MĘSKA RZECZ-KOSMETYKI DLA MĘŻCZYZN

22 września 2014, dodał: Adriana Krynicka
Artykuł zewnętrzny

Tak to trudny temat, nie dla Nas, ale dla Nich, prawda? Mężczyzna do niedawna kojarzony był z szorstką skórą, „ wypachnioną” wodą po goleniu. Jakiś czas temu to się jednak zmieniło. Firmy kosmetycznie obecnie prześcigają się w najróżniejszych kosmetykach dla naszych Macho! Toniki do twarzy, kremy przed goleniem, w trakcie golenia i po goleniu ;) balsamy po kąpieli itp. Ale czy facet z kremem na twarzy, z manicure na rękach i ogarniętymi brwiami nie zrastającymi się na środku czoła to nadal ten sam facet?, NIE!…. i całe szczęście. Oczywiście uważam jak pewnie każda z Was, że jeśli facet siedzi w łazience dłużej nisz Ty to coś jest nie tak, ale na pewno odrobina dbania o siebie i swoją skórę nie zaszkodzi.

Wiecie, że skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety? Istotne różnice można znaleźć w budowie i w jej funkcjonowaniu a to za sprawą męskich hormonów -androgenów. Męska skóra jest mniej podatna na wysuszenie i podrażnienia, ponieważ ma lepszą barierę ochronną (więcej wydzieliny gruczołów łojowych i potowych), przez co też jest bardziej natłuszczona i nawilżona. Ale różnice w budowie to nie wszystko, skóra męska i damska różni się też grubością. Niestety to Panowie znowu „wygrywają”, bo mają większe zagęszczenie włókien kolagenowych w skórze właściwej niż Panie, co jak wiadomo ma duże znaczenie w procesie starzenie się skóry i jej elastyczności. Ale oprócz zalet męskiej skóry są też minusy, a mianowicie większa skłonność do trądziku zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jeśli chodzi o skórę głowy to My kobiety mamy także mniejsze skłonności do łupieżu, przetłuszczania czy wypadania włosów niż Panowie.

W związku z takimi różnicami spodziewać by się można diametralnie różnych składów kosmetycznych prawda? A nie!, prawda wygląda zgoła inaczej. Kosmetyki męskie i damskie różnią się przed wszystkim: opakowaniem, zapachem i formą (lekkie, nietłuszczące, niepozostawiające „ciężkiej” wyczuwalnej „powłoki” na skórze. Kobiety wolą natomiast piękne kolorowe i delikatnie pachnące kremy, których działanie „widać” na skórze. Tzn. im bardziej czuć działanie kremu tym bardziej on tam jest i działa ;) (co nie jest zgodne z prawdą- bo nie „ciężkość” kremu się liczy ale skład ) ale większość Pań nadal tak uważa i tak woli. Jeśli chodzi o podstawowe surowce kosmetyczne (pomijając zapach, formę i kolor) to jest on praktycznie taki sam.

Męska skóra tak jak pisałam wcześniej jest bardziej odporna oraz mniej skłonna do podrażnień. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której nasz mężczyzna pozbywa się brody…czyli oczywiście goli się. Golenie powoduje pozbywanie się ze skóry „męskiej ochrony” czyli składników nawilżających i natłuszczających pochodzących z potu i gruczołów łojowych oraz wierzchniej warstwy naskórka (tak brzmi to drastycznie ale przypominam że naskórek jest „martwy” czyli pozbycie się jego nie jest bolesne, ale jego brak ułatwia penetracje różnych składników w głębsze partie skóry-w tym tych drażniących.) W związku z tym kosmetyki dla Panów przed i po goleniu posiadają w swoim składzie substancje łagodzące szczypanie czy pieczenie np. INCI Panthenol (pantenol), INCI Allantoin (alantoina). Po goleniu Panowie z gęstym zarostem (co się często zdarza) mogą dostać zapalenie przymieszkowego (czerwone małe krostki wokół włosa) jest to spowodowane dostaniem się do mieszka włosowego bakterii, które powodują stan zapalny, oraz podrażnieniem skóry przez golarkę/maszynkę do golenia. Można je złagodzić np.: mydłami antybakteryjnymi. Polecam również olejek do golenia dla Panów firmy Environ( sprawdzi się dla Panów miewających częste problemy z podrażnieniami po goleniu, myślę, że dla Pań też by się sprawdził w miejscach bardziej wrażliwych-jest wydajny, ale niestety drogi ok 100zł). Ma lekką konsystencje a po złączeniu z wodą delikatnie zmienia konsystencje i z przezroczystego staje się biały, po zmyciu ze skóry zostawia ją miękką i lekko natłuszczoną, dlatego też nie trzeba potem nakładać dodatkowego kremu po goleniu.

Co można znaleźć na rynku kosmetycznym dla mężczyzn?

Szampony, żele do mycia ciała i włosów 2w1, pianki i oliwki do golenia i kremy, wody po goleniu, kremy na dzień i na noc, tonik do twarzy i do włosów, preparaty do stylizacji włosów.

Więc moje Drogie zawsze jest pretekst, aby zapoznać naszych Panów z naszym światem, można to robić krok po kroku np. kupując mu najpierw krem po goleniu…(fajny jest też krem Dr Ireny Eris- Men Platinum-sprawdzony na moim mężu), jeśli zobaczy różnice i nie zostanie przez nas przytłoczony to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie go używał- powodzenia.