idiomatyczna (bez widocznych w badaniach przyczyn fizjologicznych), cukrzyca, otyłość, nowotwory, alergie.
Co sprzyja chorobom cywilizacyjnym?
Choroby cywilizacyjne związane są z naszym trybem życia, czyli:
- z brakiem ruchu (hipokinezja)
- zaburzeniami żywienia (nieprawidłowe nawyki, szkodliwe produkty prowadzą do zwiększania się ilości dioksyn w naszym organizmie)
- wzrostem tempa życia, obowiązków, zadań (brak regularnego rozładowywania stresu, emocji, brak odpoczynku, spokojnego snu)
- nadmiernym lub niewłaściwym leczeniem
Warto spojrzeć na choroby oraz ból jako na znak informacyjny, mówiący o tym, że organizmowi jest trudno, że z czymś sobie nie radzi, że brakuje mu równowagi. I w związku z tym trzeba znaleźć przyczynę tego stanu, zastanowić się co takiego mogło się wydarzyć, że organizm odmawia nam posłuszeństwa, jak mu pomóc.
Ludzie dbają o swoje domy, sprzątają je, malują, dekorują, dbają o samochody, o swoje laptopy itd. A ciało? Nie wystarczy używać kremu do twarzy czy dbać o higienę. Trzeba myśleć o tym, jak się odżywiamy, czy dostarczamy swemu organizmowi tego, czego potrzebuje.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych?
- ruch co najmniej 3 razy w tygodniu, po minimum 30 minut bez przerwy, z tętnem minimum 130 (rower, trucht, szybki marsz, pływanie itp.)
- regularne jedzenie ok. 4 posiłków dziennie, z równymi odstępami czasowymi. Wybierajmy produkty naturalne, nieprzetworzone, unikajmy wszystkiego, co zawiera cukier, syropy słodzące, konserwanty. Eliminujmy produkty pszeniczne.
- rozładowanie stresu, znajdźmy sposoby najodpowiedniejsze dla nas i używajmy ich regularnie
- nie nadużywajmy leków – dajmy sobie czas, gdy jesteśmy np. przeziębieni na wyleczenie. Nie zażywajmy garści leków, aby szybciej wyzdrowieć. Odpocznijmy i starajmy się leczyć metodami jak najbardziej naturalnymi, np. lekami homeopatycznymi, które nie obciążają organizmu, ale w sposób naturalny mobilizują go do walki z chorobą
Obciążenie genetyczne
O powyższe zalecenia szczególnie powinny zadbać osoby, które pochodzą z rodzin obciążonych genetycznie chorobami cywilizacyjnymi. Warto pamiętać, że same geny nie są równoznaczne z zachorowaniem. Dopiero nasz tryb życia aktywuje geny. Czyli przy zachowaniu zdrowego rozsądku oraz dbaniu o siebie, możemy uniknąć choroby.
Produkty pomagające wrócić do zdrowia
W sytuacji, kiedy zabieramy się za zmianę nawyków, w czasie już rozwiniętej choroby, warto jest sięgnąć po naturalne produkty oraz preparaty, które przyśpieszą powrót do zdrowia i umożliwią zmniejszenie dawek leków lub wręcz ich odstawienie (oczywiście w konsultacji z lekarzem).
Produkty, które nam będą pomagały, to przede wszystkim kasze pełnoziarniste, świeże sezonowe warzywa, kiełki, pestki, nasiona, rośliny strączkowe, czysta woda, zioła, sok z młodego jęczmienia oraz chlorella i inne algi. Pomocne bywają również zioła i najmądrzej jest je dobrać w konsultacji z lekarzem. Podobnie leki homeopatyczne. Nie niosą one ryzyka skutków ubocznych, a mogą być czynnikiem stymulującym nasz organizm w powrocie do równowagi i zdrowia.
Oprac. Joanna Mendecka, dietetyk