„Poczet władców Polski” – recenzja

6 lutego 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Poczet władców Polski
Tomasz Biber, Maciej Leszczyński

Władca, który nie króluje w sercu swych ludów, jest niczym”.
/Napoleon Bonaparte/
Dzisiaj naszym światem władają politycy. Jednak bogate dzieje historii pamiętają o czasach, gdy najwyższą władzę sprawował książę lub król i tytuł ten przez wiele lat był dziedziczony. Tworzyły się dynastie rodów, których genealogia pasjonuje i intryguje także współczesność. Następnie nadszedł czas na władców elekcyjnych, którzy władali ziemiami Polski po XVIII wiek, aż do momentu, gdy Polska na wiele lat utraciła niepodległość i odrodziła się w innym systemie politycznym.
Poczet władców Polski” Wydawnictwa Publicat przedstawia sylwetki 42 władców począwszy od Mieszka I na Stanisławie Auguście Poniatowskim kończąc. Tylu władców miały nasze ziemie na przestrzeni 8 stuleci, w tym dwie królowe: Jadwigę i Annę Jagiellonkę. Poczet przedstawia sylwetki władców, opowiadając jednocześnie historię Polski. Poznajemy jednak nie tylko dzieje, ale także ludzi – ich zalety i wady często wiązane z nadanymi im przydomkami, a zarazem ich czyny, które wyznaczyły nasze polskie dzieje. Dowiadujemy się np. o wielkiej ambicji Bolesława Krzywoustego, religijności Bolesława Kędzierzawego, stateczności Władysława Łokietka, wielodzietności Kazimierza Jagiellończyka czy sile charakteru Augusta III Sasa.
Komentarz historyczny napisany jest prostym, a zarazem niezwykle ciekawym językiem, dzięki czemu czytelnik z zainteresowaniem odkrywa fakty historyczne i śledzi genealogię rodów, a także poznaje życie i charakter kolejnych władców. Oczywiście nie sposób dzisiaj patrzeć na historię bez osobistego zaangażowania, autorom jednak udało się dokonać ocen obiektywnych i na tyle pełnych, by czytelnik mógł przyjąć własny punkt widzenia. Dzięki temu książka nabiera znaczenia dydaktycznego, pozwalającego na myślenie i indywidualny osąd. Moim zdaniem, jest to ogromna zaleta każdego opracowania, zwłaszcza historycznego.
Książka została wzbogacona ciekawą ikonografią, która jak podają autorzy, miała swoje źródło w czarno-białych rysunkach Jana Matejki, a tutaj zyskała nowe kolorowe oblicze. Dodatkowo opracowanie zdobią liczne zdjęcia, mapy, rysunki i obrazy oraz kalendarium, które ułatwia poruszanie się po świecie wydarzeń i odpowiadających im władców. Na pochwałę zasługuje też przejrzystość tekstu, a także komentarzy do rysunków czy fotografii, które ujęte w kolorowe ramki wizualnie pięknie odznaczają się na kolejnych stronach.
 
 
Książkę polecam zarówno uczącej się młodzieży jak i nauczycielom, a także wszystkim, którzy interesują się historią Polski. Jest to dzieło stojące na wysokim poziomie merytorycznym, a zarazem cechujące się dużymi walorami estetycznymi wydania. Może być bardzo pomocną lekturą dodatkową, a zarazem ciekawym źródłem do opracowywania zadań domowych czy referatów, o czym sama miałam okazję się przekonać. Stanowi także interesującą encyklopedię dziejów Polski, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego Polaka. Nasza historia może być naprawdę pasjonującą lekturą, a zarazem źródłem wiedzy o naszej przeszłości, którą przez wiele wieków kreowali władcy, królowie i książęta.
Marta D.
Książkę poleca Wydawnictwo PUBLICAT, do kupienia tutaj:
http://www.najlepszyprezent.pl/sklep/main.php?m=main&c=product&a=show&prodid=6739
Poczet władców Polski
Autor: Tomasz Biber, Maciej Leszczyński
Wydawca: Publicat
Liczba stron: 128
Okładka: Oprawa twarda
Format: 270×205 mm
EAN: 9788324517985
Cena: 25.42 PLN
http://www.publicat.eu/
Serdecznie dziękujemy Grupie Wydawniczej PUBLICAT za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do „Poczet władców Polski” – recenzja

  1. avatar Isabela pisze:

    mam tę książkę bo interesuję się historię i dostarcza ona wielu bardzo ważnych informacji o władcach polski.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co oznacza ochota na kwaśne?
Ochota na kwaśny smak może nie być tylko zachcianką, ale objawem choroby lub niedoborów...
Podwyżki cen prądu
Podwyżki cen energii mają być wyższe niż zapowiadał rząd. W drugiej połowie...
Banany, którymi można się zatruć…
Jakie banany kupować, a jakich unikać? Wiadomo, że banany są zdrowe, mają dużo potasu, regulują...
Przepis na długowieczność
Niemiecki lekarz Andreas Michelsen ogłosił, że nasze zdrowie w 91% zależy tylko od nas....