2. Prostowanie włosów.
Osoby, które pilnie śledzą zmiany zachodzące w modzie i stylizacji fryzur, z całą pewnością zauważyły, że loki czasem popadają w niebyt. Oznacza to, iż obowiązujące trendy stawiają na włosy proste, gładkie. Oczywiście, nie są one dane wszystkim, w związku z czym wiele kobiet decyduje się na prostowanie włosów.
Wspomniany zabieg polega na energicznym przesuwaniu rozgrzanej prostownicy od nasady włosów aż po same końce. W salonach fryzjerskich dokonuje się tego za pomocą kremów, płynów lub żelów zawierających kwas tioglikolowy. Jego zadaniem jest zmiękczenie włosów, dzięki czemu będzie im można nadać nowy, pożądany kształt. Następny etap polega na neutralizacji, czyli poddaniu włosów zabiegowi utleniania. Dochodzi wtedy do tworzenia cystyny oraz nowych mostków dwusiarczkowych.
Inny sposób polega na zastosowaniu wodorotlenku sodu, który odpowiada za rozbicie wiązań dwusiarczkowych. Poza tym związki cystyny dzielą się cysteiny, powstaje kwas sulfonowy, lantionina i związki siarki. Włosy stają się bardziej miękkie, dają się łatwo prostować i modelować. Aby stan ten utrzymał się znacznie dłużej, należy poddać je działaniu szamponu neutralizującego, dzięki czemu włosy odzyskują swój naturalny, kwaśny oczyn.
Skuteczność tego zabiegu chemicznego zależy w dużej mierze od fachowości wykonującej go osoby oraz od tego, czy prostownica została odpowiednio rozgrzana. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, gdyż podczas prostowania włosów bardzo często dochodzi do poparzeń szyi, karku, uszu oraz owłosionej skóry głowy. Poza tym prostowania nie należy wykonywać codziennie, bowiem skutkuje wzmożonym wypadaniem włosów. Zbyt częste prostowanie może prowadzić nawet do wyłysienia.
Artykuł napisany przez klinikę Handsome Men dla: www.urodaizdrowie.pl