Pod red. Anny Felińczak: „Zdrowie dziecka a otyłość”
Nadwaga, a w konsekwencji otyłość to kolosalny problem zdrowotny w skali ogólnoświatowej, zwłaszcza że zagrożeni są nie tylko dorośli, ale i coraz więcej dzieci. Przyczynia się do tego niezdrowy styl życia populacji: stres, ciągły pośpiech, minimum ruchu, telewizja i komputeryzacja, nadmierne spożywanie wysokokalorycznych przekąsek i fast foodów. Zainteresowanym tym zagadnieniem polecam książkę opracowaną przez zespół znawców z zakresu dietetyki, zapobiegania i leczenia tej niezwykle uciążliwej i obfitującej w niekorzystne efekty przypadłości. Mogą z niej korzystać lekarze i pielęgniarki, ale przede wszystkim pozycja ta przeznaczona jest dla nas, rodziców, byśmy znając zagrożenia, mogli chronić nasze dzieci przed tą plagą.
Otyłość jest patologicznym przyrostem tkanki tłuszczowej organizmu prowadzącym do jego upośledzenia. Jej konsekwencje u naszych pociech odbijają się na ich dorosłym życiu. Długotrwała i narastająca otyłość może prowadzić do utrwalenia się zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, które niestety nie cofają się, nawet gdy masa ciała spadnie do odpowiedniego poziomu. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej trzeba jak najszybciej podjąć działania zmierzające do jej redukcji.
Biorąc pod uwagę wpływ wielu czynników etiologicznych, prowadzących do ujawnienia się poruszanego problemu, można rozróżnić otyłość prostą i wtórną. Otyłość prosta najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Jest skutkiem uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, nieprawidłowej diety i bardzo niewielkiej aktywności fizycznej. Jeden z rozdziałów poświęcono w całości powyższemu tematowi. Przeprowadzone dotychczas badania dowodzą, że aż 70-80% młodzieży z otyłością prostą nabytą w okresie dojrzewania, stanie się otyłymi dorosłymi. Drugi typ otyłości jest wynikiem zaburzeń endokrynologicznych i chorób organicznych.
Tkanka tłuszczowa jest naturalnym składnikiem naszego ciała. Alarmujące staje się dopiero zwiększenie jej masy. Powodem może być rosnąca ilość komórek tłuszczowych (co szczególnie zaznacza się w 1-3 roku życia u wszystkich dzieci i w wieku 13-15 lat u dziewcząt), bądź wzrost ich objętości. Niestety, hiperplazji (ilościowego rozrostu komórek) nigdy nie udaje się zredukować. Masa tłuszczowa może obniżyć się jedynie poprzez zmniejszenie rozmiarów tkanki. Im dłużej trwa otyłość, tym trudniej ją wyleczyć. Poza tym negatywnie wpływa na jakość i długość życia, będąc przyczyną wielu klinicznych powikłań. Zwiększa zachorowalność i umieralność z powodu chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów. Inne poważne następstwa otyłości to m.in.: insulinooporność i hiperinsulinizm, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe układu krążenia. Oprócz tego, dziecko otyłe doznaje urazów psychicznych, będąc wyśmiewane przez rówieśników. W publikacji tej poruszono kwestię wpływu otyłości na samoocenę i towarzyszące temu zaburzenia emocjonalne – zawarto tu niezwykle użyteczne wskazówki przydatne w dalszym wychowywaniu i próbie zmiany nawyków żywieniowych.
Dzięki tej książce odświeżysz wiedzę na temat zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży, dowiesz się dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna i dlaczego należy ograniczać tłuszcze, słodycze, słone przekąski, napoje słodzone i energetyzujące oraz żywność typu fast food. Nauczysz się prawidłowych sposobów przygotowywania posiłków, a indeks glikemiczny (IG) wybranych produktów spożywczych stanie się jednym z kryteriów wyboru pożywienia. Przyswoisz sobie informacje zawarte na opakowaniach produktów i będziesz odpowiednio je interpretować. Znajdziesz tu zalecenia dietetyczne pomagające dziecku z nadwagą, a zdrowa dieta w dzieciństwie może uchronić twoją pociechę przed otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi w wieku dorosłym. Poznasz tajniki motywowania i utrwalania zdrowych nawyków żywieniowych (łatwiej jest wychwycić błędy w żywieniu). Poradnik ten szczególnie polecam wszystkim odpowiedzialnym rodzicom, dla których dobro pociech jest sprawą priorytetową. Z pewnością każdy uzyska tu wskazówki, które pomogą lepiej chronić dzieci.
Agnieszka Sz.
Książkę poleca Wydawnictwo MedPharm – można kupić ją tutaj:
http://www.medpharm.pl/produkty/medycyna/640/zdrowie-dziecka-a-otylosc
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja