Nawodnienie organizmu w czasie ciąży – pić bawarkę?
Dbajmy o nawodnienie organizmu – szczególnie będąc w ciąży!
Większość z czytelniczek tego portalu będzie ( a czasem już jest) przynajmniej raz w ciąży.Ciąża to czas wyjątkowy. Czas dbałości, pielęgnacji, pochylenia się nie tylko nad sobą, ale nad maleństwem noszonym pod sercem. Organizm ludzki w 80% składa się z wody. Dlatego też tak ważne jest co wówczas pijemy. Woda czy jakieś alternatywy ? Ile pić i właściwie dlaczego więcej niż zwykle?Poniżej próba odpowiedzi na te pytania…
Właściwe nawodnienie organizmu zawsze jest ważne gdyż jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów i narządów w każdym organiźmie.W czasie ciąży organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie (ze względu na dodatkowe obciążenie) a ewentualne odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne( ze względu na rozwijający się płód i jego rosnące z każdym dniem potrzeby). Ponadto odwodnienie w ciąży może być przyczyną niebezpiecznych zaparć i zbyt małej ilości wód płodowych( tzw.małowodzie).Pijmy więc w ciąży !Najlepiej wodę niskomineralizowaną niegazowaną,herbaty ziołowe i owocowe (nalepiej bez dodatku cukru ),soki warzywne i owocowe (naturalne,niesłodzone) ale może być to także woda kokosowa(szczególnie chętnie piją ja kobiety w krajach gdzie palmy kokosowe rosną naturalnie ale dostępna jest również w kartonach i butelkach.W Polsce dystrybuuje ją firma Vivalife).
Ciekawostką może być to iż woda kokosowa naturalnie reguluje działanie przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom.Poprzez swój zasadowy odczyn nie tylko zwalcza zgagę (częsta przypadłość w ciąży), ale powoduje łatwiejsze wchłanianie mikroelementów i witamin. Szczególnie istotna jest obecność w niej potasu i magnezu. Potas działa antyzakrzepowo i antyobrzękowo(kolejna ciążowa zmora), przeciwdziała również skurczom mięśni( w ciąży szczególnie niebezpieczne). Magnez bierze udział w budowaniu układu nerwowego u płodu i jego prawidłowym funkcjonowaniu.Wapń buduje kości dziecka a mamę zabezpiecza przed niebezpiecznym odwapnieniem. Kwas askorbinowy i witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki. Woda kokosowa jest napojem izotonicznym, co oznacza, że zawiera ten sam poziom elektrolitów jaki stwierdza się w ludzkiej krwi. Znaczna zawartość w wodzie kwasu laurynowego(który występuje również naturalnie w mleku matki) sprawia że woda działa antywirusowo i antybakteryjnie więc wspomaga działanie układu immunologicznego.
Kobiety, w pierwszych miesiącach ciąży, potrzebują więcej płynów – około 1,5 litra na dobę. W ostatnim trymestrze ciąży zaleca się pewne ograniczenie napojów w diecie, do ogólnej ilości około 1-1,2 litra na dobę. Chodzi jednak o sumaryczną ilość płynów czyli także wodę zawartą w zupach,koktajlach,napojach itd.
W czasie ciąży i karmienia piersią nie powinno się przyjmować żadnych napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy oraz wszelkich napojów alkoholowych.Oczywiście, nic nie będzie nam ani dziecku po wypiciu filiżanki kawy raz dziennie czy lampki czerwonego wina raz na jakiś czas ale zawsze trzeba zachować umiar.
Podczas ciąży i karmienia piersią, polecane jest spożywanie mleka w ilości przynajmniej pół litra dziennie, ze względu na obecność w nim tak ważnych składników odżywczych jak wapń, białko i witaminy z grupy B. Jeśli bowiem nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, potwierdzonych badaniami lekarskimi(np. uczulenia na laktozę ), dieta kobiety w ciąży powinna zawierać optymalne ilości mleka szczególnie w postaci jogurtu, maślanki, mleka kwaśnego itp. Picie „bawarki”, która wg.naszych babć miała powodować lepsza laktację jest lekko przereklamowane ale z pewnością można ją pić byle herbata nie była zbyt mocna (ze względu na zawartą w niej teinę). Na wytwarzanie pokarmu mogą korzystnie wpływać ziołowe herbaty o właściwie dobranym składzie (koniecznie potwierdzone atestem bezpieczeństwa). Przykładem herbaty o właściwościach wspomagających laktację jest kompozycja owoców anyżu,rutwicy lekarskiej , kopru włoskiego, kminku oraz liści pokrzywy i melisy. Dobrze jednak zachować umiar przy piciu naparów i każdorazowo sprawdzać na opakowaniu brak przeciwwskazań dla kobiet w ciąży.Polecamy również produkty sprawdzonych, solidnych producentów np. Herbapol czy Vitax.
Choć kobiety w ciąży potrzebują większej dawki energii, to jednak nie może ona pochodzić z napojów słodzonych , gdyż cukier powoduje wyrzut insuliny do krwi i podnosi ryzyko cukrzycy ciążowej. Przyszłe mamy nie mogą również pić żadnych napojów energetyzujących. Zawierają one znacznie więcej kofeiny niż kawa, a ponadto inne silnie pobudzające substancje, np. taurynę. Napoje nasycone CO2 podrażniają żołądek , powodują wzdęcia i zgagę . Często też zawierają konserwanty(przyczyniają się szczególnie do wzrostu zachorowań na uczulenia i alergie pokarmowe u dzieci), sztuczne barwniki oraz sorbitol (podrażniają jelita i wywołuje bóle brzucha). W puszkach z napojami znaleźć można też fosforany, które zaburzają przemianę witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia(niebezpiecznie zwiększają ryzyko odwapnienia mamy i dziecka ).