Sven Hassel: „Gestapo”
Czasy drugiej wojny światowej kojarzą się nam głównie z prześladowaniami ludności polskiej, obozami i Holokaustem. Niewiele miejsca w naszej świadomości historycznej zajmuje kwestia losów niemieckich żołnierzy rozsianych po wszystkich frontach tej najtragiczniejszej z wojen. Sven Hassel podejmuje udaną próbę ukazania, jak w latach czterdziestych Niemcy walczyli z Niemcami. Znajdujemy tu obraz karnego batalionu Wehrmachtu , żyjącego w strachu przed wszechwładną tajną policją niemiecką – Gestapo. Ujawnia wszechobecność terroru i morderstw popełnianych przez formację stworzoną przez jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich – Heinricha Himmlera.
Ta książka ma niewątpliwie wartość dokumentu historycznego, bowiem jej autor miał okazję na własne oczy obserwować krwawe wydarzenia na arenie drugiej wojny światowej – był ochotnikiem służącym w niemieckiej armii. Po nieudanej próbie dezercji doświadczył ciężkiego życia w karnej jednostce Wehrmachtu, a swoje obserwacje i przeżycia zawarł w tej świetnie napisanej książce. Jego proza jest rozpoznawalna poprzez barwny, sugestywny język oraz wyraziste postacie, jakby żywcem wzięte z frontowych okopów. Prezentują one wszelkie style zachowań – od rubaszności po tragizm.
W pełnym świetle ukazuje on okrucieństwo i odczłowieczenie Niemców, którzy w swej pasji zabijania i niszczenia nie oszczędzają nawet własnych rodaków. Autor nie przemilcza spraw drastycznych, starając się ukazać ogarnięty wojną świat w pełni jego odcieni. Dzięki temu czujemy się niemal uczestnikami powieściowych zdarzeń i trudno nam oderwać się od lektury. Zadziwia plastyczność i szczegółowość opisów, które sprawiają, że tamte czasy ożywają jakby na nowo. To świetna propozycja nie tylko dla miłośników talentu pisarskiego Svena Hassela, ale również dla wszystkich miłośników najnowszej historii, która wywarła tak wielki wpływ na nas, Polaków. Polecam gorąco.
Darek B.
Książkę poleca Instytut Wydawniczy ERICA – można kupić ją tutaj:
http://www.strefaksiazki.net/sites/books/150
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja