Jak przetrwać zimę – skuteczne sposoby na zadbane ciało
Śnieg, wiatr i ujemne temperatury nie wpływają dobrze na wygląd naszego ciała. Jak zatem dbać o siebie, by zdrowo i w pięknym stylu cieszyć się zimową aurą? Poniżej znajdziecie kilka najbardziej uciążliwych zimowych problemów wraz z niezbędnymi radami!
1. Sucha skóra
Zimą zagrożenia dla naszego ciała znajdziemy zarówno na zewnątrz, jak i w domu! Niska temperatura wpływa niekorzystnie na skórę, która staje się szorstka i nieprzyjemna. Co najgorsze, wrogiem staje się również kaloryfer, który mimo, że nas ogrzewa przesusza naszą skórę.
PORADY:
Peeling
Warto kilka razy w tygodniu wykonywać peeling całego ciała, który ściera martwy naskórek i pomaga zregenerować się skórze.
Dieta
Należy pamiętać o spożywaniu zalecanej dziennej dawki wody (przynajmniej ok. 2l). Pomocne w nawilżeniu ciała są również witaminy A i E, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zatem zimowy jadłospis powinien zawierać marchewki, jajka, oleje roślinne, migdały, czy ryby.
Nawilżenie
Niezbędne w zimie są balsamy nawilżające, zwłaszcza tłuste i odżywcze. Przydatnym sposobem, by poradzić sobie z suchym powietrzem w domu jest postawienie wody w pojemniku np. na parapecie, aby zwiększyć wilgotność powietrza.
Mocznik
Gdy skóra jest naprawdę mocno przesuszona trzeba zaopatrzyć się w aptece w preparaty z mocznikiem, które, zmiękczają skórę.
2. Przetłuszczone włosy
Noszenie czapki, a także zmiany temperatur przyspieszają przetłuszczanie się włosów. O czym należy pamiętać zimą, by włosy były zadbane?
PORADY:
Zimna woda
W trakcie mycia włosów spłukuj je zimną wodą. Pomoże to obkurczyć gruczoły łojowe i zapobiegnie częstemu przetłuszczaniu się włosów.
Szczotkowanie
Czesanie włosów powinno być delikatne i niezbyt częste, by zmniejszyć wydzielanie sebum.
Dieta
Warto spożywać produkty bogate w witaminę B oraz cynk, które pozytywnie wpływają na stan włosów. Zalecane jest zatem wzbogacić dietę o orzechy, rośliny strączkowe, ryby, otręby.
Odżywki
Odżywki należy stosować jedynie na końcówkach włosów. Wmasowywanie blisko nasady głowy przyspieszy przetłuszczanie.
3. Pęknięte usta
Mróz i wiatr są niewątpliwie szkodliwe dla ust, które stają się spierzchnięte i pękają.
Miód
Niezastąpionym lekarstwem jest miód. Wystarczy nałożyć cienką warstwę na usta, by pomógł on w regeneracji i nawilżeniu warg.
Miód ma bowiem właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i odżywcze.
Pomadki
Warto też dbać o usta, gdy przebywamy na zewnątrz. W tym celu niezbędne są pomadki ochronne, które zabezpieczają nasze wargi przed mrozem i wiatrem.
4. Marznące stopy
Ciepłe skarpetki i zimowe obuwie często nie wystarczają, by stopy były odpowiednio ogrzane i chronione. Jak radzić sobie z przemarzniętymi stopami?
PORADY:
Rozgrzewająca sól
Sprawdzonym i zawsze aktualnym sposobem jest kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem rozgrzewającej soli, która pomoże zapobiec odmrożeniom.
Kremy
Najlepsze kremy do stosowania zimą powinny być odżywcze i mocno nawilżające. Świetnym pomysłem na podwyższenie temperatury marznących stóp są kremy rozgrzewające.
zobacz również:
- Trendy Makijaże Wiosna/Lato 2013 – Geisha Look
- Pin-up girls: moda i makijaże
- Domowe i naturalne metody kręcenia włosów – filmiki
- Jak ćwiczyć aerobik w domu?