Urządzamy mieszkanie w stylu vintage
W ostatnim czasie częste słowo „vintage” na dobre zagościło nie tylko w świecie mody, ale i w licznych aranżacjach przestrzeni, przedostając się do terminologii nie jakby się mogło wydawać, ze świata ubrań, ale z tradycji winiarskiej, w której „vintage” określa się szlachetne wino z dobrego rocznika. Nic więc dziwnego, że świat mody szybko zachłysnął się tym określeniem, stosując je niemal do wszystkiego, co w tym wypadku nie jest już nowością. Trudno się zatem dziwić, że vintage stał się hitem także wśród licznych aranżacji przestrzeni zarówno tych publicznych, jak i tych prywatnych. Vintage w designie to wybuchowa mieszanka połączenia tradycji z nowoczesnością. Jak zatem dokonać rewolucji w stylu vintage na własnej przestrzeni? – Odpowiada Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
Przewertuj piwnicę
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego mieszkania, to do naszego pachnącego świeżością wnętrza powinniśmy rozejrzeć się za meblami w stylu „retro”, najlepiej z lat 50.,60.,70. XX wieku. W takim wypadku przydatne okazują się czasem piwnica rodziców, telefon do babci albo weekendowy targ staroci, odbywający się niemal w każdym mieście. Ponadto na rynku coraz częściej możemy kupić meble stylizowane na stare, które choć są nowe, to dzięki specjalnym zabiegom postarzania, sprawiają wrażenie, jakby stały i czekały na klienta od lat.
Zrób to sam
Przy odrobinie zapału i czasu, również sami możemy dzięki zastosowaniu przecierki, lakieru lub bejcy uzyskać efekt starej komody czy regału. Zwłaszcza, że esencją stylu vintage jest jego eklektyzm, a więc brak sztywnych reguł, swobodne połączenia, ekstrawaganckie dodatki – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
W myśl zasady „nie wyrzucaj”
W urządzaniu wnętrza vintage przydatne okazują się wzorzyste tapety, koronkowe dodatki, staroświeckie bibeloty, kwieciste poduszeczki. To co z reguły wydaje się niemodne, w przypadku vintage okazuje się niezwykle trafionym pomysłem. Świetnie sprawdzą się tu stare lampy z abażurem, narzuty z frędzlami, porcelanowe figurki na komodę czy stara rozkładana rogówka.
Zgrabne połączenie
Urządzając nowe mieszkanie w stylu vintage, powinniśmy pamiętać, aby skupić się na połączeniach starego z nowym, a nie wiernie odwzorowywać dawne wnętrza z czasów PRL. Vintage nie ma za zadania stworzyć z naszego domu wnętrza muzealnego, lecz zgrabnie połączyć to co stare z tym co nowe. Zaletą urządzania mieszkania w stylu vintage jest z pewnością także niski koszt takiej realizacji.
Vintage w mieszkaniu nie najnowszym
Aranżacja w stylu vintage to także ciekawe rozwiązanie w starszych mieszkaniach, gdzie dominują meble sprzed lat. Jeśli jesteśmy posiadaczami starszego lokum, określanego przez życzliwych „staroświeckim” powinniśmy wykonać zabieg odwrotny, a więc wprowadzić do naszego wnętrza kilka nowoczesnych dodatków i prostych form. Ilość i rodzaj dodatków wprowadzonych do naszego wnętrza, zależy od nas samych i naszej inwencji twórczej jednak jak w każdym stylu, także w stylu vintage najważniejszy jest umiar – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.