Państwo uderza w studentów

3 czerwca 2011, dodał: vk
Artykuł zewnętrzny

Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym – kolejne niespodzianki:

Zasady zostały zmienione w trakcie gry. W ramach niedawno podpisanej nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym wielu zdolnych studentów straci stypendia naukowe.

Stypendia naukowe są (jeszcze przez miesiąc) przyznawane studentom o wysokiej średniej, jest to swego rodzaju nagroda za wyniki w nauce. Niestety, od 1 października 2011r. prawo do otrzymania stypendium naukowego zostaje zniesione. Wszystko z powodu redukcji kosztów. Owe wynagrodzenie zastąpi stypendium rektora, do którego upoważnione będzie 10% studentów z najwyższą średnią, z każdego kierunku, przyznawane za osiągnięcia sportowe, artystyczne, naukowe oraz za uzyskane rezultaty na drodze dziennej edukacji (dla porównania: zeszłorocznym warunkiem otrzymania stypendium naukowego było oddanie indeksu do końca sesji, średnia powyżej 4.0, uprawnionych studentów do konkursu było 15% z każdego roku (UŚ)). Zmiany te istnieją od lutego, dlaczego więc studenci, a także pracownicy uczelni, dowiadują się o tym dopiero teraz?

Warto zastanowić się co z rocznym vacatio legis? Co jest powodem tak szybkiego wprowadzenia zmian? Dlaczego ok. 240tys. żaków uczciwie pracujących cały rok na piątkowy indeks zostało, brzydko mówiąc, oszukanych? Trudno odpowiedzieć na te pytania, państwo kolejny raz uderza w studentów z redukcją przywilejów, za sprawą tej samej nowelizacji zostaną wprowadzone opłaty za drugi kierunek studiów, od października 2012r. Wybierając kształcenie dzienne trudno jednocześnie iść do pracy, żeby zarobić na swoje potrzeby, a czasem również na życie, mając jednocześnie życie prywatne, nie każdy człowiek potrafi się rozdrobnić. Zastanawiające jest również jak uczelnie rozłożą dostępną na wynagrodzenia pulę pieniędzy, kto będzie miał pierwszeństwo? Wybitny artysta, sportowiec czy naukowiec? Najbardziej skrzywdzone zostają osoby, które poświęcają się nauce, która zarazem mogła przynieść im zyski, czy nie będąc, wybitnym w wszystkich dziecinach, asem będą szanse na zmieszczenie się w procentowej dziesiątce? Zostaje nam się zastanawiać, czym jeszcze w tym roku zaskoczy nas rząd?