Nie bez powodu tematem mojego posta jest Olej Rzepakowy. Pewnie zastanawiacie się dlaczego?Już odpowiadam: Jest bardzo zdrowy :) No i całkiem niedawno ruszyła kampania „Pokochaj olej rzepakowy”, realizowana na rynku polskim i łotewskim a jej działania edukacyjno-promocyjne zostały zaplanowane na trzy lata.
Celem kampanii jest podniesienie świadomości konsumentów na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Badania postrzegania oleju rzepakowego na tle innych olejów roślinnych przeprowadzone na reprezentatywnej próbie polskich i łotewskich konsumentów pokazują, że olej rzepakowy, zwany „oliwą północy”, jest niedoceniany, a wiedza na temat jego walorów odżywczych, doskonałego składu i kulinarnych zalet bardzo powierzchowna i niepełna.
Kampania ma charakter programu edukacyjno-promocyjnego i jest skierowana przede wszystkim do konsumentów, głównie kobiet odpowiedzialnych za zakupy spożywcze w gospodarstwach domowych. Drugą grupą docelową kampanii są liderzy opinii: dietetycy, lekarze, technolodzy żywności, eksperci żywienia, eksperci kulinarni i dziennikarze.
W ramach kampanii „Pokochaj olej rzepakowy” realizowane będą działania zarówno w mediach, jak i w punktach sprzedaży, między innymi: kampania advertorialowa w prasie kobiecej, promocja w Internecie, warsztaty i briefingi dla mediów, działania w mediach społecznościowych oraz degustacje w sieciach handlowych. Ponadto, zaplanowano szereg działań skierowanych do środowisk opiniotwórczych, w tym udział w kongresach naukowych oraz kampanię w prasie specjalistycznej.
W związku z tą akcją dostałam do przetestowania „oliwę północy” wraz z fikuśnym jajkowym shakerem za pośrednictwem portalu.
Warto dodawać olej do każdej z sałatek, gdyż witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach i w ten sposób są najłatwiej przyswajalne przez organizm ludzki.
Uwielbiam sałatkę z kiszonej kapusty, marchewki, cebulki i jabłka.
Do tego dodaję 2 lub 3 łyżki oleju rzepakowego z ziołami, mieszam w shakerze i do obiadu z rybką jak znalazł.
Olej rzepakowy posiada wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto go spożywać bez obaw o przytycie – to mit!
Rzepakowy wytwór to źródło kwasów omega-3 i omega-6, wspomagających utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi; witaminy E (zwanej witaminą młodości), K (ważnej szczególnie w diecie dzieci) i prowitaminy A.
By służył nam dobrze i nie straci swoich dobroczynnych właściwości, warto zapamiętać kilka prostych zasad i wskazówek.
JAK PRZECHOWYWAĆ
By olej nie stracił swoich walorów, musi być prawidłowo przechowywany. Kupując olej rzepakowy, pamiętaj o tym, żeby:
Nie przelewać go z butelki do innego naczynia – opakowanie fabryczne pozwoli mu dłużej zachować trwałość oraz zapobiegnie jego potencjalnemu zanieczyszczeniu;
Trzymaj zamknięty w chłodzie i cieniu – żeby uchronić składniki zawarte w oleju przed utlenieniem, pamiętaj o dokładnym zamknięciu butelki. Butelkę natomiast po zakończeniu gotowania schowaj do lodówki lub szafki w chłodnej spiżarce – olej najdłużej zachowuje świeżość, jeśli nie jest narażony na oddziaływanie promieni słonecznych i stoi w miejscu chłodnym, a zwłaszcza z dala od kuchenki czy piekarnika.
DO CZEGO UŻYWAĆ
Olej rzepakowy jest tłuszczem uniwersalnym. Większość z nas używa go zwykle do smażenia, nie wiedząc, że może mieć on milion innych zastosowań, takich jak na przykład:
Pieczenie – oleju rzepakowego możesz użyć zarówno do pieczenia mięs (natrzeć nim kurczaka, polać pieczeń), jak też ciast. Zwłaszcza ojej rafinowany jest całkowicie neutralny smakowo i zapachowo, przez co pozwala zastąpić roztopione masło czy margarynę w przepisach na słodkie wypieki;
Sałatki – dressing do sałatki można przygotować nie tylko na bazie popularnej oliwy z oliwek. Olej rzepakowy dobrze łączy się z przyprawami, może być użyty do sosów i majonezów lub samodzielnie do polania warzyw. Jako że wiele witamin lepiej przyswaja się razem z tłuszczami, zastosowanie oleju do sałatki jest nawet wskazane;
Potrawy dla dzieci – olej rzepakowy może zastąpić masło w zupkach lub przecierach podawanych małym dzieciom (od 6. miesiąca życia). Zawarte w nim kwasy omega-3 i 6 są niezbędne do właściwego rozwoju małego organizmu, a neutralny smak to również spory plus – niektóre dzieci nie tolerują przecież smakowych innowacji.
JAK UŻYTKOWAĆ
Smażenie tylko raz – dzięki wysokiej stabilności, na oleju rzepakowym smaży się świetnie i może on być podgrzewany do bardzo wysokich temperatur, nie tracąc, jak inne tłuszcze, swoich korzystnych właściwości. Nigdy jednak nie smaż na jednej porcji oleju kilka razy. Nie zlewaj przestudzonego oleju na później, jeśli chcesz, żeby Twoje potrawy były zdrowe;
Uwaga na wodę – rozgrzany olej w zetknięciu z wodą nie należy do bezpiecznych. Smażąc uważaj zatem, by na patelnię nie dostała się woda czy inne płyny, bo pryskający olej może Cię poparzyć. Jeśli zdarzy Ci się zapalić tłuszcz na patelni, nigdy nie zalewaj go wodą. Jak najszybciej zdejmij naczynie z ognia, przykryj przykrywką lub kocem, ewentualnie zasyp (ziemią z kwiatka, piaskiem, mąką);
Dbasz o linię? – odsączaj – potrawy smażone czy pieczone z użyciem oleju rzepakowego mogą mieć aż o 5 do 10% mniej kalorii niż przygotowane z użyciem innych tłuszczów. Rzepakowy najłatwiej się odsącza, tak więc jeśli zależy Ci na jak najniższej kaloryczności posiłków, miej pod ręką ręczniki papierowe lub pergamin.
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ
Olej rzepakowy to świetny składnik domowych kosmetyków. Sprawdza się w maseczkach, pilingach i jako składnik zmiękczającej kąpieli dla dłoni;
Pomocny nie tylko w kuchni – szmatką nasączoną olejem usuniesz łatwo ślady po kleju, pozostawione na przykład na dziecięcych meblach resztki z zerwanych naklejek;
Skrzypiące drzwi czy szafkę możesz samodzielnie naprawić smarując zawiasy kilkoma kroplami oleju rzepakowego.
Plamy z oleju: te usuniesz najprędzej domowymi sposobami. Miejsce zaplamione olejem posyp mąką ziemniaczaną i potrzyj. Dobrze sprawdza się też płyn do naczyń i roztwór z octu i spirytusu. Jeśli jednak zachlapiesz olejem ulubioną kolorową bluzkę, nie ryzykuj i użyj profesjonalnego odplamiacza do tkanin.
Naukowcy pod kierunkiem Danielle Piomelli z University of California w Irvine odkryli kolejny powód, dla którego warto jeść m.in. olej rzepakowy. 60 proc. tego oleju stanowi kwas, który jest przekształcany w jelitach w hormon zwany oleoylethanolamidem (OEA). Wysoki poziom tej substancji w organizmie zmniejsza uczucie głodu, ogranicza chęć podjadania. Kiedyś dbającym o linię zalecano pogryzanie marchewki, dziś lepiej wypić łyżkę oleju.
Testowała:
Anna – Anna – Mam na imię Anna jestem początkującą blogerką a stworzyłam go z myślą o moim synie. Na moim blogu znajdziecie rzetelne recenzje różnych produktów dla niemowląt, kosmetyków używanych przeze mnie, przydatne informacje na temat wychowywania dzieci ale nie tylko…Również znajdziecie przepisy kulinarne ;) Chętnie przetestuje różnego typu produkty :) Prowadzi bloga: http://anusia-sta.blogspot.com/