Zrozumienie zasady działania elektrokardiogramu nie jest możliwe bez podstawowej znajomości budowy serca i jego elektrofizjologii.
Podstawową funkcją serca jest pompowanie krwi. Jej pełnienie jest możliwe dzięki zdolności mięśni sercowych do regularnego skurczu i rozkurczu, uwarunkowanej obecnością układu bodźcoprzewodzącego serca. Komórki tego układu wytwarzają impulsy elektryczne i przekazują je do komórek mięśniowych serca. Funkcję rozrusznika pełni przede wszystkim węzeł zatokowo-przedsionkowy, jednak rolę tę mogą spełniać także pozostałe elementy układu bodźcoprzewodzącego serca (węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczek Hisa i jego odnogi oraz komórki Purkiniego). Skurcz mięśnia sercowego jest możliwy dzięki jego odpowiedniej budowie włókien mięśniowych i obecności dwóch białek – aktyny i miozyny. Skurcz nie byłby także możliwy bez znajdujących się w kardiomiocytach jonów – sodu, wapnia i potasu. Potencjał spoczynkowy komórki serca utrzymywany jest na poziomie od -70 do -90 mV dzięki aktywności pomp sodowo-potasowych, zależnych od cząsteczek ATP. Wniknięcie jonów do wnętrza komórek powoduje jednak wzrost ładunku i powstanie potencjału progowego.
wyróżnia się 5 faz:
- faza 0 – pobudzenie kardiomiocytu, depolaryzacja,
- faza 1 – najwyższa wartość potencjału,
- faza 2 (plateau) – utrzymanie depolaryzacji,
- faza 3 – obniżenie ładunku, repolaryzacja,
- faza 4 – potencjał spoczynkowy, polaryzacja.
Zadaniem elektrod jest mierzenie aktywności elektrycznej pod nimi. Impuls elektryczny, który oddala się od elektrody zapisywany jest jako załamek skierowany w dół (ujemny), natomiast ten który się zbliża – w postaci załamka skierowanego do góry (dodatniego).
Stosowane są następujące elektrody:
- kończynowe: RA (czerwona) – na prawej kończynie górnej, LA (żółta) – na lewej kończynie górnej, RL (czarna) – na prawej kończynie dolnej, LL (zielona) – na lewej kończynie dolnej,
- przedsercowe, umieszczane na klatce piersiowej (V1, V2, V3, V4, V5, V6).
Odprowadzenie określa pewne „spojrzenie” na aktywność serca. Dane uzyskane dla elektrod kończynowych (4) i przedsercowych (6) tworzy obraz z 12 punktów, zwany 12-odprowadzeniowym zapisem EKG. Obejmuje on następujące odprowadzenia:
- dwubiegunowe kończynowe Einthovena (I , II , III) – tzw. trójkąt Eithovena,
- jednobiegunowe kończynowe wzmocnione Goldbergera (aVR, aVL, aVF),
- jednobiegunowe przedsercowych Wilsona (V1, V2, V3, V4, V5, V6).
Jak przygotować się do badania?
Skóra miejsc, do których będą montowane elektrody powinna być czysta, sucha i nieowłosiona. Ogolenie nie jest niezbędne, jednak znacznie ułatwia badanie, gdyż włosy są słabym przewodnikiem elektryczności, a ponadto utrudniają przyklejenie elektrod. W trakcie badania ważne jest natomiast rozluźnienie się, ponieważ elektrokardiograf może wychwycić aktywność także mięśni innych niż szkieletowych. Rozluźnienie się ułatwia zatem uzyskanie czystego zapisu EKG.
Źródła:
- Garcia T.B., Holtz N.E.: EKG-sztuka interpretacji, MediPage, Warszawa 2007
- Houghton A.R., Gray D.: EKG jasno i zrozumiale, Wyd. I, α-medica press, Bielsko-Biała 2005
- Hampton J.R.: EKG to proste. Urban & Partner, Wrocław 2009