Choroby przyzębia potocznie zwane paradontozą to, najogólniej mówiąc, przewlekłe stany zapalne obejmujące dziąsła oraz cały zespół tkanek otaczających zęby. Przyczyny powstawania chorób można podzielić na dwie podstawowe grupy – spowodowane nieprawidłowym trybem życia oraz określonymi predyspozycjami.
Pierwszą grupę stanowią te spowodowane nieprawidłowym trybem życia jak np.: złą dietą, paleniem tytoniu czy nadmiernym spożywaniem alkoholu. Przyczyny niezależne od nas, czyli wrodzone, to takie jak np.: nieprawidłowy zgryz, zaburzenia hormonalne, zaburzenia wydzielania śliny, inne zaburzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca). Do problemów z przyzębiem mogą się również przyczynić powikłania po zabiegach protetycznych. Profilaktyką oraz leczeniem paradontozy zajmują się kliniki, które mają wyspecjalizowane oddziały z zakresu periodontologii. Na ten temat można przeczytać na stronie www.impladent.pl.
Co to jest przyzębie?
Przyzębie to ogół tkanek otaczających ząb. Jego zadaniem jest unieruchomienie zęba w zębodole oraz ochrona przed zakażeniem z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej. Na przyzębie składają się: dziąsła, ozębna, cement oraz wyrostek zębodołowy (źródło: http://www.dentopolis.org/pl/Przyzębie).
Choroby przyzębia
Początki choroby charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzmieniem dziąseł, krwawieniem, które może wystąpić samoistnie lub pod wpływem czyszczenia zębów. Inne objawy to świąd, ból, pieczenie dziąseł, a także rozchwianie jednego lub grupy zębów. Objawy choroby zależą od stopnia jej zaawansowania. Przy głębokim zapaleniu przyzębia następuje obnażenie szyjek zębowych, obniżenie (recesja) dziąseł oraz pojawia się nadwrażliwość na bodźce termiczne.
Leczenie
W klinikach stomatologicznych w Warszawie oraz innych miastach pierwszym etapem leczenia jest usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej, a także, jeśli to konieczne, nieprawidłowych wypełnień lub protez. Konieczne jest również usunięcie stanu zapalnego za pomocą leków antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Leki stosowane są zarówno na chorobowo zmienione miejsca, jak również ogólnie. Kolejnym etapem jest odwrócenie recesji dziąseł za pomocą rekonstrukcyjnych zabiegów chirurgicznych przy zastosowaniu materiałów regeneracyjnych. Jest to zabieg chirurgii plastycznej śluzówkowo-dziąsłowej. Leczenie paradontozy jest procesem długotrwałym i wymaga od pacjenta ogromnej dyscypliny. Po leczeniu właściwym konieczne jest podtrzymanie efektów kuracji za pomocą leków uodparniających lub stymulacji laserowej.
Profilaktyka
Stomatolodzy podkreślają, jak ważna w zapobieganiu chorób przyzębia jest profilaktyka. Jeżeli chcemy uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, bólu i długotrwałego leczenia, należy we właściwym czasie zadbać o kondycję jamy ustnej. Do elementarnych zasad należą: odpowiednia higiena jamy ustnej i zębów, systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz ewentualne leczenie w początkowej fazie choroby. Pamiętajmy, że od tego, jak dbamy o higienę i kondycję, zależy nie tylko nasz wygląd, ale również funkcjonowanie całego organizmu.