Kąpiel noworodka to dla świeżo upieczonych rodziców bardzo duży stres. Rodzice boją się, że maluch zachłyśnie się wodą, że kosmetyki dostaną się do oczu, albo po prostu – że nie będą potrafili odpowiednio pielęgnować swojej pociechy…
Jak wiadomo, strach ma wielkie oczy. Wystarczy odpowiednio się przygotować, a kąpiel okaże się bardzo przyjemnym doświadczeniem. Podstawą sukcesu jest dobra organizacja. Zanim włożymy dziecko do wanienki, przede wszystkim musimy zgromadzić wszystkie niezbędne rzeczy, aby później w pośpiechu ich nie szukać. Przepłukaną, czystą wanienkę ustawmy stabilnie np. na specjalnym stojaku, tak aby mieć do niej swobodny dostęp. Na przewijaku rozkładamy ręcznik, którym wytrzemy dziecko po kąpieli, a obok szykujemy ubranka – body, kaftanik, śpioszki itp., a także czapeczkę i rękawiczki, ponieważ noworodki szybko się wychładzają. Przygotowujemy również pieluszkę do przewinięcia oraz niezbędne kosmetyki do kąpieli, balsam do ciała i krem przeciwko odparzeniom. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie temperatury w pomieszczeniu (wystarczą 22-23 stopnie) oraz temperatury wody przy pomocy odpowiedniego termometru (optymalna to 37-38 stopni).
Dziecko najlepiej kąpać wieczorem, ponieważ ciepła kąpiel zrelaksuje je i ułatwi zaśnięcie. Pod kołderką maluch nie będzie również narażony na zmiany temperatury, tak jak w ciągu dnia (wietrzenie, spacery). Od ostatniego karmienia powinno minąć przynajmniej pół godziny – dziecko nie będzie ani głodne, ani nie rozboli go brzuszek (kąpiel bezpośrednio po jedzeniu źle wpływa na trawienie). Noworodka należy rozebrać sprawnie, aby nie zdążył zmarznąć. Woda w wanience nie powinna przekraczać ok. 1/4 jej pojemności, aby nie moczyć kikuta pępka. Jedną rękę podłóż pod kark dziecka, podtrzymując jego główkę, a drugą wsuń pod pupę i bioderka, ostrożnie wkładając malucha do wody. Jeśli płacze, nie denerwuj się, pozwól mu oswoić się z sytuacją, czule do niego przemawiając.
Do kąpieli wybierz delikatny preparat przeznaczony do stosowania od pierwszych dni życia, najlepiej służący również do mycia główki – nie będzie wtedy potrzebny szampon. Wspaniale sprawdzi się Emulsja do mycia ciała i włosów z serii Aktywnych Emolientów CutisHelp mimi. To łagodna hypoalergiczna formuła o delikatnym, przyjemnym zapachu, zawierająca m.in. farmakopealny olej konopny, wit. E, wyciąg z aloesu i gliceryny, dzięki czemu delikatnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie naruszając naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Dodatkowo nawilża i odżywia włosy oraz skórę, działa antybakteryjnie i kojąco, zmniejszając napięcia skóry i podrażnienia. Emulsja jest idealna do codziennej pielęgnacji oczyszczającej delikatnej i wrażliwej skóry noworodków oraz starszych dzieci (także suchej), narażonej na czynniki zakłócające funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego. Sprawdzi się także jako pomoc w profilaktyce oraz leczeniu takich dolegliwości jak AZS, słoneczne poparzenia skóry, pokrzywka, alergie skórne itp. Delikatnie się pieni, więc pozostawia psychiczny komfort, że maluch na pewno został dokładnie umyty. Emulsja jest dostępna bez recepty w aptekach, w cenie ok. 38 zł za 200 ml.
Myjąc dziecko należy uważać, aby nie nalać mu wody do oczu, ani nie zamoczyć kikuta pępowiny. Warto zrezygnować z myjki i zastąpić ją po prostu dłonią. Źle opłukana i niewysuszona gąbka to idealne siedlisko bakterii – jeżeli decydujemy się z niej korzystać, pamiętajmy, aby bardzo dokładnie zadbać o jej czystość i często wymieniać na nową. Mycie najlepiej zacząć od szyjki i barków, stopniowo przesuwając się w dół, ku plecom i pupie. Na samym końcu bardzo ostrożnie myjemy główkę, ponieważ istnieje ryzyko, że maluchowi może nie spodobać się polewanie wodą i zacznie marudzić.
Po wyjęciu z wanienki dziecko od razu odkładamy na przygotowany ręcznik i starannie osuszamy. Pamiętaj, aby nie trzeć skóry ręcznikiem, a tylko dotykać jej materiałem, przykładając go miejsce po miejscu. Osuszanie zaczynamy od główki, miejsc za uszami, fałdek na szyi i brzuszku, pach, stopniowo schodząc ku pośladkom i nóżkom. Jeżeli maluch ma problemy z suchą skórą lub cierpi na stany zapalne, warto nałożyć pielęgnujący i nawilżający balsam, a w przypadku odparzeń lub pieluszkowego zapalenia skóry – również krem pod pieluszkę. Warto stosować kosmetyki z jednej serii, ponieważ ich działanie wzajemnie się uzupełnia, nie obciążają również przesadnie delikatnej skóry.
Ostatnią czynnością jest założenie czystej pieluszki i ubranka, jeśli jest taka konieczność – również czapeczki i rękawiczek, aby maluch nie zmarzł. Później możesz przytulić dziecko i ułożyć je w łóżeczku. Dopiero wtedy posprzątaj po kąpieli – schowaj kosmetyki i umyj dokładnie wanienkę przy pomocy ciepłej wody z mydłem, bez stosowania detergentów. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku, nawet na krótką chwilkę!
Za: materiały prasowe Best Image PR.