Syllogomania czyli zbieractwo

24 października 2011, dodał: nataliaa
Artykuł zewnętrzny

Każdy z nas kiedyś coś kolekcjonował, jednak w niektórych przypadkach takie gromadzenie różnych przedmiotów może prowadzić do choroby, która nazywa się syllogomanią. Określana jako zespół zbieractwa, patologiczne zbieractwo. Czym właściwie jest ta choroba?

Syllogomania definiowana jest jako nabywanie rzeczy oraz trudności z pozbywaniem się przedmiotów nieużytecznych lub mało wartościowych, obiektywnie nieprzydatnych. Należy do schorzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Choroba ta polega na nieuzasadnionym lęku przed utratą czegoś, co mogłoby się przydać oraz ogromne przywiązanie do posiadanych przedmiotów. Dzięki nagromadzonym przedmiotom chory czuje się lepiej i bezpieczniej.

Życie z taką osobą nie należy do łatwych, ponieważ nie funkcjonuje ona normalnie. Z czasem osoba uzależniona nie może poruszać się po swoim mieszkaniu, ponieważ wszędzie nagromadziła różne przedmioty. W domu znajdują się kolekcje gazet, ubrań, książek, kamienie, muszelki, puste opakowania, butelki i wiele innych drobiazgów. Zazwyczaj ogromne ilości nieprzydatnych rzeczy utrudniają dostęp nawet do łazienki czy kuchni, ponieważ nawet tam nagrodzone zostały różne przedmioty. Syllogomania może objawiać się też tym, że chory gromadzi w domu zbyt dużą liczbę zwierząt. Niekoniecznie tego samego gatunku.

<

Jakie są powody chomikowania? Uzależnieni najczęściej gromadzą przedmioty, ponieważ boją się, że wyrzucą coś, co jest im potrzebne. Dodatkowo magazynują wszystkie przedmioty, które ich zdaniem, mogą im się przydać w przyszłości. Ponadto chory przywiązuje się do tego, co nazbierał, a posiadanie tych przedmiotów zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Zdaniem specjalistów przyczyną tej choroby są czynniki patogenetyczne o charakterze neurobiologicznym oraz psychospołecznym.

Syllogomania występuje często także u osób z innymi zaburzeniami, jak zaburzenia osobowości czy procesów poznawczych, na przykład upośledzenie umysłowe, z hipochondrią albo zaburzeniami odżywiania się. Ponadto syllogomanii mogą towarzyszyć inne natręctwa, takie jak rytuały sprawdzania, powtarzania, porządkowania, liczenia czy obawa przed zabrudzeniem.

Osobę chorą na syllogomanię, oprócz zapewnienia jej ogromnego wsparcia, powinno się także skierować się do specjalisty i rozpocząć odpowiednią terapię. Podczas leczenia stosuje się terapię behawioralną oraz antydepresanty, które jednak nie są skuteczne. Warto dodać, że Stanach Zjednoczonych istnieją już firmy, które zajmują się sprzątaniem domów osób dotkniętych tą chorobą.



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.