Grecja jest krajem o niesłychanie bogatej obyczajowości i kulturze. Na pewno wynika to z tego, że historia Grecji ciągnie się na kilka tysięcy lat przed naszą erę, a okres świetności kultury helleńskiej, czyli starożytnej Grecji, jest przykładem rozwoju cywilizacji.
Jest jednak jedna rzecz dla Greków niezmienna: szacunek do siebie nawzajem, szacunek do obcych osób, szacunek do starszych, oraz szacunek do dorobku cywilizacyjnego: do sztuki i kultury.
Jeśli chodzi o tradycje świąteczne są w dalszym ciągu mocno kultywowane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenie.
Tradycje świąteczne w Grecji:
Wielkanoc w Grecji uważana jest za najważniejsze święto w ciągu całego roku.
Wielki Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i w cerkwiach odprawiane są codzienne, wieczorne nabożeństwa ku czci Chrystusa Zbawiciela. Wielki Tydzień to także Wielki Post, jednak jest on przestrzegany przede wszystkim przez starszych mieszkańców Grecji. Przez 40 dni odżegnują się oni od spożywania ryb, mięsa oraz wszystkiego, co pochodzi od zwierząt, w tym także nabiału.
Z kolei można jeść owoce morza, czyli: ośmiornice, kalmary, krewetki, homary, mątwy, z których przygotowuje się najrozmaitsze przysmaki jak mątwy z ryżem i szpinakiem, smażone, gotowane warzywa z dodatkiem oliwy z oliwek oraz chałwę sezamową. Wielki Post wiąże się także, wstrzymaniem uprawiania pożycia małżeńskiego.
Wielki Post kończy się w Wielka Sobotę. Orkiestry maszerujące po ulicach Kerkiry zaczynają grać weselszą muzykę, a z okien zrzuca się talerze i dzbany wypełnione wodą. Pękające naczynia mają symbolizować przemijanie złych czasów i nadejście okresu radości. Wieczorem w Wielka Sobotę celebrowana jest Wielka Msza Rezurekcyjna (Anastasi).
Dopiero w niedzielę wielkanocną zaczyna się prawdziwe ucztowanie! Tradycyjnie piecze się na ruszcie baranka albo kozę, wszyscy stukają się wielkanocnymi jajkami. Obok jagnięciny piecze się również kokoretsi – kawałki wątroby młodych koźląt owinięte jelitami i bogato doprawione.
Wino, najczęściej z przydomowej winnicy, leje się strumieniami. Zewsząd słychać bicie dzwonów i wystrzały petard. Wielkanocny poniedziałek również koncentruje się wokół suto zastawionych stołów, przy czym grono świętujących powiększa się o sąsiadów i przygodnych turystów.
Boże Narodzenie w Grecji.
Obchody świąt Bożego Narodzenia trwają w Grecji aż 12 dni. Przed mszą Bożego Narodzenia chłopcy śpiewają kolędy, za co dostają słodkości: migdały i orzechy, bądź też pieniądze. Nabożeństwo zaczyna się o czwartej rano i trwa aż do wschodu słońca. Ważną potrawą dla Greków jest chleb Chrystusa: duże, okrągłe pieczywo z orzechami, zawierające odciski drewnianej pieczęci przedstawiającej symbol religijny.Na stole w Boże Narodzenie nie może zabraknąć „pastries” – coś w rodzaju naszego opłatka, na stole powinien znaleść się również „loaves of Christopsomo” („Chleb Chrystusa”) – jest on okrągły ozdobiony na górze krzyżem – wokół niego stawiane są symbole z ciasta, przedstawiające wszystko to co kojarzy się z długotrwalnością, np. rybacy na stole przygotowują chleb z rybą. Do potraw znajdujących sie tego dnia na greckich stołach należą również: „Melomakarona” ciasteczka nadziewane orzechami, je się je maczając w miodzie; a także „Kourambiedes” białe ciasteczka posypane cukrem pudrem.
Zamiast choinki…
Choinki nie są powszechnie używane, symbolem Świąt jest za to płytka drewniana misa zawieszona na kawałku drutu, przy której zwisa gałązka bazylii zawinięta naokoło drewnianego krzyża. Według wierzeń rytuał ten utrzymuje z daleka od domu tzw. Killantzaroi, czyli gobliny albo krasnoludy. Ważną potrawą tych świąt jest: christopsomo, czyli chleb Chrystusa; pieczone jagnię, indyk nadziewany kasztanami lub pieczony prosiak. Obchody Świąt Bożego Narodzenia kończą się 6 stycznia w święto Trzech Króli.
A jakie są tradycje w tym Państwie związane z Nowym Rokiem?
Po nadejściu Nowego Roku Grecy rozgniatają na podłodze domu owoc granatu, który jest synonimem szczęścia i dobrobytu. Oczywiście zazwyczaj owoc jest najpierw umieszczany w torebce tak, aby nie narobił zbytniego bałaganu w mieszkaniu.
Po północy zwyczajowo również wyłącza się na kilka sekund światło. Jego ponowne zapalenie symbolizuje nowy początek.
Jeśli Sylwester świętowany jest poza domem, wtedy Grecy wracając do domu starają się przekroczyć próg prawą nogą, co ma przynieść szczęście dla domu.