Przyszłe czy karmiące mamy na wiele miesięcy muszą zrezygnować z delektowania się kieliszkiem wina po ciężkim dniu czy popijania go do obiadu. Jednak w tym szlachetnym trunku już przed wiekami dostrzegano nie tylko wyjątkowe walory smakowe, ale również sekret piękna i jego wyjątkowy wpływ na urodę. Dzisiaj na nowo odkryte korzystne działanie owoców winogron i ich przetworów znajduje powszechne zastosowanie zarówno w recepturach kosmetyków pielęgnacyjnych, jak również w niezwykłych zabiegach coraz popularniejszej winoterapii. Ta coraz popularniejsza w naszym kraju terapia kosmetyczna jest wręcz stworzona dla przyszłych i obecnych mam w każdym wieku.
Winoterapia jest już powszechnie znana w krajach Europy Zachodniej. Ośrodki, które oferują zabiegi oparte na jej korzystnym działaniu, powstają często w regionach związanych z produkcją wina, dzięki czemu mogą używać do zabiegów świeże owoce winogron. W naszym kraju, wraz z odradzaniem się kultury picia wina oraz tradycji uprawy winorośli, coraz głośniej mówi się o zbawiennym wpływie winoterapii na zdrowie i urodę. Doskonale radzi sobie z typowymi dla mam problemami, zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie, czy też w walce ze skutkami upływającego czasu.
Winoterapia – kiedyś i dziś
Wino znane jest od starożytności. Było balsamem dla duszy i ciała. Hipokrates porównywał jego działanie do miodu i polecał je jako środek obniżający gorączkę. Rzymskich żołnierzy miało chronić przed chorobami i goić rany. Z korzystnego działania winoterapii korzystały Królowa Kleopatra i Maria Stuart, które zawdzięczały swoją świeżą i nieskazitelną cerę także winnym zabiegom. Szlachcianki na dworze XIV stosowały sok z winogron do pielęgnacji skóry twarzy. Przez wiele lat wykorzystywanie pozytywnego działania wina w celach kosmetycznych miało charakter dość intuicyjny. Przełomowym momentem w historii winoterapii było ustabilizowanie polifenoli w latach 90. przez profesora JosephaVercauterena. Ten wybitny francuski farmakolog prowadził badania nad odmładzającym działaniem wytłoczyn winnych wyrzucanych przy produkcji wina. Wyniki jego pracy stały się podstawą do rozwoju nowego działu kosmetologii. Dzięki nim powstały pierwsze linie kosmetyków na bazie winogron oraz winne Spa. Dziś w Europie jest ich już wiele. W Polsce zabiegi oparte na starannie wyselekcjonowanych owocach z własnej winnicy oferuje Grape Spa Pałacu Mierzęcin.
Ulga dla przyszłej mamy
Największym problemem kobiet oczekujących na pojawienie się ich pociech na świecie są dolegliwości związane ze wzrostem masy ciała, zwłaszcza w obrębie brzucha. Obciążenie kręgosłupa skutkuje bólami różnych jego części, szczególnie okolicy odcinka lędźwiowego. Przyszłe mamy zmagają się również z opuchlizną w obrębie stóp, co utrudnia im swobodne poruszanie się. Na te dolegliwości polecane są szczególnie masaże całego ciała, z jednoczesnym pomijaniem bądź zachowaniem szczególnej ostrożności w okolicach brzucha. – Masaż z użyciem oleju winogronowego przyniesie ulgę zmęczonym nogom, usprawni cyrkulację krwi i głęboko odżywi skórę. Pomoże również na bóle krzyża i całego kręgosłupa – mówi Natalia Strzelecka, manager Grape Spa Pałacu Mierzęcin, jedynego ośrodka winoterapii w Polsce, w którym do zabiegów używa się winogron z własnej winnicy. – Ponadto jest to doskonały zabieg dla przyszłych mam, które muszą unikać stresu i potrzebują chwili relaksu. Masaż to doskonały sposób na odpoczynek i odprężenie dla ciała i zmysłów – dodaje Natalia Strzelecka z Grape Spa Pałacu Mierzęcin. Należy jednak pamiętać, że przed masażem lekarz prowadzący ciążę musi potwierdzić brak przeciwskazań do jego wykonania.
Na zmęczenie młodej mamy
Gdy przychodzi długo wyczekiwana chwila i maleństwo pojawia się na świecie, świeżo upieczona mama poświęca całą swoją energię, aby otoczyć je troskliwą opieką. Częste pobudki w środku nocy powodują narastające zmęczenie, co niestety odbija się negatywnie na kobiecej cerze. Podkrążone oczy i poszarzałą cerę pomoże zniwelować maska na bazie winogron. Zawarte w nich bogactwo makro- i mikroelementów, takich jak fosfor, magnez, potas czy żelazo spowodują, że skóra zregeneruje się i będzie głęboko nawilżona, zyska zdrowy odcień i niezwykłą jędrność. Owoce winorośli i wino są także prawdziwą skarbnicą witamin. W ich skład wchodzą m. in. witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, pirydoksyna, niacyna i kwas pantotenowy), które uelastyczniają skórę, zapobiegają nadmiernej utracie przez nią wody i pomagają walczyć z takimi problemami jak trądzik, wypryski czy zaczerwienia.
Chwile prawdziwego relaksu i ukojenia dla ciała i zmysłów zapewnią także aromatyczne, winne kąpiele. Wzmacniane przez hydromasaż poprawiają mikrokrążenie, co ułatwi nasycanie skóry cennymi składnikami odżywczymi.
Wino na zbędne kilogramy.
Ciąża i macierzyństwo, chociaż stanowią dla kobiety wyjątkowy okres w życiu i dostarczają chwil prawdziwego szczęścia, potrafią niestety pozostawić na jej ciele ciężkie do zwalczenia skutki. Zmorą większości mam są przybrane w stanie błogosławionym dodatkowe kilogramy i problemy skórne związane z szybkim i nadmiernym tyciem. Walka z cellulitem i rozstępami na udach, pośladkach i brzuchu pochłania zazwyczaj dużo czasu i energii każdej kobiecie. I w tym przypadku z pomocą może przyjść winoterapia. Bardzo cennym składnikiem, występującym głównie w skórce ciemnych owoców winogron, jest resweratrol. – W żadnym produkcie spożywczym nie znajdziemy tak dużych pokładów resweratrolu jak właśnie w czerwonym winie i owocach winorośli. To bardzo cenny składnik, który przeciwdziała rozwojowi tkanki tłuszczowej i zwiększa spalanie tłuszczu. Dzięki niemu zabiegi winoterapii pomagają w walce z cellulitem i zbędnymi kilogramami – tłumaczy Natalia Strzelecka z Grape Spa Pałacu Mierzęcin. – Szczególnie polecane są przy tym peelingi na bazie pestek winogron, które doskonale oczyszczają skórę i ścierają martwy naskórek. Z kolei maski przeznaczone do pielęgnacji ciała skutecznie przeciwdziałają powstawaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej, eliminują toksyny i poprawiają metabolizm – dodaje Natalia Strzelecka. To prawdopodobnie właśnie resweratrol odpowiedzialny jest za tzw. „paradoks francuski”, powodując, że mimo stosunkowo tłustej diety Francuzi znacznie rzadziej doświadczają dolegliwości związanych z nadmierną otyłością czy z chorobami serca. Jest on także jedną z kluczowych substancji odpowiedzialnych za antynowotworowe działanie czerwonego wina. Zapobiega pojawianiu się nowych komórek rakowych i rozwojowi już istniejących. Podobne właściwości wykazuje również występujący w owocach winorośli kwas elagowy. Testy kliniczne potwierdziły wysoką skuteczność tego naturalnego składnika roślinnego w unieszkodliwianiu substancji kancerogennych.
W winie młodość
Dojrzałe mamy, które zmagają się z oznakami upływającego czasu, mogą skorzystać z prawdziwego skarbu wina i winogron – polifenoli. Doskonale radzą sobie w walce z wolnymi rodnikami, hamując proces starzenia się skóry. Najcenniejszym z nich jest tanina zawarta w pestkach winogron, która działa ściągająco i przeciwzapalnie. Doskonałe właściwości antyoksydacyjne wykazują również flawonoidy. Chronią materiał genetyczny, enzymy oraz lipidy błon komórkowych przed utlenianiem. Tym samym zapobiegają powstawaniu zmarszczek i sprawiają, że skóra nabiera młodego wyglądu. Polifenole poprawiają również mikrokrążenie i intensywnie nawilżają, dzięki czemu skóra odzyskuje piękny koloryt i naturalny blask. – Unikalne właściwości anty-aging polifenoli są w przypadku winogron dodatkowo wzmacniane przez witaminę E, od lat uznawaną za witaminę młodości. Dla dojrzałych kobiet szczególnie polecane są masaże twarzy oraz przede wszystkim maski, które dotleniają, nawilżają i rozświetlają skórę twarzy – mówi Natalia Strzelecka z Grape Spa Pałacu Mierzęcin
Warto również wspomnieć o względnie wysokiej zawartości boru w winogronach i winie, który podnosi poziom estrogenu. Uzupełnianie jego poziomu w organizmie jest szczególnie polecane kobietom w okresie menopauzy. Od manganu natomiast zależy stopień przyswajania wielu witamin jak również nasza aktywność płciowa.
Rosnąca popularność wina w naszym kraju pozwala wierzyć, że już niedługo Polki docenią nie tylko jego przyjemne walory smakowe, ale również niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Od wieków uznawane za napój bogów dzisiaj ponownie odzyskuje swoje boskie oblicze odkrywając tajemnicę prawdziwego piękna.
Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to kompleks wypoczynkowy dla osób ceniących spokój i aktywne formy spędzania czasu oraz popularne miejsce konferencji i szkoleń. Położony między Poznaniem a Szczecinem obiekt dysponuje bogatą bazą noclegową obejmującą 150 miejsc w 65 komfortowo wyposażonych pokojach. Jako jedyny w Polsce obiekt turystyczny Pałac Mierzęcin posiada własną winnicę – jedną z największych w kraju – oraz przetwórnię i piwnicę winną. Cenne właściwości zdrowotne i estetyczne winogron oraz ich przetworów stanowiły inspirację do stworzenia unikalnej w skali kraju oferty pobytowej. Owoce z pałacowej winnicy wykorzystywane są nie tylko do produkcji własnych win, ale również wzbogacają menu restauracji Pałacu Mierzęcin oraz są wykorzystywane w zabiegach winoterapii w Grape Spa.
Pałac Mierzęcin Wellness& Wine Resort oferuje szeroką gamę atrakcji zarówno do spokojnego wypoczynku, jak i aktywnego spędzenia czasu. Obok Grape Spa, do dyspozycji gości jest basen rekreacyjny, kompleks saun, łaźni i grot oraz strefa fitness. Na terenie ośrodka znajduje się również stadnina koni, a atrakcyjna okolica i dostępne wyposażenie sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym oraz marszom NordicWalking czy spływom kajakowym. Ponadto goście mogą skorzystać z kortów tenisowych, torów bowlingowych i stołów bilardowych.
Dla klientów korporacyjnych przygotowanych zostało 5 wielofunkcyjnych sal, mogących pomieścić w sumie do 230 osób oraz nowoczesne zaplecze audiowizualne. Specjalna oferta dla grup pozwala na organizację atrakcyjnych imprez integracyjnych, szkoleń i konferencji.