Przy wyborze sposobu mycia rośliny należy kierować się regułami jej podlewania, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli roślina nie znosi nadmiaru wilgoci, należy unikać zanurzania jej w wodzie czy też polewania prysznicem, chyba że można przy tym uchronić kompost przed zamoczeniem. Kwiatostany roślin są bardziej delikatne niż ich liście, dlatego też sposób czyszczenia powinien być zupełnie inny w trakcie kwitnienia roślin i po jego zakończeniu. Metodę czyszczenia roślin trzeba więc także dopasować do ich okresu rozwojowego.
Kurz w połączeniu z wodą łatwo zamienia się w błoto. Dlatego też, w przypadku dużych roślin, przed kąpielą należy usunąć nadmiar kurzu z liści specjalną szczotką z piór lub tworzywa sztucznego.
Metoda zanurzania roślin najlepiej nadaje się do czyszczenia mniejszych roślin doniczkowych, których pokryte włoskami liście łatwo zatrzymują kurz. Roślin tego typu nie powinno się myć za pomocą rozpylacza, gdyż są one zbyt delikatne. Doniczkę należy uchwycić mocno, ściskając łodyżkę pomiędzy palcami i jednocześnie przytrzymać dłonią ziemię. Następnie roślinę należy obrócić korzeniami do góry, zanurzyć we wcześniej przygotowanym wiadrze z letnią wodą i delikatnie nią zamieszać. Usunięte wtedy zostaną kurz i nieżywe insekty, a roślina nabierze świeżego blasku. Gdy roślina jest bardzo brudna, do wody można dodać odrobinę mydła (nie detergentu), a po umyciu koniecznie wypłukać w letniej wodzie.
Rośliny można obmyć, spryskując je prysznicem w łazience. Kwiaty należy ustawić w wannie lub brodziku. Aby uniknąć zbytniego nawilgocenia ziemi w doniczkach, dobrze jest przykryć je foliowymi woreczkami, pozwoli to także na dokładniejsze spryskiwanie liści bez obawy wypłukania zbyt dużej ilości ziemi. Należy używać wody letniej i niezbyt silnego jej strumienia, gdyż może on zniszczyć nowo zawiązujące się pędy. Zabiegi tego typu najlepiej jest wykonywać rano, by pozostawić roślinom czas na obeschnięcie. Powinny schnąć w dość przewiewnym miejscu, lecz nie w przeciągu.
Liście dużych roślin, powinny być delikatnie przecierane wilgotną szmatką. Podczas tej czynności należy przytrzymywać liście dłonią od spodu. By usunąć biały osad z liści należy liście przetrzeć ściereczką zwilżoną przegotowaną wodą z octem lub kwaskiem cytrynowym (dwie łyżki octu lub jedna łyżka kwasu na litr wody). Parę dni wcześniej warto jednak przeprowadzić próbę na kilku liściach, aby się przekonać, jak roślina reaguje na ten zabieg.
Rośliny o drobnych i delikatnych listkach, powinny być czyszczone przez spryskiwanie. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawić na listkach kropelek wody. Przeważnie nie zrasza się roślin o liściach pokrytych kutnerem (meszkiem) lub włoskami, np. sępolii, syningii, kolumnie, achimenesa.