Coraz częściej można spotkać matki noszące swoje dzieci w chustach. Czy to tylko moda czy są ku temu jakieś ważniejsze powody? Chustowanie ma wiele zwolenniczek oraz przeciwniczek, warto jednak zgłębić trochę ten temat i zdecydować samemu czy taki sposób noszenia dzieci nam odpowiada.
Powodów, dla których kobiety decydują się na chusty do noszenia dzieci może być wiele. Aktywny tryb życia, z którego panie nie chcą rezygnować po urodzeniu dziecka. Przekonania i poglądy dotyczące wychowywania dziecka – mowa tutaj o silnej potrzebie bliskości, poczucia ciepła matki i dziecka.
Eksperci od chustowania przekonują, że ma ono wiele zalet i jest bezpieczne pod względem zdrowotnym. Prawidłowo zawiązana i dociągnięta chusta pozwala utrzymać dziecko w naturalnej dla niego pozycji (przyjętej w łonie matki). Kręgosłup dziecka układa się w kifozie , czyli tworzy literę C. Wynika to z charakterystycznej budowy kręgosłupa i miednicy noworodka.
Fanki chustowania są całkowicie przeciwne popularnym, plastikowym nosidełkom. Argumentują swoją postawę tym, że w sztywnych nosidełkach delikatny kręgosłup dziecka jest prostowany. Powoduje to, że nieproporcjonalnie ciężka i niestabilna jeszcze główka uciska na kręgi, które nie są jeszcze przystosowane do noszenia takiego ciężaru.
Chusta to alternatywa dla długiego i męczącego noszenia dziecka na rękach, które nie jest zdrowe ani dla matki ani dla maluszka.
Jeżeli rodzic i dziecko są zdrowi, to nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia dziecka w chuście. Przy różnego rodzaju schorzeniach i wadach kręgosłupa lub nóżek dziecka (np. dysplazja biodrowa, wzmożone napięcie mięśniowe) należy ten pomysł koniecznie skonsultować z lekarzem i pod jego okiem wprowadzać metodę chustowania.
Kluczem do bezpiecznego i zdrowego chustowania jest nauka odpowiedniego wiązania i stopniowe przyzwyczajanie dziecka do noszenia go w chuście. Do wielu chust dołączone są instrukcje jak je wiązać i jak nosić dziecko. Kluby Kangura organizują bezpłatne spotkania szkoleniowe. Można również zasięgnąć rad od doświadczonych w tym temacie matek, np. na forach internetowych.