W ostatnim czasie picie kawy stało się niezwykle popularnym tematem. Jedni mówią, że kawa to nic dobrego, a nawet ,że może szkodzić zdrowiu. Z drugiej strony słyszymy jednak głosy ludzi wychwalających jej cudotwórcze działanie.
Niewątpliwie powstają kontrowersje. Nasuwa się więc pytanie: Jak to jest z tym piciem kawy? Wolno , czy nie wolno, a jeżeli tak to w jakich ilościach?
W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Prawdy
Kawa zawiera kofeinę. Dzięki temu działa pobudzająco, poprawia naszą koncentrację. Przyspiesza akcję naszego serca, na krótko podnosząc ciśnienie krwi, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy.Rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli, co zapewnia nam lepsze dotlenienie organizmu. Chroni wątrobę przed uszkodzeniem.Ta sama kofeina może stać się jednak u osób z nadciśnieniem, czy arytmią serca zbyt ryzykowna, może również u niektórych stać się przyczyną bezsenności i nadmiernego pobudzenia. Picie kawy nie jest wskazane dla ludzi mających nerwice, zaburzenia emocjonalne, czy choroby psychiczne.
Kawa zawiera kwas chlorogenowy, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Picie kawy zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.
Kawa zawiera dużo przeciw nowotworowych utleniaczy, metylopirydynę. Są one przyswajane e w odcinku jelita grubego grubego oraz pęcherza. Zapobiegają niszczeniu ich ścian dzięki wolnym rodnikom. Kawa jest moczopędna, wypłukuje z pęcherza szkodliwe substancje, wydalając je wraz z moczem zmniejszamy ryzyko jego raka.
Kawa zmniejsza wydzielanie histaminy. Ma działanie przeciwalergiczne. Zmniejsza , a w niektórych przypadkach nawet zapobiega skutkom ataków alergii.
Kawa stymuluje naczynia krwionośne w mózgu. Dzięki temu komórki nerwowe są lepiej dotlenione i odżywione. Ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona ulega zmniejszeniu.
Kawa zawiera dużo rozpuszczonego włókna pokarmowego. Picie kawy przyspiesza metabolizm i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Tym samym po jej wypiciu w nadmiernej ilości mogą nas dopaść różne dolegliwości żołądkowe. Nie mogą jej pić osoby z wrzodami, czy nerwicą żołądka.
Kawa wypłukuje wapń z organizmu. Może stać się przyczyną jego niedoborów.
Kawa zawiera chrom, który reguluje poziom cukry we krwi. Obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Kawa ma działanie antybakteryjne, przez co zmiesza ryzyko występowania próchnicy zębów oraz chorób dziąseł.
Kawa przyczynia się do zżółknienia zębów, jednak ,gdy odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej- mycie, płukanie itd. osad z kawy natychmiast zostaje usunięty, ryzyko utraty naturalnej bieli zostaje zlikwidowane. Podobnie jest z wieloma produktami spożywczymi.
Przypuszczenia
Picie kawy może stać się przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej. Wnioskuje się to z tego, iż podnosi ona ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Zapobiegawczo picie kawy odradza się kobietom w ciąży.
Możemy więc łatwo zauważyć, że picie kawy ma wiele pozytywnych aspektów. Owszem, dla niektórych niesie ze sobą poważne komplikacje zdrowotne, głównie jednak dla osób, które już na coś chorują np. nadciśnienie. Jeżeli jesteśmy zdrowi nie musimy zaprzestawać picia kawy, warto się nawet pokusić o jej wypicie. Jaka jest jej bezpieczna dawka? Podobno naukowcy wahają się pomiędzy 1, a 6 filiżankami dziennie. Rozbieżność jest więc niesamowita, tym bardziej, że filiżanka filiżance nie równa. Myślę, że sami najlepiej umiemy zaobserwować, jaki wpływ na na nas picie kawy i na tej podstawie wyznaczyć sobie jej dzienną dawkę.