Wilbur Smith: „Czarownik”
W tomie drugim powieściowego cyklu egipskiego autorstwa Wilbura Smitha poznajemy ciąg dalszy losów rodu faraonów. Tu Egiptem rządzi już syn królowej Lostris – Tamose, który organizuje wyprawę wojenną przeciwko królowi Apepiemu, rządzącemu północnym Egiptem. W wyniku spisku uknutego przez fałszywego przyjaciela – księcia Naja – traci życie, a sprawca morderstwa przejmuje władzę jako regent Górnego Egiptu.
Autor kreuje barwny świat, przesycony ówczesnymi realiami i specyfiką, którą tak trudno uchwycić, a Wilburowi Smithowi ta sztuka się udaje. Świetnie opisuje on tamte zwyczaje, obrzędy i mentalność ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych.
Jako miłośnik afrykańskiej przyrody, wychowany na kulcie jej piękna, wciąż z zachwytem ją opisuje, co dodaje wartości jego kolejnym książkom. Tło działań głównych bohaterów urzeka i zostawia niezapomniane wrażenie. Aż chce się być w tamtych stronach, oglądać na żywo to, co zostało tak realistycznie uwiecznione w powieści.
Co ciekawe, same opisy nie retardują akcji utworu – bardzo żywiołowej, dynamicznej i niosącej skojarzenia z najlepszymi dziełami batalistycznymi. Wilbur Smith maluje słowem całe obrazy, które stają nam przed oczami, tak są plastyczne.
Odwieczna walka o władzę i świat wartości, którymi kierują się bohaterowie tej prozy jest jakże bliski współczesnemu. Według mnie, właśnie na znalezieniu tego punktu wspólnego polega w dużej mierze uniwersalność i ponadczasowość dzieła Smitha.
Ta lektura to świetna rozrywka intelektualna – przynosi mnóstwo wiedzy i przy okazji pozwala przyjemnie spędzić wolny czas. Zachęca też do sięgnięcia po kolejne książki tego autora.
Daria S.
Książkę poleca Wydawnictwo ALBATROS – można kupić ją tutaj:
http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1332,2067,czarownik.html
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja