Dlaczego warto jeść arbuzy?

12 czerwca 2014, dodał: Absurdalna
Artykuł zewnętrzny

Arbuz to roślina z rodzaju dyniowatych, która w 92% składa się z wody. Nie jest zbyt bogaty w witaminy i minerały, ale ma za to inne właściwości, za które powinno się go cenić, o tym napiszę za chwilę. Arbuz jest „letnią” rośliną, ponieważ najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe owoce otrzymamy w miesiącach letnich, które są zaznaczone na linii poniżej.

arb.not

Przeanalizujmy teraz, co tak naprawdę może nam dać arbuz i dlaczego warto go jeść. Przecież nie ma dużo witamin ani innych potrzebnych składników mineralnych… No tak, ale ma za to całą gamę przeciwutleniaczy, takich jak likopen, beta-karoten, luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę, które ochronią nasz organizm przed rozwojem chorób nowotworowych i opóźnią proces starzenia organizmu. Dodatkowo arbuz jest idealnym „wspomagaczem” przy chorobach nerek i infekcjach układu moczowego, ponieważ działa moczopędnie.  I to jeszcze nie wszystkie jego zalety… W arbuzie znajdziemy również składniki, które wspomagają pracę układu krążenia, obniżają ciśnienie tętnicze i poziom trójglicerydów, a także pomagają wydalić z organizmu niebezpieczne związki kumulujące się w mięśniach podczas intensywnych ćwiczeń.

Dla osób odchudzających się i chcących utrzymać swoją wagę arbuz również ma prezent! Działa korzystnie na układ pokarmowy  i polepsza przemianę materii. A na dodatek jest mało kaloryczny i zawiera błonnik, który sprawia, że czujemy się syci.

Rozbieramy arbuza na czynniki pierwsze:

  1. Za czerwoną barwę miąższu arbuza odpowiadają antyoksydanty i naturalne pigmenty o nazwie karotenoidy. Ich głównym przedstawicielem jest likopen, który zapobiega utlenianiu się cholesterolu, dzięki czemu obniża ciśnienie w tętnicach i żyłach.  Ma za zadanie również blokować rozwój wolnych rodników w naczyniach krwionośnych, które powodują ich uszkodzenia. To właśnie likopen odpowiada za antynowotworowe działanie arbuza, ponieważ zmniejsza ryzyko występowania raka, zwłaszcza prostaty. W 100g świeżego czerwonego arbuza znajdziemy 4532 μg likopenu ( w najczęściej polecanych „zbiornikach” likopenu- pomidorach jest go 2573 μg). Trzeba pamiętać, że im bardziej czerwony miąższ arbuza, tym więcej karotenoidów się w nim znajduje.
  2. Zawarte w arbuzie witaminy A i C, są również przeciwutleniaczami, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi, dzięki czemu mogą zapobiec udarowi mózgu, czy zawałowi serca.
  3. Za kontrolowanie ciśnienia krwi odpowiada także zawarty w arbuzie potas. Przyspiesza on wydalanie nadmiaru sodu, który odpowiada za nadciśnienie tętnicze, a także hamuje procesy miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.
  4. Znajdziemy w arbuzie również magnez, który poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiega wzrostowi stężenia sodu w organizmie i spadkowi poziomu potasu.
  5. Cytrulina, która jest organicznym związkiem chemicznym  z grupy α-aminokwasów , znajduje się  w skórce i miąższu arbuza. Gdy cytrulina znajdzie się wewnątrz organizmu, to zmienia się w L-argininę.  Jest to aminokwas, który powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych, poprzez podniesienie poziomu tlenku azotu.

CIEKAWOSTKI

  • W 100g arbuza to: 30kcal,  0,61g białka,  7,15g węglowodanów, 0,15g tłuszczu, 0,4g błonnika.    
  • Arbuz działa jak viagra- poprawia potencję.

Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga: absurda.blog.pl

file1402504187



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...