Szkło należy myć możliwie bezpośrednio po użyciu, szczególnie gdy w skład napoju wchodzi mleko, śmietana lub jaja. Nie należy myć szkła razem z innymi naczyniami. Szklane naczynia, szczególnie kieliszki nie lubią zmywarek do naczyń. Delikatne szkło może się łatwo potłuc, a poza tym zmywarka nie zawsze dobrze wypłukuje resztki detergentów.
Najlepiej jest więc myć szkło ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia lub mydła, dokładnie opłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Jeśli pozostawiamy kieliszki do suszenia, najlepiej stawiać je na nóżce – w ten sposób nie pozostanie w nich przykry zapach detergentów oraz unikniemy zaschniętych kropli wody, które sprawiają mało estetyczne wrażenie. Nóżką do góry możemy ustawiać kieliszki jedynie na blacie z rowkami (zapewniającym dostęp powietrza).
Szkło przejrzyste, mętne znów będzie idealnie czyste, jeśli wyczyścimy je skórką cytryny. Zmatowiałym szklanym naczyniom można też przywrócić połysk roztworem popiołu drzewnego i soli amoniakalnej (salmiaku). Roztwór trzeba wlać do naczyń i pozostawić na jakiś czas.
Szklanki do piwa myje się tylko ciepłą wodą. Nie powinno używać się płynów do mycia naczyń, ponieważ hamują one tworzenie się piany na piwie.
Osad po kawie czy herbacie można usunąć poprzez wypełnienie naczynia kostkami lodu i energiczne wytrząsanie. Lód ściera plamy nie rysując ścianek naczynia. Sprawdzonym sposobem jest też mycie z użyciem soli kuchennej.
Brudny osad w szklanym naczyniu (wazonie, butelce) o długiej, wąskiej szyjce można zlikwidować używając skorupek jaj. Należy rozkruszyć skorupki i wsypać je do naczynia, następnie zalać je gorącą wodą z octem. Naczyniem należy wstrząsać tak długo, póki nie zniknie osad. Zamiast skorupek można też użyć ziarenek ryżu (1 łyżka stołowa).
Osad z twardej wody na szklanych wazonach i dzbankach można też usunąć napełniając je octem i wodą, zmieszanymi w równych proporcjach. Należy zostawić go na kilka godzin w naczyniu, a następnie umyć ciepłą wodą z mydłem.
Osad ze szklanki do mycia zębów usuwa się poprzez mycie w wodzie z octem.
Ciekawostki:
Jeśli mamy problem z rozdzieleniem dwóch szklanek, zassanych jedna w drugiej, należy wstawić dolną szklankę do ciepłej wody, a do górnej nalać zimnej.
Szklanki i szklane półmiski nie będą pękać, jeśli przed nałożeniem na nie gorącej potrawy albo wlaniem gorącego płynu postawi się je na wilgotnej ścierce.