Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi pasożytami. Głównie dlatego, że przenoszą liczne choroby, w tym boreliozę, uznawaną za jedną z najbardziej groźnych w skutkach chorób odkleszczowych. Niestety, w ostatnich latach obserwujemy znacznie zwiększenie populacji kleszczy, czemu sprzyjają zmiany klimatu.
Jak w przypadku wszystkich innych chorób, tak w walce z chorobami odkleszczowymi najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie inwazji kleszczy. Chronić musimy zarówno siebie, jak i nasze zwierzęta, które buszując w krzakach na spacerach są na atak tych pasożytów nawet bardziej narażone niż my.
Na rynku znajdziemy sporo preparatów przeciwkleszczowych, pod różną postacią. Najbardziej skuteczne wydają się być te, które aplikuje się na skórę kota lub psa. Zostają one wchłonięte do organizmu naszego pupila i działają około miesiąca. Jako dodatkową ochronę możemy zastosować specjalną obróżkę. Pamiętajmy tylko o tym, że preparatów przeznaczonych dla psów nie wolno stosować u kotów.
Pomimo tej dość skutecznej ochrony, zdarza się, że nasz kot czy pies zostanie przez kleszcza zaatakowany. Dlatego po powrocie ze spaceru dobrze jest dokładnie przejrzeć futerko pupila, czy przypadkiem nie zadomowił się w nim ten niepożądany lokator. Jeśli tak, trzeba go natychmiast usunąć. Kleszcza nie należy jednak zgniatać ani smarować kremem czy tłuszczem, ponieważ pobudza go to tylko do wydalenia zawartości przewodu pokarmowego, co znacznie zwiększa ryzyko zarażenia chorobą.
Znalezionego na ciele naszego zwierzaka kleszcza chwytamy delikatnie palcami lub pęsetą, jak najbliżej skóry pupila. (Do usuwania kleszczy możemy używać również specjalnych przyrządów, które można nabyć w sklepach zoologicznych.) Następnie zdecydowanie, ale wolno wyciągamy go, wykręcając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy uda się kleszcza wyciągną, koniecznie upewnijmy się, czy wyciągnęliśmy go w całości – jeśli nie, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, by usunął pozostałości. Ranę po kleszczu starannie dezynfekujemy. Warto również obserwować zwierzaka – gdy coś nas zaniepokoi, dobrze jest również skonsultować się z weterynarzem.
dla portalu urodaizdrowie.pl przygotował:
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Jacek P. Narożniak
Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta z zamiłowania i wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.
Kakadu sp. z o. o.
ul. Annopol 4a, bud E
03-236 Warszawa
www.kakadu.pl
zobacz również:
- Co zrobić z kotem podczas urlopu?
- Jak odchudzić psa?
- Pielęgnacja zębów u psów i kotów – porady jak czyścić zęby
- Bestie czy łagodne pupile: fakty i mity na temat agresywnych ras psów