Owulacja – jak przebiega i na czym polega

22 kwietnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

11

Owulacja jest to uwolnienie z jajnika komórki jajowej zdolnej do zostania zapłodnioną. Jajnik noworodka płci żeńskiej zawiera pęcherzyki jajnikowe pierwotne, które składają się z centralnie położonej komórki jajowej otoczonej warstwą nabłonka pęcherzykowatego. Komórki te biorą udział w odżywianiu komórki jajowej. Ogólną liczbę pęcherzyków jajowych ocenia się na 200 000. w okresie płodności kobiety dojrzewa ich tylko 400 sztuk, a szansę na zapłodnienie i przekształcenie w dziecko ma tylko około 10 komórek. Jest to znikoma ilość gdy porównać do ilości plemników w spermie.

12

Gdy kobieta osiągnie dojrzałość płciową, co około 28 dni pewna część pęcherzyków (ok 20 sztuk) ulega zmianom przekształcając się w pęcherzyki wtórne, a ich część przekształca się później w pęcherzyki jajnikowe dojrzewające. Cały proces sterowany jest poprzez organizm wydzielaniem hormonu FSH. Całkowicie rozwinięty pęcherzyk ma ok 10 mm, gotowy do pęknięcia nawet więcej.
W każdym cyklu miesięcznym z reguły dojrzewa i pęka jeden pęcherzyk. Zjawisko to nosi nazwę owulacji. Ponieważ zdolność do zapłodnienia ocenia się na 24 do 48 godzin od chwili owulacji, to zapłodnienie może nastąpić tylko w jajowodzie, gdyż wędrówka do macicy trwa około 72h. Wynika z tego, że okres w którym jajo może zostać zapłodnione wynosi jedynie 24-36h.

13

Dlatego przy staraniu się o dziecko określenie momentu owulacji, a co za tym idzie momentu kiedy może nastąpić zapłodnienie jest kluczowe. Mogą w tym pomóc testy owulacyjne, które na bazie poziomu hormonu FSH w moczu pokazują owulację bądź mikroskopy owulacyjne, które mają to samo działanie lecz do badania używa się śliny bądź śluzu.

www.sklepstarania.pl