Skóra wrażliwa szybciej i gwałtowniej niż normalna reaguje na różne bodźce zewnętrzne (np. wiatr, promieniowanie UV, ciepło, zimno, zanieczyszczenia, klimatyzacja, dym z papierosów) i wewnętrzne (ostre, gorące dania, alkohol, kawa). Mogą one wywołać uczucie napięcia, pieczenie, szczypanie, swędzenie. Czasem powodują pojawienie się na skórze zaczerwień. Objawy zwykle znikają po krótkim czasie – to różni nadwrażliwość od alergii.
Czym jest nadwrażliwość i skąd się bierze
To skutek małej odporności skóry na wymienione wyżej czynniki. Im niższy jest próg tolerancji na nie, tym bardziej wrażliwa jest skóra. Może to być cecha wrodzona, odziedziczona po którymś z rodziców, ale bywa, że skóra staje się wrażliwa np. z powodu przebywania w niekorzystnych warunkach. Niszczący wpływ mają także długotrwały stres, a nawet niewłaściwa pielęgnacja. Często uwrażliwienie przychodzi z wiekiem – po czterdziestym roku życia słabną mechanizmy obronne skóry, organizm produkuje coraz mniej żeńskich hormonów. Mają one bezpośredni wpływ na wygląd skóry.
Wrażliwa może być nie tylko cera sucha czy delikatna ale także przetłuszczająca się. Dlaczego? Bo niezależnie od typu skóry, jej wierzchnią warstwę stanowi naskórek. Gdy naskórek nie funkcjonuje prawidłowo, skóra traci wilgoć, staje się wiotka i wrażliwa, a czynniki drażniące wnikają w nią bez przeszkód.
Jak ją pielęgnować?
Skóra wrażliwa musi być starannie pielęgnowana, ponieważ z natury szybciej się starzeje. Produkuje większą niż normalna ilość wolnych rodników. Są to utlenione cząsteczki przyspieszające starzenie się komórek. Niszczą one włókna elastyny i kolagenu odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Jeśli obawiając się podrażnień zrezygnujesz z kosmetyków, doprowadzisz do osłabienia bariery ochronnej znajdującej się na powierzchni skóry. Efekt: wiotkość, zmarszczki, a przede wszystkim pogłębienie wrażliwości. Pytaj w drogeriach o kosmetyki do cery wrażliwej – zawierają najmniejszą ilość składników, które mogłyby podrażniać. Spróbuj dobrać preparaty jednej marki, wtedy ryzyko podrażnień będzie mniejsze (np. z serii AA).
Czego szukać w takich kosmetykach?
Preparaty powinny zawierać np.:
– oleje roślinne z migdałów, pszenicy, jojoby, awokado, lnu, które zmiękczają naskórek, nawilżają i chronią skórę przed wolnymi rodnikami;
– ekstrakt z lukrecji – przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, jest źródłem Wit. E i F, które chronią skórę przed utratą wilgotności, poprawiają jej koloryt oraz Wit. B5;
– fitoestrogeny – związki roślinne działające podobnie do estrogenów, wzmacniają płaszcz ochronny skóry;
– filtry UV ;
Pielęgnacja
Zacznij od starannego oczyszczenia skóry. Rano, przed nałożeniem kremu, odśwież twarz tonikiem. Wieczorem zmyj makijaż mleczkiem lub wodą micelarną. Do głębszego oczyszczania cery używaj peelingi enzymatyczne. Pamiętaj, że wrażliwej cerze szkodzą:
– chlorowana i twarda woda;
– zwykłe mydło;
– preparaty z alkoholem;
– skoncentrowany retinol, kwasy owocowe, konserwanty;
– szorstkie ręczniki;
– ostre przyprawy, gorące dania;
– długie przebywanie na słońcu.
Emilia