Ślimak ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi – tutaj przeważnie kończy się nasza znajomość tego… powiedzenia, wierszyka…? Co ma wspólnego ślimak z serem i pierogami? Nie dowiemy się, dopóki nie zajrzymy w stare książki dla dzieci.
Wyczytać z nich możemy, że autor o nazwisku Biaduń napisał niegdyś piosenkę o głodnym ślimaku, który szuka mamy. A jak wiadomo, w bajkach wszystko jest możliwe. Utwór ten, jak prawie każdy skierowany do dzieci, posiada pewne wartości dydaktyczne. Maluchy z rymowanek uczą się, dlaczego nie wolno być niejadkiem, jak grzecznie się bawić i czemu nie wolno płakać. Przykłady historii personifikowanych zwierzątek łatwiej trafiają do główek naszych pociech i ułatwiają zrozumienie otaczającej rzeczywistości. Ślimak ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi/ Jak nie sera to kapusty, od kapusty będziesz tłusty. I już mamy punkt zaczepienia, na który możemy się powołać podczas codziennych posiłkowych negocjacji z naszym dzieckiem- niejadkiem, z którym możemy pobawić się w ślimaka, zjadającego swój kawałek serka. Dla nas oznacza to dostarczenie małemu organizmowi niezbędnej porcji białka i witamin, tak ważnych w okresie rozwoju. Niestety, wiele dzieci wykazuje się
Najlepszym na to przykładem są pierogi z serem. Podawane na słodko, z odrobiną śmietanki i cukru na pewno znajdą uznanie nie tylko wśród najmłodszych koneserów, ale także ich rodziców. Mogą służyć zarówno jako smaczny obiad, jak i ciepła kolacja. To oczywiste, że każda mama ufa najbardziej daniom przyrządzonym własnoręcznie, jednak faktem jest, że nie zawsze starcza na to czasu. Zabiegane, wiecznie spóźnione współczesne matki muszą czasem skorzystać z pomocy innych. Mieli to na uwadze kucharze Virtu, przygotowując Pierogi z serem. Aksamitny farsz ze świeżego i delikatnego twarogu trafi w gusta niejednego przedszkolaka, a łatwość i prostota przygotowania docenione zostaną zapewne przez każdego rodzica.
Nie bójmy się urozmaiceń w diecie naszych pociech. Dopóki dostarczamy im produktów zdrowych i lekkostrawnych, możemy być pewni, że maluchy będą rosły jak na drożdżach. www.virtu.com.pl
Jeśli masz trochę czasu i najbardziej smakują ci pierogi własnej roboty zobacz przepisy naszych czytelników:
Pierogi białoruskie:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki gryczanej (zmielona kasza),
- 2 łyżki masła,
- 2-3 ugotowane i rozgniecione ziemniaki,
- 2 jajka, sól,
- Nadzienie:
- 40 dag twarogu,
- sól,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
W rondlu zagotować szklankę osolonej wody. Do wrzątku dodać masło i mąkę gryczaną, zamieszać i odstawić. Do gryczanej masy dodać ziemniaki i jajka. Zagnieć ciasto. Rozgrzać olej na patelni. Z gryczanego ciasta odrywać kawałki, formować placuszek na dłoni (możliwie cienko). Na środek placuszka nakładać twaróg. Składać na pół i zlepiać brzegi (jak przy robieniu zwykłych pierogów). Pierogi smażyć z obu stron, tak by się lekko zrumieniły. Można podawać na słono ze śmietaną lub na słodko np. z owocami.
Ruskie pierogi
2 szklanki mąki
1 jajko
¾ szklanki wody
szczypta soli
1 kostka białego sera
25 dag ugotowanych ziemniaków
2 cebule
2 łyżki oliwy
sól
pieprz mielony
Z mąki , wody, jajka, szczypty soli zagnieść ciasto . Cebulę drobno usiekać i podsmażyć na złoto na oliwie. Ser i ugotowane ziemniaki zmielić . Wymieszać ziemniaki , ser, i usmażoną cebule . Doprawić solą i pieprzem . Ciasto rozwałkować . Szklanką wykrawać krążki lub maszynką do robienia pierogów. Na każdy nakładać farsz . Zlepiać pierogi i gotować na osolonym wrzątku 3 minuty od wypłynięcia. Dekoracyjnie można wyciąć ząbki. Polać usmażoną cebulką lub wysmażoną słoniną lub boczkiem.
więcej przepisów Ewy: Tutaj
pierogi z serem i jabłkami:
* maka 1/2 kg
* 1 jajko
* sól
* gorąca woda
* 1 łyżka oleju
farsz:
* ser biały 1/2 kg
* jabłka prażone 3 czubate łyżki
* mąka ziemniaczana 1 łyżka
* 2 łyżki cukru
* sos do polania:
* śmietana 18% 200 gram
* cukier do smaku
* cukier waniliowy
* 1 łyżeczka cynamonu
Zagnieść ciasto, rozwałkować, wykrawać placki szklanką lub robić wałeczki jak na kopytka, kroić na kawałki i wałkować placuszki lub wycinać większe kwadraty i zlepiać na ukos, podobnie jak uszka.
Ser zmielić, dodać cukier, jabłka prażone, mąkę ziemniaczaną, wyrobić farsz. Nadziewać pierogi, zlepiać, gotować w dużej ilości lekko osolonej wody z dodatkiem 1 łyżki oleju, 2 minuty od wypłynięcia.
Śmietanę wymieszać z cukrem i wanilią dodać cynamon,roztrzepać łyżeczką, polać pierogi.
więcej przepisów Anulki: Tutaj
Królewskie pierożki Chupi
- majeranek
- smalec bądź olej
- ziele angielskie
- liść laurowy
- gałka muszkatołowa
- Ciasto :
- dwie szklanki mąki
- jajko
- woda ciepła pół szklanki około
- Na omastę :
- 1/2 cebuli białej
- dwa plastry bekonu bądź boczku
Uszy Rosjanina:
Farsz:
- 30 dkg ziemniaków
- 30 dkg chudego twarogu
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka wegety
- ½ łyżki czarnego mielonego pieprzu
Ziemniaki ugotować, ostudzić, zmielić wraz z twarogiem maszynką o średnim sitku. Cebulę zeszklić na oleju z wegetą i pieprzem, dodać do ziemniaków i dokładnie wymieszać. Z podanych składników zagnieść niezbyt twarde ciasto (w razie potrzeby dolać wody). Ciasto cienko rozwałkować, szklanką wykrawać kółka. Na każde kółko kłaść porcję farszu i zlepiać tak, jak pierogi. Następnie końce sklejać ze sobą tak, żeby pierożki miały kształt kółka z dziurką. Wrzucać pierogi do osolonego wrzątku i gotować 3 minuty od momentu wypłynięcia. Podawać z przysmażoną cebulką lub/i skwarkami.
więcej przepisów Iwony: Tutaj
Pierogi z ciasta parzonego z drobiowym farszem
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 i ¾ szklanki wrzątku
- 35 dkg gotowanego mięsa drobiowego
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka oleju
- 1 jajko
- 1 łyżka vegety
- ½ łyżki białego mielonego pieprzu
Mąkę przesiać do miski, zalać wrzątkiem. Wymieszać najpierw za pomocą łyżki, a gdy ciasto trochę przestygnie – zagnieść (w razie potrzeby dolać wody). Mięso zmielić maszynką o drobnym sicie. Cebulę drobno posiekać, zeszklić na oleju z dodatkiem wegety i pieprzu. Dodać do mięsa, wbić jajko i dokładnie wymieszać. Ciasto cienko wałkować na stolnicy, wykrawać kółka, na każde nakładać łyżeczką porcję farszu i zlepiać pierogi.
Gotować w osolonej wodzie 1 minutę od wypłynięcia.
więcej przepisów Iwony: Tutaj