NIEZBĘDNY PRZY BIEGUNCE I WYMIOTACH
Firma IBSS BIOMED S.A. proponuje ORSALIT – doustny płyn nawadniający i uzupełniający elektrolity. Należy go stosować w stanach odwodnienia organizmu, a zwłaszcza podczas biegunki i/lub wymiotów oraz w sytuacjach, w których może wystąpić ryzyko odwodnienia (m.in. wyjazdy, zarażenia rotawirusem). ORSALIT można podawać niemowlętom, a także dzieciom i osobom dorosłym. Cena det. (10 saszetek) – ok. 14 zł
Właściwości preparatu
ORSALIT jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego, który skutecznie nawadnia organizm, uzupełniając bieżące straty wody i elektrolitów w organizmie. Działanie ORSALITU jest możliwe dzięki specjalnie dobranym proporcjom elektrolitów i glukozy oraz wykorzystaniu najbardziej efektywnego mechanizmu wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy. Odpowiednio wcześnie zastosowany, może zapobiec odwodnieniu i konieczności wizyty w szpitalu.
Kiedy należy stosować ORSALIT
ORSALIT stosuje się przy zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej, podczas stanów odwodnienia organizmu, oraz w sytuacjach, w których może dojść do odwodnienia organizmu, zwłaszcza podczas:
- biegunki
- wymiotów
ORSALIT przeznaczony jest dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Szczególnie polecany jest zwłaszcza osobom, które mogą się bardzo szybko odwodnić, np. małe dzieci i osoby starsze. Preparat niesie pomoc w przypadku zarażenia rota wirusem. Warto go zabrać ze sobą na wyjazdy, zwłaszcza do ciepłych krajów, gdzie ryzyko wystąpienia biegunki jest duże.
Dodatkowe informacje o produkcie:
ORSALIT jest dostępny w 4 pysznych wersjach:
- bez dodatków smakowych – dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia i dzieci skłonnych do alergii;
- o smaku malinowym – dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i dzieci;
- o smaku bananowym – dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i dzieci;
- o smaku malinowo – cytrynowym – dla osób dorosłych;
Do opakowania preparatu dołączono specjalne miarki i rurki ułatwiające dawkowanie.
ORSALIT został wyprodukowany według światowych standardów – spełnia normy Komitetu Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz Światowej Organizacji Zdrowia WHO/UNICEF.