Jak łatwo otworzyć kokos?

19 września 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Na pewno wielu z was miało ochotę na prawdziwy kokos…Tylko jak go wydobyć ze środka?? Powiem szczerze, że bardzo się męczyłam podczas „otwierania” pierwszego kokosa… Teraz podpowiem wam kilka prostych sposobów by łatwo „dobrać” się do kokosowego raju…

Najpierw trzeba wydobyć z środka mleko.
W górnej części orzecha znajdują się blisko siebie trzy dołki (oczy), ustawione w trójkąt. Przez dwie z trzech dziurek wwiercamy się korkociągiem lub śrubokrętem i wylewamy do szklanki lub miseczki sok. Można też do jednej z dziurek włożyć rurkę i wypić mleczko prosto z kokosa. Uwaga na ubranie!: plamy z soku kokosowego ciężko wywabić.

Następnie orzech trzeba rozbić. Jest na to kilka sposobów…

– Należy najpierw opakować orzech w termoodporną torebkę (np. rękaw do pieczenia) lub włożyć go do szczelnego pojemnika przystosowanego do użycia w mikrofalówce. Następnie – po nagrzaniu piekarnika do maksymalnej temperatury lub ustawieniu mikrofalówki na maksymalna moc, pozwalamy orzechowi znacznie się podgrzać. W zależności od świeżości owocu, powinno to zająć od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie mleczko znajdujące się w środku orzecha podgrzeje się powyżej temperatury wrzenia w procesie izochorycznym (tj. następującym w stałej objętości), co spowoduje powstanie ogromnego ciśnienia wewnątrz owocu. Ciśnienie to jest wystarczające, aby powstały pęknięcia na twardej skorupie orzecha, a ona sama oddzieliła się od miąższu. Podczas podgrzewania należy jednak bardzo czujnie obserwować orzech kokosowy, aby zareagować i wyciągnąć go niezwłocznie, gdy tylko pęknie, nie czekając na rozwój wydarzeń, przy którym zbyt duży wzrost ciśnienia rozsadziłby kokosowy owoc, powodując zniszczenie piekarnika lub kuchenki mikrofalowej.
– Można go też podgrzać przez kilka minut w garnku lub na patelni (trzeba kokosa podlać wodą i też zastosować młoteczek).

– Często też bez uprzedniego podgrzania kokosa stosowane są siekierki, młotki, tasaki, – ale jest to metoda niebezpieczna, czasochłonna i męcząca. Przy tym sposobie ważne jest, aby uderzać wzdłuż średnicy orzecha, obracając go i trafiając ciągle w te same miejsca.

– Orzecha można też wystawić na słońce, uprzednio robiąc na nim rysy nożem – po jakimś czasiepowinien pęknąć.

– Można też tłuc kokosem o mur , rzucać nim o chodnik lub podłogę  ale to metoda dla zdesperowanych.

Miąższ kokosa można zetrzeć na tarce (świetny dodatek do wielu dań, deserów i koktajli). Nie ma przeszkód, aby zamrozić miąższ kokosa lub przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Skorupa orzecha może wykorzystana jako domek dla gryzoni lub rybek.

Mi dosyć szybko poszło (po wywierceniu dziurek) zastosowanie noża i młotkaJ

Świeży miąższ kokosa jest o wiele smaczniejszy niż gotowe już wiórki kokosowe!

Materiały: www.jak-to-zrobic.pl, www.spec.pl, www.wiem.onet.pl