Skąd się bierze łupież?

16 maja 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak skutecznie i szybko zlikwidować łupież?

Kultura i czasy, w których żyjemy sprawiają, że wygląd staje się naszą wizytówką.  Na nic zda się jednak zdrowa cera, zadbane dłonie, modna fryzura, czy odpowiednio dobrane ubranie, kiedy na ramiona sypie się łupież.  Te białe, drobne płatki mogą skutecznie zepsuć nam samopoczucie, sprawiając, że poczujemy się niepewnie i mało atrakcyjnie.

 

Zadbane, gęste, a przede wszystkim zdrowe włosy to powód do dumy zarówno dla niej, jak
i dla niego. Prawie połowa badanych kobiet i mężczyzn przyznaje, że dbałość o wygląd odgrywa ogromną rolę w osiągnięciu życiowego sukcesu. Według ich opinii to,
jak wyglądamy, ma większe znaczenie niż to, jaką mamy sylwetkę[1].

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Dlatego tak ważne jest, aby było ono jak najlepsze. Przy kontakcie z drugą osobą to jej twarz oraz włosy w pierwszej kolejności zwracają naszą uwagę. Szczególnie włosy powinny być więc zawsze zadbane, czyste,
a przede wszystkim zdrowe.

Większość ludzi chce być akceptowana przez otoczenie, dlatego musi dostosować się do obowiązujących współcześnie kanonów estetycznych – mówi doktor Agata Grabowska, socjolog. – Wygląd zewnętrzny odgrywa dziś istotną, jeśli nie najważniejszą (przynajmniej
w niektórych zawodach) rolę w osiągnięciu sukcesu, zarówno w życiu zawodowym, jak
i prywatnym –
dodaje.

Łupież to krępująca i uporczywa przypadłość z tendencją do nawracania, która wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na swobodne relacje z otoczeniem.  Zaliczany jest do grupy chorób łojotokowych, czyli związanych z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Za jego powstanie odpowiedzialny jest grzyb drożdżopodobny Malassezia spp, żyjący na powierzchni skóry człowieka. Dopóki nie stworzymy mu odpowiednich warunków do rozwoju, nie wywoła on żadnych dolegliwości. Wystarczy jednak odpowiednia temperatura i wilgotność czy nadmierna potliwość, aby grzyb zaczął się rozmnażać, przyczyniając się do powstania łupieżu. Schorzenie może być również  wynikiem nieprawidłowego, bo przyspieszonego, procesu odnowy naskórka. Prawidłowy przebieg złuszczania się obumarłych komórek trwa ok. 28 dni. W przypadku łupieżu proces ten jest przyśpieszony i trwa 7-15 dni, co powoduje złuszczanie się nowych komórek jeszcze przed ich obumarciem. Objawia się to występowaniem łusek na chorej skórze głowy.

Łupież to schorzenie o charakterze przewlekłym. Zazwyczaj najpierw pojawia się na skórze łupież suchy. Dotyczy on osób, które nie mają problemu z łojotokiem. Ich skóra jest na tyle wrażliwa, że nawet niewielkie ilości rozmnożonego grzyba powodują zmiany zapalne. Pojawiające się łuski nie przylegają mocno do skóry głowy, opadając przy potrząsaniu głową.

Pojawienie się łupieżu może być również konsekwencją źle dobranych kosmetyków (szampony, pianki do włosów, żele, farby), które  powodują podrażnienie skóry.

W kwestiach estetycznych łupież suchy przysparza nam sporo problemów, jednak jest go dużo łatwiej wyleczyć niż łupież tłusty.

W przypadku łupieżu tłustego, pożywkę dla grzyba stanowi łój produkowany przez gruczoły. W środowisku beztlenowym, wytworzonym przez tłuszcz, Malassezia spp ma doskonałe warunku do rozmnażania. Zwiekszona liczba drobnoustrojów powoduje występowanie stanu zapalnego. Na głowie pojawiają się mocno przylegające do skóry łuski, które ciężko usunąć. Mogą przybierać żółtawy odcień, tworzyć ogniska. Łuski są na siebie narośnięte i na tyle grube, że skóra nie oddycha. Pojawiają się zaczerwienienie, świąd, naskórek złuszcza się.

Z łupieżem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni (ich problem dotyka częściej i bywa bardziej dokuczliwy). Często dolegliwość ta pojawia się u nastolatków, również u kobiet zbliżających się do menopauzy.

W skutecznej walce z łupieżem ważny jest wybór odpowiedniego preparatu. Skuteczność aptecznych szamponów przeciwłupieżowych jest duża, ale często wskazuje się również na minusy ich używania: podrażnienie i wysuszenie naskórka, zaburzenie równowagi wodno-lipidowej skóry. Kompleksowość i innowacyjność Pirolamu® szampon – nowego, aptecznego kosmetyku przeciwłupieżowego oferowanego przez firmę Polpharma –  polega na połączeniu składników aktywnych, dzięki którym pozbędziemy się łupieżu bez wysuszania skóry głowy. Dzięki unikalnej formulacji i zastosowaniu cyklopiroksolaminy – która oprócz działania na czynnik infekcyjny, sama w sobie ma działanie przeciwzapalne –  Pirolam® szampon szybko i skutecznie likwiduje nie tylko objawy, ale również przyczyny łupieżu. Dzięki zaś zawartym w szamponie substancjom, takim jak: kompleks witamin A i E, proteiny pszenicy, gliceryny, włosy są odżywione, nawilżone, odzyskują blask, jedwabistość oraz zdrowy wygląd.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w zwalczaniu łupieżu zaleca stosowanie szamponów, zawierających w swym składzie cyklopiroksolaminę. [2]

Produkt jest dostępny w opakowaniu zawierającym tubę 60 ml, w cenie około 25 zł.