Wiesław Żółtkowski: „Zrozumieć PRL”
To obszerne kompendium wiedzy na temat gospodarczej kondycji PRL-u, prezentujące usilne dążenie ówczesnych władz do przezwyciężenia panującego powszechnie ubóstwa i zacofania kraju w stosunku do innych państw europejskich. Otrzymujemy tu kompletną i wnikliwą analizę stopnia i rozwoju uprzemysłowienia, upowszechnienia edukacji i migracji szerokiej rzeszy ludności ze wsi do miast. Mamy tu również obraz Polaków jako społeczeństwa, które włożyło wiele trudu w odbudowę zniszczonego przez drugą wojnę światową kraju i za cenę wielu osobistych wyrzeczeń przyczyniło się do rozwoju gospodarczego PRL-u, zręcznie wykorzystanego w propagandzie sukcesu.
Autorzy zamieszczonych tu artykułów prezentują tu zagadnienia z zakresu polityki gospodarczej państwa polskiego w wielu jej aspektach. Poznajemy m.in. realia życia na wsi i w mieście, porównane do tych panujących w ówczesnej Europie, funkcjonowanie opieki zdrowotnej, oświaty i szkolnictwa wyższego oraz stosunki gospodarcze z zagranicą. Swoje rozważania badacze ilustrują licznymi danymi pochodzącymi tamtego okresu, ujętymi w przejrzystą formę tabel. Znajdujemy tu dane z kilku lat, dające obraz rozwoju poszczególnych gałęzi przemysłu i wzrostu gospodarczego oraz dane statystyczne na temat poziomu życia ludności. Są one często bardzo szczegółowe, np. na temat liczby lekarzy czynnych zawodowo w poszczególnych latach, liczby pasażerów przewiezionych przez środki masowego transportu drogowego itp.
Nazwiska autorów opublikowanych tu tekstów mówią same za siebie i sprawiają, że książka nie wymaga już szczególnych rekomendacji – m.in. są nimi naukowcy: Antoni Rajkiewicz, Andrzej Karpiński, Stanisław Kuziński i Waldemar Michna.
Ta publikacja, spełniająca wszelkie kryteria naukowości i ścisłości badawczej, stanowi cenne źródło wiedzy o minionych, choć nadal wspominanych z sentymentem przez starszą część społeczeństwa, czasach. Przybliża je od strony praktycznego życia, codzienności, z którą zmagały się miliony naszych rodaków, z uporem walcząc o lepsze jutro dla siebie i kolejnych pokoleń. To także rodzaj hołdu oddanego wszystkim zwykłym ludziom, którzy, choć nieuwikłani w rozgrywki polityczne i ideologiczne dyskusje, potrafili sprostać wyzwaniom trudnych czasów, w których przyszło im żyć i pracować. Polecam tę książkę zwłaszcza osobom zainteresowanym okresem PRL-u, studentom wielu kierunków (nie tylko ekonomicznych) oraz naukowcom, którzy chcą wzbogacić własne publikacje o ciekawy kontekst.
Dorota T.
Książkę poleca Wydawnictwo MUZA SA – można kupić ją tutaj:
http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42317
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja