Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż modny dodatek do stroju. Dobre jakościowo soczewki chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne.
Ciemny kolor szkieł sprawia, że podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych źrenica się rozszerza i wpada do niej większa ilość światła słonecznego, a tym samym promieniowania UV. Może ono trwale uszkodzić oczy, powodując szybsze starzenie i pojawienie się zaćmy, różnego rodzaju zwyrodnień, a nawet nowotworów. Dlatego taż ważny jest filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania, gdyż w tym przypadku wpada do oka dużo mniej.
Szkła okularowe przeciwsłoneczne czy soczewki przeciwsłoneczne powinny być wykonane z materiałów optycznych z certyfikatem dopuszczającym do użytkowana w Unii Europejskiej.
Bardzo ważne są także materiały użyte do produkcji opraw. To właśnie ta część okularów dotyka naszej twarzy. Materiały, czy to metalowe czy plastikowe, powinny byś niealergizujące.
Soczewki mogą być zabarwione na stałe na całej powierzchni lub gradalnie barwione, czyli rozjaśniające się ku dołowi. Dla kierowców szczególnie polecane są niezbyt mocne barwienia, oraz okulary ze specjalnym filtrem polaryzacyjnym, blokującym przeszkadzające odbłyski od poziomych powierzchni. Mowa tu np. o mokrej drodze w słoneczny dzień.
Co więcej, kolor soczewek też nie jest nigdy przypadkowy i zawsze ma swoje konkretne przeznaczenie. Doskonałym przykładem są okulary przeciwsłoneczne przeznaczone dla osób uprawiających sport. W tym przypadku zaleca się różne kolory barwień okularów, które znacznie różnią się od tych najpopularniejszych – szarych, brązowych lub zielonych. O kolorze soczewek decydują warunki świetlne, które towarzyszą danej dyscyplinie.
Jak więc zatem wybrać najlepsze okulary?
Zamiast kolekcjonować każdego sezonu kilka następnych okazów zdobytych na wyprzedaży czy bazarku, lepiej zdecydować się na jedną w praktycznym i uniwersalnym fasonie.