Bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, zaburzenia widzenia, bezsenność, obrzęki łydek – to pierwsze symptomy, mogące świadczyć o problemie z nadciśnieniem krwi. Należy wiedzieć, że zignorowane, a zatem także – nieleczone, może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Ważna jest nie tylko diagnoza i terapia lekowa, ale także – odpowiednia profilaktyka.
W przeciwieństwie do zbyt niskiego ciśnienia, które zwykle nie nastręcza większych problemów, ignorowanie stanu odwrotnego, czyli nadciśnienia, prowadzi do niezwykle poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie tylko może przyspieszyć rozwój miażdżycy, ale także zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, udaru czy zawału serca. A zmiany, które następują w układzie sercowo-naczyniowym czy nerkach często są nieodwracalne.
Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka!
Podwyższone ciśnienie krwi najczęściej spotyka osoby otyłe, palące czy nadużywające alkoholu. Częściej „ciśnieniowcami” są mężczyźni niż kobiety, ale wiele zależy od uwarunkowań genetycznych. Jeżeli w naszej rodzinie są osoby, które chorują lub chorowały na nadciśnienie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten dotknie także nas. Podwyższone ciśnienie może wiązać się też z prowadzeniem stresującego lub niehigienicznego trybu życia, przyjmowaniem leków zawierających sterydy czy niektórych tabletek antykoncepcyjnych.
Jak zdiagnozować nadciśnienie?
Nadciśnienie możemy stwierdzić na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego. Powinny być one dokonywane o różnych porach dnia, zawsze w stanie spoczynku.
– Optymalne wartości to 120 mm/Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm/Hg dla rozkurczowego. O nadciśnieniu mówi się, gdy pierwsza z wartości przekracza 140mm/Hg, a druga 90mm/Hg – tłumaczy Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja-Apteczka.pl.
Na początek warto mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie, aby sprawdzić jak zmienia się w różnych sytuacjach, np. rano po wstaniu, podczas pracy, po wysiłku fizycznym, podczas oglądania telewizji, przed przyjęciem leków lub w kilka godzin po ich zażyciu.
– Konsekwencja pozwala na możliwość dokonywania porównań wyników pomiarów. Jeżeli wartości ciśnienia wskutek leczenia ulegają normalizacji i są jednakowe, wystarczy kontrolować ciśnienie na przykład raz w tygodniu – dodaje Natalia Henczke.
W domu czy u lekarza?
Ciśnienie powinniśmy mierzyć nie tylko w czasie okresowych wizyt lekarskich, ale także w domu, przy pomocy ciśnieniomierza. Pamiętajmy, że dokonując wyboru odpowiedniego aparatu powinniśmy znaleźć kompromis między budżetem do dyspozycji, a jakością wykonania, z czym wiąże się trwałość wybranego modelu i precyzja pomiarów.
Ciśnieniomierze zegarowe, czyli mechaniczne, wyposażone są w pompkę ręczną, zegar i stetoskop. Dokładność pomiaru zależy przede wszystkim od umiejętności posługiwania się takim urządzeniem i umiejętności odczytu, zatem interpretacji otrzymanych wyników.
Ciśnieniomierze naramienne lub nadgarstkowe, czyli automatyczne, przeznaczone są do użytku domowego. Tego typu aparaty wyposażone są w elektroniczny wyświetlacz oraz szereg dodatkowych funkcji, jak np. zapisywanie wcześniejszych pomiarów.
Na koniec pamiętajmy, że profilaktyka to nie tylko regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, ale dodatkowo – prowadzenie zdrowego trybu życia, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Wiedzmy, że nawet najdokładniejszy samodzielny pomiar, najdroższym urządzeniem, nigdy nie zastąpi wizyty u lekarza!
Źródło: www.twoja-apteczka.pl