Kiedy myślimy o Irlandii, przychodzi nam do głowy charakterystyczny taniec, smaczne piwo ale nie sam język Irlandczyków. W Irlandii dopiero drugim językiem urzędowym jest język angielski. Językiem irlandzkim – Gaeilge, biegle posługuje się zaledwie 4% społeczeństwa, co prawda jest on przedmiotem obowiązkowym w szkołach, biegłą znajomością irlandzkiego może pochwalić się na prawdę niewielu mieszkańców zielonej wyspy. Dzieje się tak ze względów historycznych i ciągłej ekspansji języka angielskiego, który wypiera tradycyjny język Gaeilge.
Trochę historii
Jak wygląda ojczysty język Irlandczyków? Gaelige należy do grupy języków celtyckich, reprezentuje jednak podgrupę języków goidelskich, a nie brytyjskich, jak język angielski. Wykształcił się ponad dwadzieścia wieków temu w piśmie ogamicznym, składającym się z kresek umieszczonych prostopadle lub skośnie na jednej osi. Do XVII wieku język irlandzki był językiem popularnym także w literaturze i sztuce.
Od czasu utracenia suwerenności Irlandii stopniowo zaczął dominować język angielski, co w znaczący sposób wpłynęło na zanik znajomości Gaelige. Z czasem stał się językiem ubogich i protestantów.
Obecne władze Irlandii starają się wpłynąć na poszerzenie znajomości języka irlandzkiego. Staje się on przepustką na wyższe uczelnie, świadczy o prestiżu i wysokiej kulturze. Staje się językiem elit kulturalnych współczesnej Irlandii.
Nauka
Jeśli marzysz o nauce języka irlandzkiego w naszym kraju nie jest to łatwe zadanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na renomowane uczelnie w celu zapoznania się z kursami irlandzkiego prowadzonymi na wydziałach filologii angielskiej. Rozwiązaniem są także kursy on – line. Szkoły językowe raczej nie zajmują się kursami nauczania języka irlandzkiego ze względu na jego małą popularność również w samej Irlandii.