Kiedy nieco się zapomnimy, a słoneczko rozpieszcza nas swoim żarem możemy niestety lekko przesadzić i narazić się na poparzenie słoneczne, które nie należy do przyjemnych. jak sobie radzić w takich wypadkach? Oto kilka sprawdzonych i dobrych rad…
W wyniku nierozsądnego opalania możemy doprowadzić skórę do oparzeń słonecznych, które objawiają się rumieniem, pieczeniem, bolesnością i niejednokrotnie pęcherzami. Na czas regeneracji należy zrezygnować z opalania i stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Istnieje także wiele domowych sposobów na złagodzenie niekorzystnych objawów.
Bardzo ważne jest w tym okresie nawilżanie, natłuszczanie i chłodzenie przegrzanej skóry. Trzeba je stosować kilkakrotnie, gdyż pod wpływem ciepła skóry szybko zasychają.
Bardzo ważne jest w tym okresie nawilżanie, natłuszczanie i chłodzenie przegrzanej skóry. Trzeba je stosować kilkakrotnie, gdyż pod wpływem ciepła skóry szybko zasychają.
W celu schłodzenia skóry można stosować następujące metody:
1. Okłady z zimnego ręcznika – położyć na ciało zmoczony w zimnej wodzie ręcznik,
2. Okłady z lodu – przykładać na nagrzaną skórę lód zawinięty w gazie,
3. Przemywanie – przemywać skórę schłodzoną miętą,
4. Zimny prysznic – dla ukojenia skóry.
5. Dodatkową ulgę mogą przynieść okłady z octu.
Dla ukojenia podrażnionej skóry pomocny też będzie:
1. Okład z zimnego jogurtu, kefiru, czy maślanki – nałóż grubą warstwę na zaczerwienione miejsca.
2. Kompres z rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej przy użyciu gazy,
3. Okład z tartych ziemniaków z oliwą,
5. Smarowanie skóry tłustą śmietaną lub rozbełtanym białkiem jaja,
6. Maseczka z płatków owsianych lub okłady z ugotowanych, zmiażdżonych liści kapusty.
7. Maseczka z z papki mąki ziemniaczanej z wodą – posmaruj nią ciało i zmyj kiedy masa zacznie twardnieć (złagodzi pieczenie i swędzenie).
8. Maść z aloesu – jeśli masz tę roślinę na parapecie, nie zawahaj się jej użyć; sok z aloesu nie tylko łagodzi podrażnienia, ale pomaga regenerować skórę (warto schłodzić go wcześniej w lodówce).
9. Maseczka z maślanki i ogórka – kroimy ogórki w plasterki i wkładamy na minimum 15 minut do zimnej maślanki z lodówki; jak się naciągną nakładamy na spieczone miejsca; niektórzy nakładają je z maślanką, inni same ogórki. Papkę ze świeżych, zmiksowanych ogórków należy trzymać na ciele, do momentu kiedy nagrzeje się od ciała.
10. Maść z miodu – według indyjskich naukowców to właśnie dzięki słodkiemu okładowi pęcherze zagoją się szybciej i nie zostaną po nich szpecące ślady;
Dzięki tym zabiegom złagodzimy pieczenie, zarumienienie i ból, a także nawilżymy odwodnioną skórę. W przypadku pęcherzy na skórze trzeba stosować maść antybakteryjną, by złagodzić stan zapalny. Bąbli po oparzeniu nie wolno przebijać. Koniecznie pij dużo wody. Dobrzewypić również wapno.
Szybką i skuteczną pomoc przyniosą również specyfiki dostępne w aptekach bez recepty. Najpopularniejszym chyba remedium na poparzenia jest Panthenol, dostępny w różnych formach, na przykład piance, żelu, kremie. Dobrym lekiem jest również Bepanthen, który działa łagodząco, przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie. Innym przydatnym kremem w wakacyjnej apteczce może być Radiosun, o podobnym działaniu. Bardzo popualrną maścią ma wszelkie podrażnienia, w tym słoneczne, jest Alantan (lub Alantan Plus).
Dalsza pielęgnacja oparzonej po słońcu skóry ma na celu zapobieganie złuszczaniu się skóry i regenerację. Należy stosować kilka razy w ciągu dnia nawilżające kremy zawierające m.in. pantenol, kwas hialuronowy, mleczko pszczele, oleje roślinne czy alantoinę, których działanie okluzyjne, czyli szczelnie pokrywające powoduje wygładzenie i stopniowe uwalnianie wilgoci ze skóry.
Do kąpieli lub prysznica (ciepły lub chłodny) stosujemy emolienty, czyli pielęgnacyjne preparaty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Warto także wykonać delikatny peeling ciała, dzięki czemu usuniemy martwy naskórek, a ponadto skóra lepiej wchłonie odżywcze substancje.
W aptekach dostępne są kremy o działaniu odbudowującym i chroniącym przed zmianami DNA, co jest bardzo ważne, gdyż powstające w wyniku promieniowania ultrafioletowego wolne rodniki przyspieszają starzenie. Zatem zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz należy dostarczać organizmowi przeciwutleniaczy (m. in. witamina C, E, beta-karoten). Działanie regeneracyjne skórę ma także maść z witaminą A, która natłuszcza skórę i chroni przed niekorzystnym działaniem zewnętrznych warunków. Inne maści natłuszczające to gliceryna, alanina lub wazelina, doskonałe na wysuszoną po słońcu skórę. Powyższe metody wzmocnią kondycję skóry i ją odnowią.